Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 • Nasza szkoła
  Nasza szkoła z lotu... drona
 • Energia i radość życia
  Energia i radość życia - nasi najstarsi gimnazjaliści
 • Kultura i Tradycja
  Kultura i Tradycja - sukcesy w konkursach regionalnych
 • Młodzi siatkarze i siatkarki
  Młodzi siatkarze i siatkarki ponownie z sukcesami
 • Gratulujemy
  Gratulujemy drużynie dziewcząt zwycięstwa w Gimnazjadzie Młodzieży Szkolnej w siatkówce
 • Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości
 • Z dumą
  Z dumą czcimy naszego patrona - Króla Jana III Sobieskiego
 • Pasja - Talent
  Pasja - Talent Nauczyciele - Uczniowie
 • 5. rocznica
  5. rocznica nadania imienia Króla Jana III Sobieskiego Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Dłużcu
 • Szkoła z pasją
  Szkoła z pasją - rozwijamy zainteresowania naszych uczniów już od najmłodszych lat

wycieczka

 • 29 stycznia uczniowie klas III a, II a i VI, pod opieką pani Urszuli Latacz, pani Renaty Opiłki i pana dyrektora Krzysztofa Szczepankiewicza, odwiedzili Teatr Ludowy w Krakowie. Celem szczególnym tej wizyty było przedstawienie teatralne pt. „Mały Książę”.

  Spektakl przygotowany z myślą o młodym widzu zawierał oprócz oryginalnego tekstu A. de Saint Exupery’ ego wiele efektów specjalnych, jakimi były pokazy żonglerki, jazdy na rowerze jednokołowym czy też świetlne miecze. Wszystko po to, aby przekazać widzom prawdę o życiu… przede wszystkim o tym, żeby pozostawić w sobie chociażby odrobinę dziecka, patrzeć sercem, starać się zrozumieć drugiego człowieka, szukać przyjaciół, doceniać to co się ma…

  Młodzi ludzie w rozmowach po spektaklu zwrócili szczególną uwagę na uniwersalne prawdy zawarte w tekście lektury… współczesny świat nie ma na nic czasu, dorośli nie mają prawdziwych przyjaciół i jak mawiał Mały Książę „są zdecydowanie śmieszni”.

  Tak więc czasami zatrzymajmy się na chwilę…spędźmy ze sobą czas… „spróbujmy dać się oswoić” :)

  Urszula Latacz, Renata Opiłka

 • 14 września uczniowie klas gimnazjalnych naszej szkoły odpowiedzieli na zaproszenie pana dr. hab. Jarosława Stolickiego i odwiedzili Wydział Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Przez chwilę mogliśmy poczuć się jak studenci, bowiem pan doktor wygłosił w naszej obecności wykład dotyczący ważnych wydarzeń z życia naszego patrona Króla Jana III Sobieskiego. Następnie dzięki uprzejmości gospodarza mogliśmy zwiedzić zabytkowa aulę Collegium Novum, przejść przez Ogród Profesorski i zawitać w Muzeum Uniwersyteckim.

  To była niezwykła podróż w przeszłość, pełna niespodzianek, nowych wiadomości i miejsc. Z całą pewnością pozostanie ona w naszej pamięci na długo.

  Odwiedzenie tych magicznych miejsc, możliwe było dzięki zaangażowaniu i ufundowaniu przejazdu dla uczestników przez pana dyrektora naszej szkoły Krzysztofa Szczepankiewicza.

  Po magicznej podróży w przeszłość wróciliśmy do współczesności, czyli do Multikina, gdzie większość z uczestników wybrała film pt. „To”… O wartości produkcji rozważań toczyć nie będziemy, ale wniosek jest jeden… należy walczyć ze swoim strachem, a do jego pokonania potrzebni są przyjaciele.

  To był niezwykły, wręcz magiczny dzień i kolejna okazja to poznania życiorysu i ciekawostek z życia Jana III Sobieskiego tuż przed naszym Dniem Patrona.

  Urszula Latacz, Renata Opiłka

  Zapraszamy do Galerii zdjęć -> Wycieczka do Krakowa

 • Dnia 22 grudnia 2017 roku uczniowie klasy II oraz III naszej szkoły wraz z uczniami klasy III Szkoły Podstawowej w Pilicy uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Osikową Dolinę w Koziegłowach. Opiekę nad dziećmi sprawowali: p. Anna Nawrot, p. Zofia Opiłka, p. Agnieszka Sobota, p. Mirosław Opiłka. Podczas zajęć najmłodsi zostali wprowadzeni w tradycje oraz klimat bożonarodzeniowy. W trakcie warsztatów wykonali własnoręcznie choinkę oraz bombkę z wiór drewna osikowego. Sprawiło im to ogromną radość! Wykonane prace oraz zakupy ozdób zawieźli ze sobą do domów by mogły stanowić dekoracje świąteczną. Będą to niezapomniane chwile...

  Agnieszka Sobota

 • 20 września uczniowie klasy VII, VIII i III gimnazjum pod opieką p. A. Świerczek-Mól i dyr. Krzysztofa Szczepankiewicza wzięli udział w rajdzie rowerowym na Pustynię Błędowską.

  Pustynia Błędowska według legendy została usypana przez diabła, który niósł wielgachny worek z piaskiem, aż znad Bałtyku aby zasypać olkuskie kopalnie srebra. Niestety worek zahaczył o wieżę Kluczewskiego kościoła i cały piach wysypał się na pobliską okolicę. W rzeczywistości pustynia powstała na skutek działalności człowieka. Dzisiaj zajmuje obszar około 33 km2.

  Nasz trasa wiodła od szkoły w Dłużcu poprzez Krzywopłoty, Kwaśniów, Ryczówek, aż do Chechła – punktu widokowego Dąbrówka, celu podróży. Nie tylko my, w tym pięknym słonecznym dniu, zawitaliśmy w tę okolicę. Spotkaliśmy tam w pełni umundurowaną i uzbrojoną jednostkę wojskową, która właśnie wyskakiwała ze swoich wozów i formowała szeregi by udać się na ćwiczenia bojowe. Patrzyliśmy jak  żołnierze rozciągnięci w długą tyralierę schodzą co raz niżej i co raz dalej w głąb pustyni, a ich sylwetki robią się małe, mniejsze i całkiem malutkie ginąc w ciągnących się, aż po horyzont szaro-żółtych piaskach.  Gdy już nasyciliśmy wzrok pustynnymi widokami mogliśmy jeszcze obejrzeć  „cywilne” pojazdy przeznaczone do jazdy po piaskach, w śród których był także quad Rafała Sonika (brał na nim udział w rajdzie Dakar). Po krótkim odpoczynku udaliśmy się w drogę powrotną. W prawdziwie letniej, pięknej pogodzie pokonaliśmy trasę z Chechła przez Golczowice, Cieślin, Bydlin, Załęże, aż do Dłużca.

 • Z myślą o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia, 1grudnia 2017 r. zorganizowana została wycieczka do Fabryki Bombek i Ozdób Choinkowych  „Decora”.
  w Miechowie. Podczas wycieczki dzieci z oddziału przedszkolnego „6-latków” i klasy I miały okazję zapoznać się z funkcjonowaniem zakładu produkcyjnego, specjalizującego się w  ręcznej produkcji szklanych ozdób choinkowych, w różnych wielkościach i kształtach. Zwiedzanie zakładu dzieci rozpoczęły od dmuchalni, w której ze szklanych rurek różnej grubości podczas procesu dmuchania szkła uzyskuje się pożądany kształt bombki. Następnie przeszły do srebrzalni, gdzie bombki uzyskują srebrny podkład potrzebny do dalszych etapów dekoracji. Kolejnym etapem zwiedzania zakładu była wizyta w malarni, w której wykwalifikowany zespół dekoratorów nadaje bombce wyjątkowy i unikatowy wygląd. Ostatnim ogniwem procesu produkcyjnego, które dzieci miały okazję zobaczyć było pakowanie ozdób choinkowych w piękne pudełeczka.

  Bardzo atrakcyjną częścią wycieczki do miechowskiej fabryki okazał się również udział w warsztatach plastycznych, podczas których dzieci miały okazję pomalowania swojej bombki specjalistycznymi farbami i ozdobienia jej kolorowymi brokatami. Zwiedzając zakład dzieci dowiedziały się również, że miechowska fabryka cieszy się uznaniem wśród bardzo szerokiej rzeszy odbiorców zarówno w kraju jak i za granicą. Zakład na życzenie klienta wykonujemy również ozdoby wg przedstawionego indywidualnego projektu.

  Agata Piwowarczyk

 • „Wielkość przejawia się nie w sile, lecz we właściwym jej wykorzystaniu. Największym człowiekiem jest ten, kto swoją siłą potrafi porwać najwięcej serc”.

  R.J. Palacio z książki Cudowny chłopak

  8 marca uczniowie klasy III, IV, V, VI, i II gimnazjum wraz z opiekunami udali się do Domu Kultury w Wolbromiu na wzruszający film pt. „Cudowny chłopak”, oparty na powieści R.J. Palacio. Głównym bohaterem filmu jest 10-letni Auggie, który od urodzenia ma zdeformowaną twarz. Chłopak ukrywa swą twarz przed światem, chodząc przez większość czasu w hełmie astronauty. Jego rodzice podejmują decyzję, że po latach nauczania w domu, nadeszła pora, aby Auggie poszedł w końcu do szkoły i zmierzył się ze światem oraz ludźmi. Auggie w szkole doświadcza poniżenia i braku tolerancji. Rówieśnicy są dla niego okrutni i złośliwi. Jednak z biegiem czasu, kiedy poznają Auggiego lepiej, dowiadują się jaki jest inteligentny i zabawny, zmieniają swoje nastawienie względem głównego bohatera. Kontakt z innymi uczniami odmienia chłopca, odmienia również jego rówieśników.

  Auggie to wspaniały chłopak, który porwał nasze serca. Nasi uczniowie obejrzeli film z dużym zainteresowaniem, można było dostrzec również łzy wzruszenia. „Cudowny chłopak” to poruszająca opowieść o walce dziecka z przeciwnościami losu. Opowieść, która uczy empatii i wrażliwości na drugiego człowieka. Pamiętajmy o tym, że to „czyny są naszymi pomnikami".

  Po filmie wychowawcy otrzymali materiały dydaktyczne do wykorzystania podczas lekcji wychowawczej.

  A my, jak przyjęlibyśmy Auggiego w naszej szkole? Czy bylibyśmy tolerancyjni? Czy uświadamiamy sobie konsekwencje dokuczania i czynienia innym krzywdy?  Na lekcji wychowawczej odpowiemy sobie na te pytania.

  Aneta Osmęda

 • 24 listopada uczniowie klas IV, V i VI naszej szkoły, pod opieką pana dyrektora Krzysztofa Szczepankiewicza, pani Aleksandry Głowackiej i pani Urszuli Latacz, wyruszyli w pozornie niedaleką podróż do Domu Kultury w Olkuszu na spektakl Teatru Współczesnego w Krakowie.

  Po przebyciu 23 kilometrów autobusem uczniowie w sposób magiczny mogli przenieść się w czasy starożytności i poznać najważniejsze mity Greków. Aktorzy w sposób humorystyczny i przystępny dla uczniów przekazali mnóstwo informacji i wiedzy, która zawarta jest w podstawie programowej języka polskiego. Rytmiczne piosenki, ciekawe kostiumy i miejsce akcji bliskie uczniom spowodowały, że wszyscy bawili się doskonale.

  Nasza wyprawa na spektakl to kolejny dowód na to, że uczyć się można również przez dobrą zabawę.

  Urszula Latacz

 • 21.03.2018 uczniowie klasy VII wraz z wychowawcą p A.Świerczek-Mól przywitali wiosnę - jeszcze w zimowej odsłonie - w pobliskim Smoleniu, na wyciągu narciarskim. Pierwsza lekcja snowboardu okazała się wcale niełatwą nauką chwytania i utrzymywania równowagi. W ciepłych promieniach słońca ćwiczyliśmy na stoku pierwsze nieśmiałe jeszcze ślizgi (zupełnie jak wiosenne jaskółki), skręty i bezpieczne wywrotki (średnia 7 na osobę, wliczając wychowawcę). A potem przyszedł czas na większą górkę i samodzielne zjazdy. Po godzinie zmagań z własnym ciałem i kawałkiem plastiku przyczepionym do nóg narodziło się sześciu wspaniale rokujących snowboardzistów i jeden równie wspaniale zapowiadający się saneczkarz. Bo przecież gdzie górka i śnieg tam muszą być też szalone zjazdy na sankach (tu podziękowania dla rodzica, który owe saneczki dostarczył).

  Śmiech, świetna zabawa i dobre wspomnienia niech będą pamiątką dla tych, którzy zdecydowali się spróbować jazdy na snowboardzie. Co prawda zima już się kończy, ale za rok... STOK JEST NASZ!

  Anna Świerczek-Mól

 • W maju i czerwcu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wyjazdach edukacyjnych w ramach projektu „Innowacyjna szkoła – innowacyjna praca”.  Wycieczki miały na celu rozbudzenie ciekawości uczniów, rozwijanie umiejętności pozyskiwania wiedzy z różnych źródeł oraz praktyczną weryfikację wiedzy nabytej na zajęciach.

  W Poroninie odbyły się dwu dniowe warsztaty z robotyki. Królowały tam roboty z klocków Lego budowane i programowane przez uczniów.

  W Łodzi w Centrum Nauki i Techniki uczniowie zwiedzili takie ekspozycje jak: Przetwarzanie energii, Mikroświat – Makroświat, Rozwój wiedzy i cywilizacji oraz strefę Człowiek w Kosmosie gdzie w symulatorze promu kosmicznego odbyli wirtualną podróż na stację kosmiczną i wypróbowali jak chodzi się na Marsie czy Księżycu.

  W Chęcinach uczniowie zwiedzili Podzamcze Chęcińskie - Zespół Pałacowo-Parkowy oraz Centrum Nauki Leonardo da Vinci gdzie mogli samodzielnie wykonać różnorodne doświadczenia oraz wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez organizatorów wyjazdu.

  W Krakowie odwiedzono Muzeum Inżynierii Miejskiej i Ogród Doświadczeń gdzie na powierzchni 6 ha parku rozmieszczone są m.in. urządzenia demonstrujące zjawiska fizyki, ekspozycja Geo-Ogródek i zielony labirynt.

  Anna Świerczek-Mól

 • W dniach 8 – 9 maja 2018 roku uczniowie klas I – III uczestniczyli w ramach projektu „Innowacyjna szkoła- innowacyjna praca” w dwudniowej wycieczce do Poronina. Dzieci zostały zakwaterowane w ośrodku „Limba”. W pierwszym dniu po przyjeździe i obiedzie dzieci uczestniczyły w czterogodzinnych warsztatach z robotyki, podczas których pod czujnym okiem instruktorów rozwijali swoje umiejętności konstruktywnego myślenia. Po zakończonych i wyczerpujących zajęciach przyszedł czas na kolację. Niestety pogoda nie pozwoliła nam na zbyt długi spacer, jednak dla uczestników naszej szkoły została zorganizowana dyskoteka. Było wiele radości. Po całym dniu pełnym wrażeń zmęczeni uczniowie udali się do swoich pokoi. W dniu wyjazdu przed śniadaniem pogoda sprzyjała uczestnikom i pozwoliła na krótki spacer wśród pięknych widoków Tatr. Po obfitym śniadaniu, dzieci udały się na dwugodzinne warsztaty z robotyki. Czas upłynął im ciekawie i szybko. Zafascynowani nową wiedzą udali się na obiad i wyruszyli w podróż powrotną. Oczywiście, nie obyło się bez zakupu pamiątek w drodze do domu.

  Agnieszka Sobota

 • Na powitanie kalendarzowej jesieni dn. 24.09.2018 r. uczniowie klasy III wraz
  z wychowawcą i rodzicami pojechali na wycieczkę do Agrogospodarstwa Pod Skałą w Przybynowie. Gospodarze przywitali grupę słodkim poczęstunkiem. Uczniowie zaczerpnęli wiedzy i ciekawostek o ziemniakach podczas prezentacji multimedialnej Szalone przygody Franka Pyry w podróży dookoła świata. Dzieci uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych pt. Pocztówka z Podróży, wykonując  warzywne zwierzęta z krain, które odwiedził Franek Pyra. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie największego prywatnego Zwierzyńca w województwie śląskim oraz Skansenu Wsi Jurajskiej – chaty z XIX/XX wieku. Dodatkową atrakcją był przejazd kolejką Jurajski Express.

  Na zakończenie wycieczki uczniowie smakowali ziemniaki w mundurkach, frytki, a także kulki ziemniaczane. 

  Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

  Anna Nawrot

 • 15 grudnia uczniowie klasy V i VII uczestniczyli w wycieczce do Krakowa zorganizowanej przez wychowawców klas p. Anetę Osmędę i p. Annę Świerczek-Mól. Ponieważ grudzień to okres przedświąteczny, w którym prezenty rozdaje Św. Mikołaj, a najbliżsi obdarowują się upominkami nasza wycieczka dokładnie wpasowała się w ten nastrój przynosząc uczniom oraz opiekunom wiele radości.

  Wizyta w Parku Trampolin okazała się niezapomnianym przeżyciem. Dwie godziny minęły wśród podskoków, hopsań, wybić, odbić, skoków do basenu z gąbkami, walki na piankowe makarony; pokonywaniu drabinek, sznurów, siatek zawieszonych nad basenem z piankowych sześcianów, w które bezpiecznie można było spadać (sprawdzone wielokrotnie :); zeskoków na wielką poduchę, miękko zasysającą delikwenta w swoje objęcia.  Wszystko z uśmiechem i nieposkromioną radością.

 • Dnia 28 września uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Krakowa. Grupa liczyła 52 uczniów z klas IV- VII.

  W pierwszej kolejności uczniowie zwiedzili Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila", które jest jedyną tego rodzaju instytucją w Polsce upowszechniającą wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego siłach zbrojnych. Obecnie znajduje się w nim ponad 16 tysięcy pamiątek historycznych - głównie darów Żołnierzy AK i ich rodzin rozsianych po całym świecie. Kolejnym  punktem programu było miejsce, gdzie kształtowała się historia Polski czyli Wawel. Uczniowie mogli podziwiać Zamek Królewski oraz Katedrę Wawelską, a w szczególności kaplicę Zygmuntowską- perłę renesansu Europy Środkowej. Następną atrakcją wycieczki był pomnik legendarnego, ziejącego ogniem, smoka wawelskiego. Po krótkim odpoczynku nad Wisłą uczniowie udali się do prawdziwego skarbca wiedzy o przeszłości Krakowa, którym jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Pod płytą Rynku zwiedzili unikatowy na skalę europejską rezerwat archeologiczny, który daje możliwość podziwiania odnalezionych skarbów i poznania burzliwych dziejów średniowiecznego Krakowa.  Na koniec obejrzeli mechaniczny teatrzyk „Legenda” o dawnym Krakowie.

  Niewątpliwie wycieczka do Krakowa była wspaniałą lekcją historii i równocześnie niezapomnianą przygodą.

  Agnieszka Koryto

 • Doskonała pogoda, wyborne humory i świetna zabawa to najkrótszy opis wycieczki do Chorzowa.

  15 maja dzieci z oddziału przedszkolnego i z klasy pierwszej uczestniczyły w wyjeździe do ZOO w Chorzowie.

  Wszyscy z wielkim zainteresowaniem obserwowali i fotografowali oglądane zwierzęta. Ulubieńcem grupy został paw, wspaniale prezentujący swój królewski ogon i chora żyrafa.

  Jednak dopiero zabawa w Parku Linowym wyzwoliła prawdziwe pokłady energii wszystkich uczestników wyjazdu, którzy niezmordowanie pokonywali podniebny tor przeszkód, by po jego przejściu zjechać na linie.

  Po wysiłku, doskonałym relaksem okazała się lodowa uczta i polowanie na najciekawszą pamiątkę z wycieczki.

  Wszyscy w doskonałych humorach wrócili do szkoły.

  Izabela Ławik

 • 8 lutego uczniowie naszej szkoły, a dokładniej klasy III a mogli odebrać ostatnią część nagrody, którą wywalczyła dla nich Marta Ogonek. Była nią wizyta w TVP Kraków. Wspólnie z panem dyrektorem Krzysztofem Szczepankiewiczem i nauczycielką języka polskiego panią Urszulą Latacz gimnazjaliści mogli zwiedzić wiele ciekawych miejsc w budynku telewizji, m. in.: rekwizytornię, reżyserkę dźwięku, reżyserkę światła. Dodatkowym atutem naszej wizyty był udział w nagraniu kolejnych odcinków teleturnieju „Postaw na milion”. To było niezwykłe doświadczenie znaleźć się z profesjonalnym studiu telewizyjnym i dzielić się emocjami z grającymi i publicznością.

  Ta niezwykłą podróż i kolejne doświadczenia na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci.

  Urszula Latacz

 • Dnia 22 marca 2018 roku uczniowie klasy II i III gimnazjum pod opieką wychowawców pani Renaty Opiłki i pani Urszuli Latacz oraz opiekunów pana Jerzego Zyguły i pana dyrektora Krzysztofa Szczepankiewicza uczestniczyli w Targach Edukacyjnych na terenie hali EXPO w Krakowie, w czasie których mogli zapoznać się z ofertami placówek edukacyjnych Małopolski. Była to już szósta edycja, którą odwiedziło 16 tysięcy małopolskich uczniów.

  Festiwal Zawodów to – zwłaszcza dla gimnazjalistów, stojących przed wyborem dalszej ścieżki kształcenia – okazja do zapoznania się z ofertą edukacyjną szkół średnich. Uczniowie mogli nie tylko oglądać stoiska, ale również brać udział w warsztatach i pokazach - wszystko po to, by zachęcić absolwentów gimnazjów do wyboru promującej się szkoły.

  Placówki edukacyjne na prezentację swojej oferty znalazły wiele ciekawych sposobów. Na zaaranżowanych stosownie do profilu stoiskach sami uczniowie pokazują, jakie praktyczne umiejętności zdobywają w swojej szkole. Młodzi stolarze na oczach widzów robią meble, ich artystycznie uzdolnieni koledzy je ozdabiają – rzeźbią i malują. Kucharze przygotowują wykwintne potrawy, kelnerzy podają do stołu, krawcy szyją, fryzjerzy czeszą. Mechanicy rozbierają i składają silniki aut i motocykli, informatycy prezentują programy komputerowe, mechatronicy i elektronicy sterują maszynami i robotami. Na stoisku poligrafów i specjalistów od mediów na poczekaniu powstają materiały reklamowe i sesje fotograficzne. Fizjoterapeuci i masażyści ochoczo prezentowali swoje możliwości w wykonywaniu masażu relaksacyjnego i leczniczego, z którego skwapliwie skorzystał nasz pan dyrektor.

  Ogrom wrażeń, wiele możliwości bezpośrednich rozmów z przedstawicielami szkół, bogata oferta informacyjna, tego wszystkiego nasi uczniowie mogli doświadczyć.

  Wyjazd odbył się dzięki funduszom z projektu „Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce II”.

  Zapraszamy do Galerii zdjęć - Targi Edukacyjne w Krakowie

  Jerzy Zyguła

 • To już czwarta wizyta w koszarach elitarnej 6 Brygady Powietrznodesantowej. Po raz pierwszy w „zamierzchłej przeszłości” odwiedziliśmy 10. batalion desantowo szturmowy, który stacjonował wtedy w miejscowości Rząska pod Krakowem. Pozostałe wyjazdy prowadziły nas do 16. batalionu. W tym roku na początek wzięliśmy udział w części oficjalnej w trakcie, której m.in. odznaczono wyróżniających się żołnierzy oraz przyznano odznaki spadochroniarza. Uroczysta defilada zakończyła tą część programu. Gdy ostatnie pododdziały opuszały plac apelowy nagle z górnych pięter okalających plac budynków, zaczęli zjeżdżać na linach uzbrojeni komandosi. W mig powalili na ziemię ochronę drugiego budynku i w brawurowej akcji uwolnili zakładnika. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem tej szybkiej, dobrze zorganizowanej akcji. Później mieliśmy do wyboru szereg punktów, gdzie żołnierze demonstrowali sprzęt, techniki posługiwania się bronią czy też inne elementy szkolenia spadochroniarzy. Po drodze wojskowa grochówka dodała nam sił przed wspinaczką w „małpim gaju”. Żegnaliśmy jednostkę z mocnym postanowieniem powrotu w przyszłym roku szkolnym.

  Zapraszamy do Galerii zdjęć -> Z wizytą u CZERWONYCH BERETÓW

  Stanisław Osmenda