Ułatwienia dostępu

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

patriotyzm

 • „W drodze... Król Jan III Sobieski”

  W sobotę 16.11.2019 r. poczet sztandarowy i przedstawiciele uczniów naszej szkoły wzięli udział w uroczystym wjeździe pomnika Króla Jana III Sobieskiego do Krakowa.

  Od soboty prezentowany jest on na placu przed Bazyliką o. Franciszkanów na lawecie, co symbolizuje, że wciąż jest w drodze i czeka na ostatnią wyprawę do Wiednia. Symboliczne jest także jego umieszczenie naprzeciwko okna papieskiego: „ Ma to związek z bardzo głęboką wiarą króla Jan III Sobieskiego, który zorganizował odsiecz, by ratować wartości chrześcijańskie, które są filarami Europy…” – mówił Piotr Zapart przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika na Kahlenbergu w Wiedniu.

  - Chcemy, żeby wszyscy wiedzieli, że ten pomnik już jest, że Polacy chcą go przekazać w darze Europie, bo bardzo zależy nam na przywróceniu pamięci o Janie III Sobieskim – jednym z najsłynniejszych europejskich władców, który walczył dla ratowania wartości chrześcijańskich – powiedział.

  - Ani przedtem, ani teraz nie rozważamy innej, docelowej lokalizacji pomnika niż Wiedeń, uznając, że miejscem najbardziej godnym dla króla jest wiedeński Kahlenberg – dodał.
  Przypomniał, że po zwycięstwie pod Wiedniem król, parafrazując słowa Juliusza Cezara, powiedział: "Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył", odwołując się tymi słowy do napisu umieszczonego na banerze, który prezentowali nasi uczniowie.

  Pomnik autorstwa rzeźbiarza prof. Czesława Dźwigaja przedstawia Sobieskiego na koniu z atrybutami władzy na czele zwycięskiej husarii. Ma 3 metry wysokości i około 7,5 m długości. Na zakończenie uroczystości nasza delegacja złożyła wiązankę kwiatów.

  Renata Opiłka, Marzena Krężel, Marzena Piputa

 • „Witaj Maj, Trzeci Maj! U Polaków błogi raj!”

  Przed nami trzy dni majowych świąt: 1 V  – Święto Pracy, 2 V – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, 3 V  – Święto Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji w klasie VI odbył się turniej wiedzy związany z nadchodzącymi świętami narodowymi. Klasa została podzielona na cztery zespoły, każdy z nich miał do wykonania kilka zadań. Po pierwsze rozwiązać działanie matematyczne, którego wynik związany był z jednym z majowych świąt. W drugim etapie należało odgadnąć hasła krzyżówki, wykazując się wiedzą historyczno-patriotyczną i z zaznaczonych liter ułożyć hasło: konstytucja, godło, flaga lub kotylion. Na koniec zaś, odnaleźć przedmiot (odczytany z krzyżówkowego hasła), ukryty w budynku szkoły. Najszybciej swoje zadania wykonali Julka Bratek, Amelka Madej i Stanisław Pasich, wygrywając całość konkurencji. Gratulacje należą się jednak wszystkim, gdyż każdej grupie udało się odnaleźć odczytaną z krzyżówki rzecz.

  Szczególne podziękowania dla Pani Marzeny Piputy, która ukryła w budynku szkoły poszukiwane przedmioty.

  Anna Świerczek-Mól

 • Do Hymnu!

  W piątek 08.11.2019 r. o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie i pracownicy naszej szkoły odśpiewali 4 zwrotki hymnu narodowego, tym samym uczciliśmy Święto Odzyskania Niepodległości.

  Już drugi rok nasza szkoła bierze udział w akcji, której celem jest kształtowanie wspólnoty w kontekście historycznym, doskonalenie umiejętności poprawnego śpiewania polskiego Hymnu Narodowego.

  Jest to działanie, które pozytywnie wpływa na integrowanie środowiska wewnątrzszkolnego.

  Renata Opiłka

 • Miłość do ojczyzny może okazać każdy, czyli o uroczystościach rocznicowych w naszej szkole

  15 listopada w ramach lekcji wychowawczej starsze klasy naszej szkoły wzięły udział w konkursie patriotycznym.

  Jury w składzie: pan dyrektor Krzysztof Szczepankiewicz oraz panie: Agata Piwowarczyk, Iwona Chojnacka i Anna Osmęda oceniało klasy w dwóch kategoriach: plakat upamiętniający rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wykonanie piosenki patriotycznej.

  Wszyscy uczniowie doskonale przygotowali się do rywalizacji, tym bardziej, że nagrodą dla zwycięskich klas był grudniowy tydzień bez sprawdzianów lub kartkówek.

  W ciągu godziny w naszej szkole rozbrzmiewała muzyka i śpiew, które świadczą o wielkim patriotyzmie uczniów i ich nauczycieli.

  Zazwyczaj podczas akademii rocznicowych swoje zdolności recytatorskie prezentują wybrani, tym razem zaangażowani zostali wszyscy uczniowie.

  Po konkurencji wyniki są następujące:
  I miejsce – klasa IV
  II miejsce – klasa V
  III miejsce – klasa VI.
  Gratulujemy i cieszymy się z tak dużego zaangażowania całej społeczności szkolnej.

  Zapraszamy do Galerii zdjęć -> Konkurs patriotyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości

  Urszula Latacz, Renata Opiłka

   

 • Norbert Przybylik, absolwent Szkoły Podstawowej w Dłużcu z wizytą w Parlamencie Europejskim…

  Uczniowie Szkoły Podstawowej w Dłużcu już od kilku lat biorą licznie udział w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym  „PRZYWRÓCIĆ GŁOS NIEZŁOMNYM, NIEOBECNYM NA LEKCJACH HISTORII”.
  Jako szkoła mamy tu licznych laureatów oraz wyróżnionych uczniów.

  W tym roku szkolnym w konkursie wzięło udział 14 uczniów, a wyróżnienia uzyskali:
  Julia Grojec – praca plastyczna
  Maja Cebo – praca plastyczna
  Amelia Madej – praca plastyczna
  Zofia Trepka – praca plastyczna
  Kacper Marchajski – praca plastyczna

  W roku szkolnym 2020/2021 troje uczniów naszej szkoły zostało laureatami:
  Norbert Przybylik, który zajął jedno z czołowych miejsc
  Martyna Pawłowska
  Kacper Marchajski
  Mieliśmy również uczniów wyróżnionych:
  Amelię Madej i Kamila Ptak.
  Ze względu na obostrzenia pandemiczne nie odbyła się gala finałowa, a laureaci otrzymali nagrody książkowe i upominki.

 • Srebrny Kacper

  Dzięki uprzejmości głównego organizatora Rejonowego Konkursu Pieśni Patriotycznej „Ocalić od zapomnienia” pani Barbary Soboty, nauczycielki Szkoły Podstawowej w Pilicy, reprezentacja naszej szkoły miała okazję wykazać się w tym festiwalu. Zgodnie z regulaminem w konkursie mogli wziąć udział tylko soliści. Ostatecznie w szranki rywalizacji z naszej szkoły stanęli:

  Kacper Marchajski z zapomnianą piosenką „Pieśń powstańców 1863”,
  Filip Dachowski wykonując przy własnym akompaniamencie na gitarze kultową pieśń czasów SOLIDARNOŚCI „Mury” Jacka Kaczmarskiego,
  Emilia Witek z piosenką „Kolęda Warszawska”.

  Poziom konkursu szczególnie w kategorii klas V-VIII sięgał zenitu! Tym bardziej cieszy fakt, że wszyscy nasi uczniowie opuścili gościnne mury Szkoły Podstawowej w Pilicy z nagrodami. Kacper wywalczył drugie miejsce, a Emilia i Filip zastali wyróżnieni.

  Szczególne podziękowania należą się pani Katarzynie Mendak, która poświęcając swój prywatny czas podjęła się akompaniować na saksofonie do piosenki Kacpra Marchajskiego. W kuluarach, ciekawe były rozmowy opiekunów i organizatorów na tematy nie tylko związane z konkursem. Duże wrażenie na rozmówcach wywarły opowieści dyrektora Szkoły Podstawowej w Pilicy pana Leszka Soboty nawiązujące do historii Ziemi Pileckiej i jej otoczenia. Tak trzymać!

  Stanisław Osmenda