Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Renata Opiłka

 • „Dobro dziel bez końca…”, czyli o sukcesie przedstawienia jasełkowego naszych uczniów

  Tradycyjnie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnym Miejsko-Gminnym Przeglądzie Grup Jasełkowych organizowanym przez Dom Kultury w Wolbromiu.

  Tegoroczny scenariusz, w całości napisany przez panią Urszulę Latacz, dotyczył akceptacji decyzji jakie podejmują dzieci oraz walki z ciężką chorobą. Oprócz tego w trakcie przedstawienia mogliśmy usłyszeć wiersz naszej absolwentki Natalii Krzysztofowicz. Realizacją przedstawienia zajęły się panie Urszula Latacz i Renata Opiłka.

  Historia miłości bogatego chłopca i dziewczyny z biednej rodziny, którą dotyka ciężka choroba wywołała wzruszenie u niejednego widza. Uświadamianie widzom tego, że każdy z nas może zostać dawcą szpiku, było dla naszych aktorów doskonała nauką. Bo czyż nie temu ma służyć sztuka i teatr.. wzruszeniu? Czyż nie każda okazja jest dobra, aby przekazywać ważne wartości (nie zawsze zgodnie z tradycyjną konwencją jasełek)?

  „Gdy dzielisz dobro bez końca jest Boże Narodzenie” - takie było przesłanie naszego przedstawienia, które zajęło w tegorocznym przeglądzie drugie miejsce (pierwszego nie przyznano). Gratulujemy naszym młodym aktorom a byli to:

  Filip Nowak, Nikola Tabor, Kinga Graca, Marta Ogonek, Kacper Piąty, Paulina Krzysztoforska, Kacper Janik, Emilia Świerczek, Daniel Knap, Anna Siejka, Aleksandra Straszak, Karina Pietrzak, Magdalena Szczęśniak, Wiktoria Latacz, Wiktoria Barczyk, Joanna Pasich, Karolina Żurek, Wiktoria Kubat, Paweł Świerczek, Agnieszka Płowiec, Magdalena Imiołek, Justyna Straszak, Szymon Mędrek, Katarzyna Janus, Amelia Latacz, Julita Gawron, Sandra Palacz, Zuzanna Rams, Kinga Skorupka, Anna Pacia, Paulina Zamorowska.

 • „Nauczyciel... to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci na całym świecie, bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarowywać to, co w nim najlepszego, cudzym dzieciom...”

  Każdego roku w połowie października, w naszej szkole obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej.
  Tym razem uroczysta akademia odbyła się w piątek 13.10.2017r. ,a uświetnili ją swoją obecnością:
  Pani Poseł na Sejm Lidia Gądek,
  Pani Aleksandra Ściańska przedstawiciel Urzędu Miasta i Gminy Wolbrom,
  Proboszcz tutejszej parafii ks. Andrzej Michniewski,
  Sołtys wsi Dłużec Marian Barczyk,
  Sołtys wsi Strzegowa Czesław Gbyliczek,
  Pielęgniarka szkolna pani Beata Wypasek,
  Prezes OSP w Dłużcu pan Mieczysław Piputa oraz emerytowani nauczyciele i przedstawiciele Rady Rodziców.

  Pan dyrektor Krzysztof Szczepankiewicz powitał wszystkich zgromadzonych i złożył życzenia pedagogom oraz pracownikom naszej szkoły.

  Zaproszeni goście ciepło i serdecznie wypowiadali się o trudnej pracy nauczyciela, życzyli, aby podejmowany trud był źródłem satysfakcji i społecznego uznania. 

  W imieniu Pana Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom Adama Zielnika życzenia przekazała Pani Aleksandra Ściańska.

  Program artystyczny przygotowały panie: Urszula Latacz i Renata Opiłka wraz z uczniami klasy III a.

  W bieżącym roku szkolnym za osiągnięcia w pracy z uczniami zostali wyróżnieni:
  Urszula Latacz, Aneta Osmęda i Agnieszka Koryto – Nagrodą Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom.

  Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymali:
  Jerzy Zyguła
  Elżbieta Kalarus
  Renata Opiłka
  Agata Piwowarczyk
  Justyna Żelazna
  Stanisław Osmenda
  Ks. Jacek Kawala
  Małgorzata Głowacka
  Wioletta Ogonek
  Edyta Madej

  Renata Opiłka, Urszula Latacz

  Zapraszamy do Galerii zdjęć - Dzień Edukacji Narodowej

 • „To drzewo, ten dąb, ten las i mogiła zasłonięta jesiennymi liśćmi jak przemijającym czasem… - dbamy o Miejsca Pamięci Narodowej.

  6 listopada 2017 uczniowie klas VII i II gimnazjum pod opieką wychowawców p. A. Świerczek-Mól i p. R. Opiłki udali się do pobliskiego Czarnego Lasu gdzie znajduje się pomnik upamiętniający tragiczne wydarzenia z 4 czerwca 1943 roku. Pomnik powstał w  wiosną 1944 roku z inicjatywy rodzin 11 ofiar zamordowanych tu przez niemieckich żołnierzy. Bohaterską śmiercią zginęli wówczas: Anastazja Kasperczyk, Jan Kasperczyk, Edward Kasperczyk, Piotr Kasperczyk, Maria Gacek, Wanda Gacek, Adam Gacek, Irena Szota oraz troje, których nazwisk nie udało się ustalić.

  W 2013 roku, dzięki działaniom podjętym przez naszą szkołę;  zniszczoną już i nie dającą się odczytać tablicę wymieniono na nową i wybudowano nowy pomnik. 23 maja 2013 r. odbyła się uroczystość jego odsłonięcia i poświęcenia.

  Kolejne pokolenia naszych uczniów opiekują się tym miejscem, dbając o jego wygląd, odwiedzając je    i zapalając symboliczny znicz u stóp obelisku. „Ta tragiczna historia nadal istnieje i jest przechowywana w naszej pamięci. I oby tak było, gdyż tam, w lesie, choć nie ma już ciał pomordowanych, pozostała ich krew.” – pamiętamy o tych słowach wypowiedzianych na uroczystości odsłonięcia pomnika.

  A. Świerczek-Mól, R. Opiłka

 • 4. finał Konkursu literacko-plastyczno-historycznego upamiętniającego rocznicę bitwy pod Krzywopłotami, Bydlinem i Załężem

  Już po raz czwarty w Szkole Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego zorganizowano Konkurs literacko-plastyczno-historyczny upamiętniający rocznicę bitwy pod Krzywopłotami, Bydlinem i Załężem. Podobnie jak w latach ubiegłych honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objęli: inicjatorka konkursu, Poseł na Sejm RP pani Lidia Gądek, Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom pan Adam Zielnik, Wójt Gminy Klucze pan Norbert Bień oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu pan Krzysztof Szczepankiewicz.

  W tym roku jednak ilość prac przerosła wszelkie wyobrażenia organizatorów, bowiem wzięli w nim udział uczniowie aż 16 szkół z powiatu olkuskiego. Jury z składzie: Jerzy Nagawiecki, Wojciech Szota, Renata Opiłka, Anna Osuch, Agata Piwowarczyk, Urszula Latacz, obejrzało 107 prac plastycznych, 15 prezentacji multimedialnych oraz przeczytało 41 prac literackich. Po trudnych obradach ustalono wyniki konkursów, a nagrodzonych wraz opiekunami i dyrektorami szkół zaproszono na uroczysty finał 21 listopada 2017 roku.

  Na uroczystość przybyli również zaproszeni goście:
  Poseł na Sejm RP pani Lidia Gądek
  Burmistrz Miasta i Gminy pan Adam Zielnik
  Wójt Gminy Klucze pan Norbert Bień
  Pani Bożena Konieczna - społeczny doradca Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom
  Ksiądz Jacek Kawala
  Radny Rady Miasta i Gminy Wolbrom pan Marcin Grzanka
  Pan Czesław Gbyliczek - sołtys wsi Strzegowa
  Pan Tomasz Smętek - sołtys wsi Załęże
  Pan Tomasz Bargieł - dyrektor biura poselskiego pani poseł Lidii Gądek
  Pan Jerzy Nagawiecki - redaktor „Serwisu Jurajskiego”
  Pan Wojciech Szota - redaktor „Wieści Wolbromskich”
  Pan Mieczysław Piputa - prezes OSP Dłużec
  Dyrektorzy szkół, których uczniowie wzięli udział w konkursie.

  Finał rozpoczął się piosenką „Taki to kraj” w wykonaniu Nikoli Tabor oraz patriotyczną pantomimą w wykonaniu uczniów klasy III a. Następnie Pani Poseł Lidia Gądek, Pan Burmistrz Adam Zielnik, Pan Wójt Norbert Bień i Pan Dyrektor Krzysztof Szczepankiewicz wręczyli laureatom konkursów nagrody rzeczowe, które zostały przez nich ufundowane. Szczególną nagrodą dla laureatów pierwszych miejsc było zaproszenie do Sejmu RP wystosowane przez panią poseł.

 • Historia, niezwykłe wnętrza i …”To”… czyli o wyjeździe do Krakowa

  14 września uczniowie klas gimnazjalnych naszej szkoły odpowiedzieli na zaproszenie pana dr. hab. Jarosława Stolickiego i odwiedzili Wydział Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Przez chwilę mogliśmy poczuć się jak studenci, bowiem pan doktor wygłosił w naszej obecności wykład dotyczący ważnych wydarzeń z życia naszego patrona Króla Jana III Sobieskiego. Następnie dzięki uprzejmości gospodarza mogliśmy zwiedzić zabytkowa aulę Collegium Novum, przejść przez Ogród Profesorski i zawitać w Muzeum Uniwersyteckim.

  To była niezwykła podróż w przeszłość, pełna niespodzianek, nowych wiadomości i miejsc. Z całą pewnością pozostanie ona w naszej pamięci na długo.

  Odwiedzenie tych magicznych miejsc, możliwe było dzięki zaangażowaniu i ufundowaniu przejazdu dla uczestników przez pana dyrektora naszej szkoły Krzysztofa Szczepankiewicza.

  Po magicznej podróży w przeszłość wróciliśmy do współczesności, czyli do Multikina, gdzie większość z uczestników wybrała film pt. „To”… O wartości produkcji rozważań toczyć nie będziemy, ale wniosek jest jeden… należy walczyć ze swoim strachem, a do jego pokonania potrzebni są przyjaciele.

  To był niezwykły, wręcz magiczny dzień i kolejna okazja to poznania życiorysu i ciekawostek z życia Jana III Sobieskiego tuż przed naszym Dniem Patrona.

  Urszula Latacz, Renata Opiłka

  Zapraszamy do Galerii zdjęć -> Wycieczka do Krakowa

 • Jasełkowy występ dla rodziców i gości

  25 stycznia w naszej szkole odbyło się zebranie z rodzicami podsumowujące pracę ich dzieci w pierwszym okresie roku szkolnego 2017/2018. Tradycyjnie już, z tej okazji, zaprezentowaliśmy nasze przedstawienie jasełkowe pt. „Dobro dziel bez końca”.

  Wspólnie z rodzicami na widowni zasiedli zaproszeni na występ goście w osobach:
  Pani poseł Lidii Gądek,
  Pani Lidii Malinowskiej - radnej Miasta i Gminy Wolbrom
  Pana Mieczysława Piputy - prezesa OSP Dłużec
  Pani Beaty Wypasek - pielęgniarki szkolnej
  Pani Żanety Zielnik-Kyć - przewodniczącej Rady Rodziców.

  Po raz kolejny nasi uczniowie udowodnili, że są profesjonalistami, bowiem niektórzy zjawili się w szkole mimo choroby. Widzowie mogli podziwiać nie tylko ich wspaniałą grę aktorską, ale i umiejętności wokalne. Było wzruszająco i magicznie. Na szczęście o rejestrację foto i video zadbał pan Stanisław Osmenda :), dlatego też możemy wracać do naszego przedstawienia wielokrotnie.

  Również po raz kolejny organizatorki przedstawienia, czyli panie: Urszula Latacz i Renata Opiłka dziękują:

  Panu dyrektorowi Krzysztofowi Szepankiewiczowi - za nieocenioną pomoc w realizacji wszelkich pomysłów reżyserskich,
  Panu Marianowi Barczykowi - za wykonanie elementów dekoracji,
  Pani Renacie Szczęśniak - za pomoc i wykonanie elementów strojów scenicznych,
  Natalii Krzysztofowicz - naszej absolwentce za udostępnienie wiersza,
  Wiktorii Kiecy – naszej absolwentce za pomoc w zdobyciu muzyki,
  wszystkim kolegom i koleżankom nauczycielom z naszej szkoły za wyrozumiałość i dobre słowo.

 • OBCHODY DNIA PATRONA LEKCJĄ PATRIOTYZMU

  Obchody Dnia Patrona w naszej szkoły na dobre wpisały się do szkolnego kalendarza. To swoiste imieniny naszej szkoły, obchodzone są zawsze bardzo nastrojowo. Święto to ma propagować znajomość najważniejszych faktów z życia patrona, przypominać o wartościach przez niego wyznawanych oraz promować je wśród młodzieży.

  Każdego roku stajemy do tego zadania jak do wielkiego wyzwania. Przyznajemy, że trudno wymyślić coś nowego i przede wszystkim atrakcyjnego, kiedy w poprzednim roku wydawało się nam, że to już koniec naszej kreatywności. Jednak co trzy głowy – to nie jedna i jakoś się to udało paniom Renacie Opiłka, Urszuli Latacz  i Agacie Piwowarczyk.

  Uroczystość Dnia Patrona odbyła się na sali gimnastycznej 18.09.2017 r. Po raz pierwszy zorganizowano akcję szkolną „Przerwa z patronem”.

  Na dwóch długich przerwach uczniowie II i III klasy gimnazjum przygotowali  krótką prezentację oraz referat, przybliżający postać króla Jana III Sobieskiego,  które zaprezentowali na forum szkolnym.

  Jak w każdym roku ogłoszone zostały różnorodne konkursy.

  Zaangażowanie uczniów przerosło oczekiwania wszystkich. Wiemy, że jeśli dziecko samodzielnie coś wykona, dotknie, zobaczy czuje się szczęśliwe, a jednocześnie wynosi z tego naukę. Osiągnęliśmy zatem założony cel – nasze wspólne działania dały uczniom satysfakcję i  pozwoliły  bliżej poznać czasy, w których żył nasz patron król Jan III Sobieski. Pan dyrektor mgr Krzysztof Szczepankiewicz wręczył zwycięzcom dyplomy i nagrody rzeczowe.

  Na Jego ręce składamy w imieniu nagrodzonych i organizatorek serdeczne podziękowania za te upominki, które sprawiły dużo radości obdarowanym.

 • Sprzątanie Świata 2017

  W piątek 15.09.2017 r. uczniowie naszej szkoły uzbrojeni w jednorazowe rękawiczki ochronne oraz wielkie worki foliowe, wyruszyli na coroczną walkę z ogromem śmieci  - „Sprzątać Świat”.
  Worki przygotował dla nas Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Wolbromiu. Akcja przebiegała sprawnie, mimo niezbyt ładnej pogody. Sprzątanie miało nie tylko charakter ciężkiej pracy, ale także wspaniałej zabawy. Uczniom towarzyszył uśmiech „od ucha, do ucha” . Dokładnie posprzątano przydzielony klasom teren, a jej uwieńczeniem były worki pełne śmieci, wśród których przewagę stanowił papier i plastik.

  „Sprzątanie Świata” łączy ludzi, uczy odpowiedzialności i samodzielnego działania.

  Pobudza inicjatywę i pomysłowość. Rodzi zdrową rywalizację w słusznej sprawie.

  Mamy wielką nadzieję, że tego typu akcje zaowocują chęcią codziennego dbania o środowisko i udowodnią, że są niezwykle pożytecznym narzędziem w procesie edukacji młodego pokolenia.

  Renata Opiłka

 • Sukces naszych uczniów w gminnej grze historycznej

  Dnia 16.01.2018 r. w Zespole Szkół w Wolbromiu zorganizowano Grę historyczną dla uczniów  szkół  podstawowych i gimnazjów z terenu Miasta i Gminy Wolbrom. Na miejscu okazało się, że do rywalizacji przystąpi  sześć czteroosobowych drużyn reprezentujących szkoły w Dłużcu, Wierzchowisku, Wolbromiu i Zarzeczu.

  Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie:
  Zuzanna Rams
  Wiktoria Kubat
  Emilia Świerczek
  Oskar Świerczek.

  Drużyny zmagały się z różnymi zadaniami sprawdzającymi ich wiedzę,  spostrzegawczość oraz sprawność fizyczną. Przydała się znajomość faktów z powstania styczniowego i historii wolbromskiej szkoły, umiejętność rozszyfrowywania wiadomości, a także znajomość zasad musztry.

  Gracze musieli również stworzyć tzw. żywy obraz inspirując się dziełem Artura Grottgera „Pożegnanie powstańca”.  
  Na zakończenie licealiści zaprezentowali oczekującym na wyniki grupom,  etiudę w stylu manekin challenge nawiązującą do obrazu Artura Grottgera Kucie kos.
  I niespodzianka -  selfie z dyrektorem szkoły!

  Nasi uczniowie bardzo dobrze przygotowali się do rywalizacji, bo zajęli I miejsce!

  Gratuluję!
  Renata Opiłka

 • Wyjątkowa rocznica odzyskania niepodległości… akademia szkolna

  „Jest w każdym naszym słowie,
  a słowa są najprostsze -
  chleb, mama, dom gościnny,
  i Wisła, i Mazowsze.
  I jest w czerwieni maków,
  i w białych kwiatach wiśni,
  w piosenkach wszystkich ptaków
  i w każdej naszej myśli,
  W mazurku chopinowskim,
  i w czarnym węglu Śląska,
  i tu, gdzie serce mówi,
  że to jest właśnie Polska”.

  W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Program artystyczny przygotowały wraz z uczniami klasy III a panie: Urszula Latacz i Renata Opiłka.

  Całość występu uświetniła swym śpiewem Nikola Tabor, która wykonała piosenki „Taki kraj” i „Niepodległość”.

  Oprócz tradycyjnych wierszy mówiących o pięknie Polski i miłości do ojczyzny, zebrani na sali mogli obejrzeć niezwykłą pantomimę, która przedstawiała tragizm rozbiorów, trudy powstań i radość niepodległości. Ta część zrobiła na zebranych największe wrażenie ze względu na niezwykłą muzykę i efekty specjalne.

  Aby to co przygotowała najstarsza klasa w naszej szkole na dłużej pozostało w pamięci uczniów, zorganizowano również konkurs międzyklasowy, w którym padły pytania o ważne daty z historii Polski. Wszystkie drużyny poradziły sobie doskonale a w klasyfikacji generalnej w grupie młodszej I miejsce zajęła klasa V, drugie miejsce klasa IV, trzecie miejsce klasa III; w grupie starszej pierwsze miejsce przypadło bezkonkurencyjnej klasie II a, drugie klasie VII a trzecie klasie VI. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni słodkimi upominkami.

  Dzisiejsza uroczystość po raz kolejny pokazała, że młodym ludziom nieobca jest historia naszego kraju, a ich postawa i skupienie podczas programu artystycznego jest godna uznania i świadczy o ich szacunku dla starszych kolegów z klasy III a, którzy pięknie pokazali swoją miłość do ojczyzny.

  Zapraszamy do Galerii zdjęć -> Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

  Urszula Latacz, Renata Opiłka