Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 • Nasza szkoła
  Nasza szkoła z lotu... drona
 • Energia i radość życia
  Energia i radość życia - nasi najstarsi gimnazjaliści
 • Kultura i Tradycja
  Kultura i Tradycja - sukcesy w konkursach regionalnych
 • Młodzi siatkarze i siatkarki
  Młodzi siatkarze i siatkarki ponownie z sukcesami
 • Gratulujemy
  Gratulujemy drużynie dziewcząt zwycięstwa w Gimnazjadzie Młodzieży Szkolnej w siatkówce
 • Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości
 • Z dumą
  Z dumą czcimy naszego patrona - Króla Jana III Sobieskiego
 • Pasja - Talent
  Pasja - Talent Nauczyciele - Uczniowie
 • 5. rocznica
  5. rocznica nadania imienia Króla Jana III Sobieskiego Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Dłużcu
 • Szkoła z pasją
  Szkoła z pasją - rozwijamy zainteresowania naszych uczniów już od najmłodszych lat

Aneta Osmęda

 • Na lekcjach języka angielskiego uczniowie poznają tradycje i zwyczaje różnych świąt obchodzonych w krajach anglojęzycznych. Realizacja lekcji kulturowych wynika z podstawy programowej języka angielskiego. We wtorek 31 października uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Dłużcu zapoznali się ze zwyczajami Halloween. Na lekcjach odbywały się konkursy związane z "All Hallow`s Eve" m.in. zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach owoców. Symbolem tego święta jest lampion - dynia z wyciętymi oczami, nosem i ustami, ze świecą w środku, którą uczniowie mieli okazję zobaczyć.

  Na zakończenie Halloween uczniowie udali się do gabinetu Pana Dyrektora Krzysztofa Szczepankiewicza mówiąc: „Trick or Treat”, ale psikusów nie było, gdyż Pan Dyrektor był przygotowany i poczęstował wszystkich uczestników zabawy słodyczami.

  Halloween to doskonała okazja do zabawy i nauki nowego słownictwa.

  Aneta Osmęda

 • 9 czerwca w naszej szkole odbył się Dzień Promocji Szkoły pod hasłem „Języki otwierają drzwi do Europy”. W tym dniu chcieliśmy podkreślić znaczenie znajomości języków obcych we współczesnym świecie.

  Na wstępie Pan Dyrektor Krzysztof Szczepankiewicz powitał przybyłych gości: Panią Poseł na Sejm RP Lidię Gądek, Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom Adama Zielnika, Społecznego Doradcę Burmistrza Bożenę Konieczną, Sołtysa wsi Dłużec Mariana Barczyka, Sołtysa wsi Strzegowa Czesława Gbyliczka, Przewodniczącą Rady Rodziców Żanetę Zielnik- Kyć, panie z Kół Gospodyń Wiejskich (Dłużec, Kąpiele Wielkie, Kąpiołki, Strzegowa) oraz rodziców i uczniów.

  Następnie organizatorki imprezy: panie Aneta Osmęda, Agnieszka Koryto i Paulina Strózik-Plewa zaprosiły na krótką podróż po Europie. Uroczystość rozpoczęła się od prezentacji krajów Unii Europejskiej. Dzieci z klasy II pod opieką pani Anny Nawrot i Aleksandry Głowackiej pięknie zatańczyły Poloneza. Klasa IV zaprezentowała Włochy, później na scenie pojawiła się Brytyjska Rodzina Królewska, Beatlesi wjechali na scenę double-deckerem i zaśpiewali „Help”. Klasa VI przedstawiła Francję. Następnie klasa VII pod opieką pani Agnieszki Koryto wprowadziła nas w klimat Oktoberfestu, uczniowie w strojach bawarskich tańczyli w takt muzyki folkowej, a Nikola Tabor jodłowała razem z Takeo Ischi. Z kolei klasa II gimnazjum, którą przygotowała pani Paulina Strózik-Plewa, dała nam odczuć namiastkę atmosfery Irlandii tańcząc ich taniec narodowy, a klasa III gimnazjum przedstawiła Hiszpanię.

  Jako zwieńczenie prezentacji krajów Unii Europejskiej został odśpiewany hymn „Oda do radości” przez uczennicę kl. VII Nikolę Tabor.

  Kolejnym elementem występów artystycznych był Musical „Grease” w wykonaniu uczniów klasy I pod opieką pani Anety Osmędy. W rolę Johna Travolty wcielił się Jakub Komperda. Olivię Newton-John zagrała Laura Lis. Dzieci z klasy I zatańczyły do piosenek „You`re the one that I want” i „Summer Nights”. Występ uczniów  doczekał się  owacji na stojąco od pozytywnie zaskoczonej publiczności. Dzieci zatańczyły i zaśpiewały cudownie, spełniając tym samym jedno z zawodowych marzeń nauczycielki języka angielskiego.

 • Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.
  Mark Twain

  Z wielką radością i satysfakcją Dyrektor i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Dłużcu przyjęli informację, że w gronie tegorocznych stypendystów organizacji ASSIST (American Secondary Schools for International Students and Teachers) znalazła się absolwentka naszej szkoły, Oliwia Bryzik.

  Program stypendialny Assist umożliwia najzdolniejszym uczniom z całego świata, spędzenie jednego roku szkolnego w renomowanej, prywatnej szkole średniej w USA. W tym roku stypendia otrzymały tylko 4 osoby w Polsce. Taka sytuacja nie zdarza się często, dlatego jesteśmy bardzo dumni z Oliwii.

  Procedura rekrutacyjna programu stypendialnego Assist była dużym wyzwaniem, wymagającym nie tylko świetnej znajomości języka angielskiego, ale także dużej wiedzy ogólnej. Niezwykle ważnym elementem składania aplikacji były listy polecające. Pan Dyrektor Krzysztof Szczepankiewicz, Pani Aneta Osmęda i Pani Anna Świerczek-Mól napisali listy rekomendacyjne dla Oliwii, w języku angielskim. Nasza absolwentka wspierana przez szkołę i rodziców zwycięsko przeszła wszystkie etapy rekrutacji i przyszły rok szkolny spędzi w prestiżowej amerykańskiej szkole średniej w Putney, w stanie Vermont. Czesne w tej szkole wynosi 60 tys. dolarów.

  Oliwia będąc uczennicą naszej szkoły, brała udział w wielu konkursach języka angielskiego, niemieckiego, polskiego, matematyki, historii, przyrody i osiągała w nich wspaniałe wyniki. Jej sukcesy zawsze były powodem do dumy i promowały szkołę w środowisku lokalnym.  Umiejętności językowe uczennicy są znakomite. Oliwia ze względu na znaczące sukcesy została wybrana, na zakończenie roku szkolnego 2016/2017 Absolwentką Roku.

  Oliwia jest osobą kreatywną, rzetelną, ciekawą świata i wytrwałą w dążeniu do celu. Dlatego z pewnością poradzi sobie w nowym środowisku. Zdecydowanie zasłużyła na to, żeby kontynuować rozwój swoich umiejętności i talentów.

  Nic bardziej nie cieszy nauczyciela, jak sukcesy jego uczniów.

  Gratulujemy Oliwii oraz życzymy, by spełniły się jej się wszystkie plany i marzenia.

  We are proud of you Oliwia.

  Aneta Osmęda

 • W maju odbyły się Gminne Konkursy Języka Angielskiego o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom. Konkursy składały się z dwóch etapów - szkolnego i gminnego. W obu etapach uczniowie musieli wykazać się wiedzą gramatyczno-leksykalną. Celem konkursów była popularyzacja języka angielskiego wśród dzieci, rozwijanie ich zainteresowań oraz podnoszenie poziomu ich umiejętności językowych.

  Wyniki konkursu dla klas I-III szkoły podstawowej – etap szkolny:

  I miejsce – Dawid Trawiński
  II miejsce – Magdalena Krzysztoforska
  III miejsce – Amanda Witek

  Wyniki konkursu dla klas IV-VI szkoły podstawowej – etap szkolny:

  I miejsce – Maciej Bomba
  II miejsce – Szymon Bomba
  III miejsce – Jakub Banasiewicz

  W etapie gminnym naszą szkołę reprezentowali: Dawid Trawiński, Magdalena Krzysztoforska i Maciej Bomba. Nasi uczniowie otrzymali tytuł Finalisty Gminnego Konkursu Języka Angielskiego.
  Gratulujemy.

  Aneta Osmęda

 • 26 września uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu – Nikola Tabor uczestniczyła wraz z opiekunem panią Anetą Osmędą w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Angielskiej w Pilicy. W konkursie zorganizowanym z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych wzięło udział 26 uczestników z 7 szkół podstawowych.

  Komisja konkursowa  oceniała występy w następujących kategoriach: wymowa i poprawność językowa, dobór repertuaru do możliwości wokalnych oraz ogólny wyraz artystyczny. Bardzo trudno było wyłonić zwycięzców ze względu na wysoki poziom przygotowania uczestników.

  Nasza uczennica zaśpiewała piękny utwór pod tytułem „Say Something” z repertuaru A Great Big World & Christina Aguilera. Niezwykle emocjonalny występ Nikoli poruszył jury i publiczność. Szeptany śpiew, który towarzyszył ostatnim sekundom piosenki, był jednym z jej największych atutów. Nikola zdobyła II miejsce w konkursie i otrzymała pamiątkowy dyplom oraz statuetkę.

  Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

  Aneta Osmęda

 • Tegoroczny Dzień Promocji Szkoły Podstawowej w Dłużcu odbył się pod hasłem „Języki otwierają drzwi do Europy.”  Musical „Grease” w wykonaniu uczniów klasy I pod opieką pani Anety Osmędy wzbudził wiele emocji. W rolę Johna Travolty wcielił się Jakub Komperda. Olivię Newton-John zagrała Laura Lis. Dzieci z klasy I zatańczyły do piosenek „You`re the one that I want” i „Summer Nights”. Występ uczniów doczekał się owacji na stojąco od pozytywnie zaskoczonej publiczności.

  Aneta Osmęda

   
   
   
 • W czerwcu 2016 roku zatwierdzony został do realizacji projekt, pt. „Języki otwierają drzwi do Europy” ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Autorkami projektu były nauczycielki Zespołu Szkół w Dłużcu: Aneta Osmęda i Agnieszka Koryto. Maksymalna przyznana kwota dofinansowania dla projektu wyniosła 10 671 euro.

   W ramach tego projektu w czerwcu 2017 roku pani Aneta Osmęda i pani Justyna Żelazna uczestniczyły w szkoleniu metodycznym, pt. „EFL Methodology in Practice. Diversified Classroom Activities” zorganizowanym przez Richard Language College w Bournemouth.

  Dyrektor ZS Dłużec pan Krzysztof Szczepankiewicz i wicedyrektor pan Jerzy Zyguła uczestniczyli w kursie dla dyrektorów szkół, który został zorganizowany przez Shadows Professional Development w Bournemouth.

  Zajęcia warsztatowe szkolenia metodycznego trwały od godz. 9.00 do 16.00. Przez cały czas trwania kursu, posługiwaliśmy się wyłącznie językiem angielskim, zarówno podczas zajęć szkoleniowych, jak i w życiu codziennym. Szkolenia prowadzone były przez doświadczonych i wykwalifikowanych nauczycieli, którzy w niezwykle interesujący sposób oraz z poczuciem humoru, zapoznawali nas z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie nauczania języków obcych. Na zajęciach poznaliśmy nowe aktywizujące metody nauczania i formy pracy z uczniami, co mamy nadzieję wpłynie na efektywność nauczania oraz zwiększenie motywacji naszych uczniów do nauki języka angielskiego. Nowe pomysły na pewno zastosujemy na lekcjach. Kurs ten wpłynął również na wzbogacenie wiedzy związanej ze znajomością współczesnego życia społecznego i kulturowego Wielkiej Brytanii. 

 • „Wielkość przejawia się nie w sile, lecz we właściwym jej wykorzystaniu. Największym człowiekiem jest ten, kto swoją siłą potrafi porwać najwięcej serc”.

  R.J. Palacio z książki Cudowny chłopak

  8 marca uczniowie klasy III, IV, V, VI, i II gimnazjum wraz z opiekunami udali się do Domu Kultury w Wolbromiu na wzruszający film pt. „Cudowny chłopak”, oparty na powieści R.J. Palacio. Głównym bohaterem filmu jest 10-letni Auggie, który od urodzenia ma zdeformowaną twarz. Chłopak ukrywa swą twarz przed światem, chodząc przez większość czasu w hełmie astronauty. Jego rodzice podejmują decyzję, że po latach nauczania w domu, nadeszła pora, aby Auggie poszedł w końcu do szkoły i zmierzył się ze światem oraz ludźmi. Auggie w szkole doświadcza poniżenia i braku tolerancji. Rówieśnicy są dla niego okrutni i złośliwi. Jednak z biegiem czasu, kiedy poznają Auggiego lepiej, dowiadują się jaki jest inteligentny i zabawny, zmieniają swoje nastawienie względem głównego bohatera. Kontakt z innymi uczniami odmienia chłopca, odmienia również jego rówieśników.

  Auggie to wspaniały chłopak, który porwał nasze serca. Nasi uczniowie obejrzeli film z dużym zainteresowaniem, można było dostrzec również łzy wzruszenia. „Cudowny chłopak” to poruszająca opowieść o walce dziecka z przeciwnościami losu. Opowieść, która uczy empatii i wrażliwości na drugiego człowieka. Pamiętajmy o tym, że to „czyny są naszymi pomnikami".

  Po filmie wychowawcy otrzymali materiały dydaktyczne do wykorzystania podczas lekcji wychowawczej.

  A my, jak przyjęlibyśmy Auggiego w naszej szkole? Czy bylibyśmy tolerancyjni? Czy uświadamiamy sobie konsekwencje dokuczania i czynienia innym krzywdy?  Na lekcji wychowawczej odpowiemy sobie na te pytania.

  Aneta Osmęda

 • Tegoroczny Dzień Promocji Szkoły Podstawowej w Dłużcu odbył się pod hasłem „Języki otwierają drzwi do Europy.” Konkurs plastyczno-językowy „Kraje Unii Europejskiej” wspaniale wkomponował się w tematykę tej uroczystości, stąd rozstrzygnięcie odbyło się w tym dniu, a najlepsze prace konkursowe zdobiły miejsce imprezy.

  Konkurs polegał na przedstawieniu w formie obrazu i słowa skojarzeń z wybranym krajem Unii Europejskiej.

  Konkurencja była bardzo duża, wpłynęło 35 prac. Część prac to prawdziwe majstersztyki, zawierały osobiste fotografie uczniów i ich spostrzeżenia, zwłaszcza te z całkiem niedawno odbytej wycieczki do Niemiec i Austrii.

  Jury przyznało:
  I miejsce dla Gabrieli Gamrat z kl. VII
  II miejsce dla Marty Ogonek z kl. III gimnazjum
  III miejsce dla Anny Siejki z kl. III gimnazjum

  oraz trzy wyróżnienia dla:
  Magdaleny Kiwior z kl. VII
  Kamila Ptaka z kl. IV
  Kacpra Janika z kl. III gimnazjum

  Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

  Agnieszka Koryto, Aneta Osmęda, Paulina Strózik-Plewa

 • 15 grudnia uczniowie klasy V i VII uczestniczyli w wycieczce do Krakowa zorganizowanej przez wychowawców klas p. Anetę Osmędę i p. Annę Świerczek-Mól. Ponieważ grudzień to okres przedświąteczny, w którym prezenty rozdaje Św. Mikołaj, a najbliżsi obdarowują się upominkami nasza wycieczka dokładnie wpasowała się w ten nastrój przynosząc uczniom oraz opiekunom wiele radości.

  Wizyta w Parku Trampolin okazała się niezapomnianym przeżyciem. Dwie godziny minęły wśród podskoków, hopsań, wybić, odbić, skoków do basenu z gąbkami, walki na piankowe makarony; pokonywaniu drabinek, sznurów, siatek zawieszonych nad basenem z piankowych sześcianów, w które bezpiecznie można było spadać (sprawdzone wielokrotnie :); zeskoków na wielką poduchę, miękko zasysającą delikwenta w swoje objęcia.  Wszystko z uśmiechem i nieposkromioną radością.

 • W czwartek 30 listopada zostały zorganizowane dla uczniów Szkoły Podstawowej w Dłużcu Andrzejki z licznymi wróżbami. Pani Aneta Osmęda i Pani Anna Świerczek-Mól na czas zabawy stały się wróżkami. Każdy uczestnik andrzejkowej zabawy z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii Dzięki licznym wróżbom dziewczynki dowiedziały się jak na imię będzie miał ich przyszły mąż, natomiast chłopcy poznali imiona swoich przyszłych żon. Ponadto uczniowie wywróżyli sobie wspaniałą przyszłość – wygraną na loterii czy bycie sławnym. Uczniowie poznali również przyszłe zawody. Ciekawa przyszłość czeka jednak kilku chłopców z klasy IV, którzy według wróżb złożą śluby kapłańskie. Dzień minął pod znakiem dobrej zabawy, a przepowiedziana przyszłość zawsze może się spełnić. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych.

  Aneta Osmęda