Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Renata Opiłka

 • „Bo trzeba pamiętać…”

  W piątek 11.10.2019 r. nasi uczniowie z klas VII i VIII pod opieką pań Marzeny Krężel, Dominiki Marchaj i Renaty Opiłki byli na wycieczce w Oświęcimiu i Wadowicach.

  Wycieczka do Oświęcimia to podróż do jednego z najbardziej mrocznych okresów w dziejach ludzkości. Krematoria, komory gazowe, baraki oraz prawdziwe historie więźniów - była dla każdego trudna lekcja historii, którą trzeba znać, aby jej nie powtarzać. Młodzież w zadumie i skupieniu oglądała ekspozycje i słuchała opowieści przewodnika.
  W tym miejscu może powinnyśmy zadać sobie pytanie: Czy miejsca upamiętniające wydarzenia z przeszłości, będą przestrogą dla nas, współczesnych ludzi?

  Po krótkiej przerwie na posiłek pojechaliśmy do kolejnego punktu naszej wycieczki – Wadowic.

  Był słoneczny dzień, a wadowicki rynek urzekł nas swoim pięknem.

  Zwiedziliśmy Bazylikę NMP, tą wizytą oddając cześć naszemu Rodakowi – Św. Janowi Pawłowi II, a następnie Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego.

  Odwiedzając go mamy niepowtarzalną okazję poznać miejsce, w którym rozpoczęła się historia przyszłego papieża. Właśnie tu stawiał on swoje pierwsze kroki, poznawał świat i ludzi. W tym miejscu doświadczył życiowych tragedii związanych ze śmiercią matki i starszego brata. Muzeum pozwala poznać młodego człowieka, który w przyszłości będzie wzorem i autorytetem dla milionów ludzi na całym świecie.

  Dom Rodzinny Ojca Świętego to najstarsze muzeum upamiętniające życie Jana Pawła II. Zlokalizowane w autentycznych wnętrzach, w których wychowywał się Karol Wojtyła, dokumentuje jego życie do momentu, w którym opuścił Polskę na stałe.

  Pełni wrażeń, ale bogatsi o wiedzę i nieznane dotąd doświadczenia wróciliśmy do swoich domów.

  R. Opiłka
  M. Krężel
  D. Marchaj

 • „Nauczycielom w podzięce: za trud, za uśmiech, za serce…”

  W piątek 18.10.2019 r. odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

  Przybyli na nią zaproszeni goście i przyjaciele szkoły:
  Poseł na Sejm Lidia Gądek i dyrektor biura poselskiego Tomasz Bargieł,
  Burmistrza Miasta i Gminy reprezentowała Pani dyrektor Dorota Świerczek,
  Ksiądz proboszcz Parafii Pw. Św. Mikołaja w Dłużcu Andrzej Michniewski,
  Pani Beata Wypasek nasza szkolna pielęgniarka,
  przedstawiciele Rady Rodziców z Panią Żanetą Zielnik-Kyć na czele
  oraz emerytowani nauczyciele pracujący kiedyś w naszej szkole.

  Zebranych powitał Pan dyrektor Krzysztof Szczepankiewicz.

  W swoich krótkich przemówieniach goście podkreślili wagę i trud jaki każdego dnia niesie ze sobą praca z dziećmi, złożyli życzenia wszystkim pracującym w naszej szkole.

  Akademię uświetnił występ słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klasy VI i VIII.

  Autorką scenariusza przedstawiającego perypetie uczniów pewnej szkoły była Pani Urszula Latacz, a przygotowaniem zajęła się Pani Renata Opiłka.

  Tradycyjne z okazji DEN Burmistrz Miasta i Gminy doceniając pracę pedagogów przyznaje swoje nagrody. W tym roku szkolnym otrzymali je:
  Anna Świerczek-Mól
  Urszula Latacz
  Agnieszka Koryto
  Jerzy Zyguła

  Na akademii swoje nagrody dla pracowników naszej szkoły przyznał również Pan dyrektor Krzysztof Szczepankiewicz. Otrzymali je:
  Agata Piwowarczyk
  Justyna Żelazna
  Renata Opiłka
  Anna Osmęda
  Stanisław Osmenda
  Małgorzata Głowacka
  Marzena Piputa
  Wioleta Ogonek
  Edyta Madej
  Lucyna Haberka

  Miłym akcentem kończącym całą uroczystość był słodki upominek ufundowany przez Radę Rodziców dla wszystkich uczniów, który sprawił im wiele radości.

  Urszula Latacz, Renata Opiłka

 • „W drodze... Król Jan III Sobieski”

  W sobotę 16.11.2019 r. poczet sztandarowy i przedstawiciele uczniów naszej szkoły wzięli udział w uroczystym wjeździe pomnika Króla Jana III Sobieskiego do Krakowa.

  Od soboty prezentowany jest on na placu przed Bazyliką o. Franciszkanów na lawecie, co symbolizuje, że wciąż jest w drodze i czeka na ostatnią wyprawę do Wiednia. Symboliczne jest także jego umieszczenie naprzeciwko okna papieskiego: „ Ma to związek z bardzo głęboką wiarą króla Jan III Sobieskiego, który zorganizował odsiecz, by ratować wartości chrześcijańskie, które są filarami Europy…” – mówił Piotr Zapart przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika na Kahlenbergu w Wiedniu.

  - Chcemy, żeby wszyscy wiedzieli, że ten pomnik już jest, że Polacy chcą go przekazać w darze Europie, bo bardzo zależy nam na przywróceniu pamięci o Janie III Sobieskim – jednym z najsłynniejszych europejskich władców, który walczył dla ratowania wartości chrześcijańskich – powiedział.

  - Ani przedtem, ani teraz nie rozważamy innej, docelowej lokalizacji pomnika niż Wiedeń, uznając, że miejscem najbardziej godnym dla króla jest wiedeński Kahlenberg – dodał.
  Przypomniał, że po zwycięstwie pod Wiedniem król, parafrazując słowa Juliusza Cezara, powiedział: "Przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył", odwołując się tymi słowy do napisu umieszczonego na banerze, który prezentowali nasi uczniowie.

  Pomnik autorstwa rzeźbiarza prof. Czesława Dźwigaja przedstawia Sobieskiego na koniu z atrybutami władzy na czele zwycięskiej husarii. Ma 3 metry wysokości i około 7,5 m długości. Na zakończenie uroczystości nasza delegacja złożyła wiązankę kwiatów.

  Renata Opiłka, Marzena Krężel, Marzena Piputa

 • Do Hymnu!

  W piątek 08.11.2019 r. o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie i pracownicy naszej szkoły odśpiewali 4 zwrotki hymnu narodowego, tym samym uczciliśmy Święto Odzyskania Niepodległości.

  Już drugi rok nasza szkoła bierze udział w akcji, której celem jest kształtowanie wspólnoty w kontekście historycznym, doskonalenie umiejętności poprawnego śpiewania polskiego Hymnu Narodowego.

  Jest to działanie, które pozytywnie wpływa na integrowanie środowiska wewnątrzszkolnego.

  Renata Opiłka

 • Finał Powiatowego Konkursu Historyczno-Literacko-Plastycznego po raz kolejny w naszej szkole

  28 listopada 2019 po raz kolejny w naszej szkole gościliśmy laureatów 3 konkursów organizowanych w tym roku z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i upamiętnienia bitwy pod Krzywopłotami, Bydlinem i Załężem.

  Swoją obecnością zaszczycili nas:

  Pani Lidia Gądek – Poseł na Sejm VII i VIII kadencji
  Pan Waldemar Kolanko – Sekretarz Miasta i Gminy Wolbrom reprezentujący pana Burmistrza Adama Zielnika
  Pan Tomasz Bargieł – Radny powiatowy
  Pani Barbara Marchajska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Chełmie
  Pani Ewa Kądziołka-Przyjemska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Wierzchowisku
  Pan Robert Kozłowski – dyrektor Zespołu Szkół w Gołaczewach
  Pan Waldemar Smoter – dyrektor Zespól Szkół nr 2 w Wolbromiu
  oraz nauczyciele, uczniowie i rodzice laureatów.

  Na początku uroczystości głos zabrali zaproszeni goście. Pani Lida Gądek podkreślała jak ważną jest pamięć o historii i umiejętność cieszenia się wolnością. Pan Waldemar Kolanko podziękował za organizację tak ważnej inicjatywy patriotycznej, a pan dyrektor Krzysztof Szczepankiewicz za pracę, zaangażowanie i wsparcie jakim otaczają uczniów nauczyciele i rodzice.

  Kolejnym elementem uroczystości był program artystyczny przygotowany przez panie: Urszulę Latacz i Renatę Opiłkę oraz wszystkich uczniów klasy VII wraz z Emilią Witek, Sebastianem Wydymusem, Filipem Dachowskim i Kacprem Marchajskim.

  Po części artystycznej nastąpiło uroczyste wręczenie nagród, a uczynili to pani Lidia Gądek, pan Waldemar Kolanko i pan Krzysztof Szczepankiewicz.

 • Kolejny sukces Kacpra Marchajskiego

  Uczniowie klasy VII Kacper Marchajski i Norbert Przybylik wzięli udział  w Konkursie „Król Kazimierz Wielki i jego czasy”.

  Organizatorem konkursu było I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu oraz Starosta Olkuski Bogumił Sobczyk.

  Kacper Marchajski został wyróżniony w  kategorii  – plakat z przesłaniem. Jego praca budzi zachwyt oraz skłania do refleksji. Jesteśmy dumny, że po raz kolejny odniósł sukces i godnie reprezentował imię naszej szkoły.

  Zarówno Kacprowi, jak i Norbertowi gratulujemy udziału w konkursie oraz dziękujemy za zaangażowanie i czas poświęcony na wykonanie prac. Pomimo trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się młodzież, udowodnili, że można twórczo spędzać czas wolny i rozwijać swoje pasje.

  Renata Opiłka

 • Mamy posłów na Sejm Dzieci i Młodzieży... kolejne sukcesy uczniów Szkoły Podstawowej w Dłużcu

  Sejm Dzieci i Młodzieży jest projektem edukacyjnym i obywatelskim mającym na celu
  propagowanie postaw patriotycznych wśród młodych ludzi oraz popularyzowanie i upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach historycznych.

  Głównym organizatorem konkursu jest Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Instytutem Pamięci Narodowej – Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

  Na mocy uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej jednym z patronów 2021 roku został ustanowiony kardynał Stefan Wyszyński.

  Temat tegorocznej edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży zachęcał młodych ludzi, którzy zdecydowali się wziąć udział w konkursie, do przyjrzenia się bliżej postaci Prymasa Tysiąclecia oraz sięgnięcia do jego nauk.

  Uczestnicy zrealizowali zadanie:

  "Śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego – w poszukiwaniu drogowskazów we współczesnym świecie według wartości i ideałów Prymasa Tysiąclecia".

  W jaki sposób możesz wykorzystać nauki kardynała Stefana Wyszyńskiego w obecnej rzeczywistości w odniesieniu do swojego życia, do życia Twojej rodziny lub społeczności, w której mieszkasz?

  W dniu ogłoszenia wyników okazało się, że mamy 4 posłów na Sejm Dzieci i Młodzieży.

  Uczennice klasy VIII Magdalena Szczęśniak i Karolina Żurek uzyskały tytuł laureata w kategorii praca plastyczna.

  Martyna Pawłowska i Kacper Marchajski uczniowie kl. VII, znaleźli się w grupie najlepszych zespołów (IV miejsce w Polsce).

  To właśnie Martyna i Kacper w dniu 02.06.2021 r. razem z Panem dyrektorem Krzysztofem Szczepankiewiczem udali się na galę finałową do Warszawy.

 • Pielęgnujemy dorobek Wielkiego Króla czyli Dzień Patrona Szkoły

  Dzień Patrona obchodzimy w naszej szkole bardzo uroczyście, bo chcemy pielęgnować pamięć o Wielkim Królu, promować ideały, które nasz patron wcielał w życie i ,dzięki którym z sukcesem realizował swoje pasje.

  Jan III Sobieski – człowiek wszechstronnie wykształcony, odważny i charyzmatyczny – to wzorzec osobowy dla współczesnych, poszukujących dróg życiowych nastolatków.

  Z okazji święta patrona, dzieci i młodzież naszej szkoły otrzymała zaproszenie do udziału w licznych konkursach.

  Wiemy, że jeśli dziecko samodzielnie coś wykona, dotknie, zobaczy, czuje się szczęśliwe, a jednocześnie wynosi z tego naukę. Osiągnęliśmy zatem założony cel – nasze wspólne działania dały uczniom satysfakcję i pozwoliły bliżej poznać czasy, w których żył nasz patron król Jan III Sobieski.

  Pan dyrektor mgr Krzysztof Szczepankiewicz wręczył zwycięzcom dyplomy i nagrody rzeczowe.
  Na Jego ręce składamy w imieniu nagrodzonych serdeczne podziękowania za te upominki, które sprawiły dużo radości obdarowanym.

  Konkurs klasowy na najładniejszą gazetkę o tematyce związanej z osobą Króla Jana III Sobieskiego
  I miejsce – klasa VI
  II miejsce – klasa IV
  III miejsce – klasa V

  Konkurs klasowy „Sobieski w wierszu i piosence”
  I miejsce – klasa VI
  II miejsce – klasa VII
  III miejsce – klasa IV i V

 • Podarujcie im odrobinę ciepła!

  Zbliża się zima.

  W schronisku dla zwierząt RAFIK w Bolesławiu na swoje domy czeka dużo czworonogów.

  Uczniowie naszej szkoły bardzo licznie odpowiedzieli na prośbę pracowników schroniska, którzy zwrócili się o pomoc w zorganizowaniu zbiórki karmy, kocy, smyczy, obroży i wszystkiego co może przydać się takim „bezdomniaczkom”. 

  Każdy, kto lubi zwierzęta nie pozostał obojętny na ten apel.

  W szkole udało się zebrać całkiem pokaźną ilość karmy i wszystkiego co pomoże pracownikom stworzyć choć namiastkę prawdziwego domu dla podopiecznych.

  Pan dyrektor Krzysztof Szczepankiewicz osobiście przekazał zgromadzone artykuły pracownikom Olkuskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt podczas sobotniego Parkrunu.

  Renata Opiłka

 • Spotkanie mikołajkowe w OREW

  Już po raz ósmy nasi uczniowie wraz z panem dyrektorem Krzysztofem Szczepankiewiczem oraz paniami: Urszulą Latacz i Renata Opiłką odwiedzili gościnne mury OREW Wolbrom.

  Przygotowaliśmy prezenty w formie kartek i słodyczy, a także program artystyczny w wykonaniu uczniów klasy VIII i uczennic z klasy VII.

  Spotkanie uświetnił śpiew Emilii Witek i gra na gitarach: Sebastiana Wydymusa i Filipa Dachowskiego.

  Za każdym razem gdy jesteśmy w tym magicznym miejscu w okresie świątecznym ogarnia nas niesamowite ciepło i wzruszenie. Nasi uczniowie doskonale integrują się z podopiecznymi OREW-u podczas wspólnej dyskoteki i z wypiekami na twarzy opowiadają pozostałym uczniom o tym jak tam jest cudownie.

  Tak było i dziś… dlatego jesteśmy dumni z naszych uczniów z ich wielkiego talentu i serca, jakie potrafią pokazać innym.

  Urszula Latacz, Renata Opiłka

 • SUKCES W KONKURSIE HISTORYCZNYM

  Mamy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego Przywrócić głoś Niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

  Konkurs miał na celu upamiętnienie postaci generała brygady pilota Stanisława Skalskiego  jednego z najwybitniejszych  polskich pilotów myśliwskich II wojny światowej, bohatera bitwy o Anglię; Cudu nad Wisłą w 100. rocznicę wydarzeń oraz upamiętnienie postaci generała broni Józefa Hallera – wielkiego twórcy Niepodległej.

  • Pawłowska Martyna kl.VII i Norbert Przybylik kl. VII LAUREACI praca modelarska (upamiętniająca postać gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego)

  • Kacper Marchajski kl. VII LAUREAT kategoria: praca plastyczna (upamiętniająca postać gen. broni Józefa Hallera)

  Dla laureatów konkursu jak co roku przewidziano wyjazd studyjny do Strasburga (uzależniony od sytuacji epidemiologicznej).

  UCZNIOWIE WYRÓŻNIENI

  • Amelia Madej kl.V kategoria: praca plastyczna (upamiętniająca postać gen. broni Józefa Hallera)
  • Kamil Ptak kl. VII kategoria: praca modelarska (upamiętniająca postać gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego)

  Ponad to na konkurs przesłano też prace uczniów:

  • prezentacje multimedialne upamiętniającej Cud nad Wisłą w 100. rocznicę wydarzeń - Nowak Maja kl. V i Gamrat Kacper kl. V
  • pracę plastyczną (upamiętniającą postać gen. broni Józefa Hallera)- Dachowski Filip kl. VII

 • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021 - pożegnanie absolwentów

  25 czerwca o godzinie 8.00 uczniowie klasy VIII powrócili do pięknej tradycji kultywowanej w naszej szkole przed pandemią- mianowicie do zatańczenia poloneza.

  Po wykonaniu pięknego układu przygotowanego przez panią Marzenę Krężel nastąpiło uroczyste przekazanie sztandaru szkoły. Nowy skład pocztu sztandarowego stanowią: Kamil Ptak, Martyna Pawłowska i Emilia Bryzik.

  Następnie pan dyrektor Krzysztof Szczepankiewicz powitał zebranych i złożył wszystkim życzenia wakacyjne przypominając o zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

  Polonez klasy VIII na zakończenie roku szkolnego 2020/2021

  Kolejnym punktem było wręczenie nagród i świadectw z biało-czerwonym paskiem tym uczniom, którzy w mijającym roku szkolnym wyróżniali się zarówno wzorowym zachowaniem jak i bardzo dobrymi wynikami w nauce. Byli to:

  Klasa IV
  Jakub Biały
  Maksymlian Borowiec
  Jakub Komperda
  Jakub Pałka
  Laura Lis
  Milena Ogonek
  Amelia Piputa
  Jakub Rolka
  Piotr Rus
  Oliwier Ziółkowski

  Klasa V
  Amelia Madej  
  Kacper Gamrat   
  Maja Nowak    
  Julia Bratek    
  Szymon Straszak
  Bartłomiej Sajdak
  Ariadna Kyć
  Aleksandra Gamrat

  Klasa VI
  Gabriela Kuźniak
  Maciej Inglot
  Dawid Trawiński
  Maja Grabowska
  Magdalena Krzysztoforska
  Zofia Trepka
  Emilia Szota

  Klasa VII
  Emilia Bryzik
  Martyna Pawłowska
  Jakub Haberka
  Dawid Dygas
  Kamil Ptak
  Kacper Marchajski
  Paweł Wójcik

  Klasa VIII
  Joanna Pasich
  Magdalena Szczęśniak
  Wiktoria Latacz
  Karolina Żurek
  Jan Żaczkowski
  Wiktoria Barczyk