Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Urszula Latacz

 • „Dobro dziel bez końca…” czyli o kolejnej mikołajkowej wizycie w OREW Wolbrom

  7 grudnia po raz kolejny uczniowie naszej szkoły odwiedzili gościnne mury Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Wolbromiu. Oczywiście przybyli z Mikołajem i przygotowanymi wspólnie z nauczycielami prezentami oraz występem artystycznym.

  Scenka o świętym Mikołaju, wspólne śpiewanie kolęd wprowadziły wszystkich w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Wspólna dyskoteka po zakończeniu występów zintegrowała naszych uczniów z podopiecznymi ośrodka. Wracaliśmy uśmiechnięci i zadowoleni z tego, że po raz kolejny mogliśmy się podzielić drobnymi prezentami, śpiewem a zyskać dużo więcej, uśmiech, wdzięczność i serdeczność, którą obdarowano nas wszystkich.

  Dzielić się można wszystkim, za wszystko też można dziękować i tego właśnie uczymy się każdego roku w OREW Wolbrom.

  Dziękujemy dyrekcji i pracownikom za upominki, serdeczne przyjęcie i świąteczną atmosferę.

  Panu dyrektorowi Krzysztofowi Szczepankiewiczowi za wsparcie naszych działań.

  Dziękujemy naszym uczniom za występ i dojrzałą postawę, a byli to: Wiktoria Ziółkowska, Nikola Tabor, Klaudia Rozmus, Justyna Straszak, Szymon Mędrek, Katarzyna Janus, Oskar Świerczek, Emilia Świerczek, Wiktoria Kubat, Kinga Graca, Marta Ogonek, Kinga Skorupka, Paulina Zamorowska, Anna Pacia, Kamila Karolczyk, Karina Pietrzak, Aleksandra Straszak, Kacper Piąty, Kacper Janik, Magdalena Imiołek, Paweł Świerczek, Filip Nowak, Anna Siejka, Paulina Krzysztoforska, Agnieszka Płowiec.

  Urszula Latacz, Renata Opiłka, Anna Świerczek-Mól

 • „Dobro dziel bez końca…”, czyli o sukcesie przedstawienia jasełkowego naszych uczniów

  Tradycyjnie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnym Miejsko-Gminnym Przeglądzie Grup Jasełkowych organizowanym przez Dom Kultury w Wolbromiu.

  Tegoroczny scenariusz, w całości napisany przez panią Urszulę Latacz, dotyczył akceptacji decyzji jakie podejmują dzieci oraz walki z ciężką chorobą. Oprócz tego w trakcie przedstawienia mogliśmy usłyszeć wiersz naszej absolwentki Natalii Krzysztofowicz. Realizacją przedstawienia zajęły się panie Urszula Latacz i Renata Opiłka.

  Historia miłości bogatego chłopca i dziewczyny z biednej rodziny, którą dotyka ciężka choroba wywołała wzruszenie u niejednego widza. Uświadamianie widzom tego, że każdy z nas może zostać dawcą szpiku, było dla naszych aktorów doskonała nauką. Bo czyż nie temu ma służyć sztuka i teatr.. wzruszeniu? Czyż nie każda okazja jest dobra, aby przekazywać ważne wartości (nie zawsze zgodnie z tradycyjną konwencją jasełek)?

  „Gdy dzielisz dobro bez końca jest Boże Narodzenie” - takie było przesłanie naszego przedstawienia, które zajęło w tegorocznym przeglądzie drugie miejsce (pierwszego nie przyznano). Gratulujemy naszym młodym aktorom a byli to:

  Filip Nowak, Nikola Tabor, Kinga Graca, Marta Ogonek, Kacper Piąty, Paulina Krzysztoforska, Kacper Janik, Emilia Świerczek, Daniel Knap, Anna Siejka, Aleksandra Straszak, Karina Pietrzak, Magdalena Szczęśniak, Wiktoria Latacz, Wiktoria Barczyk, Joanna Pasich, Karolina Żurek, Wiktoria Kubat, Paweł Świerczek, Agnieszka Płowiec, Magdalena Imiołek, Justyna Straszak, Szymon Mędrek, Katarzyna Janus, Amelia Latacz, Julita Gawron, Sandra Palacz, Zuzanna Rams, Kinga Skorupka, Anna Pacia, Paulina Zamorowska.

 • „Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” czyli o wizycie w Teatrze Ludowym

  29 stycznia uczniowie klas III a, II a i VI, pod opieką pani Urszuli Latacz, pani Renaty Opiłki i pana dyrektora Krzysztofa Szczepankiewicza, odwiedzili Teatr Ludowy w Krakowie. Celem szczególnym tej wizyty było przedstawienie teatralne pt. „Mały Książę”.

  Spektakl przygotowany z myślą o młodym widzu zawierał oprócz oryginalnego tekstu A. de Saint Exupery’ ego wiele efektów specjalnych, jakimi były pokazy żonglerki, jazdy na rowerze jednokołowym czy też świetlne miecze. Wszystko po to, aby przekazać widzom prawdę o życiu… przede wszystkim o tym, żeby pozostawić w sobie chociażby odrobinę dziecka, patrzeć sercem, starać się zrozumieć drugiego człowieka, szukać przyjaciół, doceniać to co się ma…

  Młodzi ludzie w rozmowach po spektaklu zwrócili szczególną uwagę na uniwersalne prawdy zawarte w tekście lektury… współczesny świat nie ma na nic czasu, dorośli nie mają prawdziwych przyjaciół i jak mawiał Mały Książę „są zdecydowanie śmieszni”.

  Tak więc czasami zatrzymajmy się na chwilę…spędźmy ze sobą czas… „spróbujmy dać się oswoić” :)

  Urszula Latacz, Renata Opiłka

 • „Nauczyciel... to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci na całym świecie, bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarowywać to, co w nim najlepszego, cudzym dzieciom...”

  Każdego roku w połowie października, w naszej szkole obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej.
  Tym razem uroczysta akademia odbyła się w piątek 13.10.2017r. ,a uświetnili ją swoją obecnością:
  Pani Poseł na Sejm Lidia Gądek,
  Pani Aleksandra Ściańska przedstawiciel Urzędu Miasta i Gminy Wolbrom,
  Proboszcz tutejszej parafii ks. Andrzej Michniewski,
  Sołtys wsi Dłużec Marian Barczyk,
  Sołtys wsi Strzegowa Czesław Gbyliczek,
  Pielęgniarka szkolna pani Beata Wypasek,
  Prezes OSP w Dłużcu pan Mieczysław Piputa oraz emerytowani nauczyciele i przedstawiciele Rady Rodziców.

  Pan dyrektor Krzysztof Szczepankiewicz powitał wszystkich zgromadzonych i złożył życzenia pedagogom oraz pracownikom naszej szkoły.

  Zaproszeni goście ciepło i serdecznie wypowiadali się o trudnej pracy nauczyciela, życzyli, aby podejmowany trud był źródłem satysfakcji i społecznego uznania. 

  W imieniu Pana Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom Adama Zielnika życzenia przekazała Pani Aleksandra Ściańska.

  Program artystyczny przygotowały panie: Urszula Latacz i Renata Opiłka wraz z uczniami klasy III a.

  W bieżącym roku szkolnym za osiągnięcia w pracy z uczniami zostali wyróżnieni:
  Urszula Latacz, Aneta Osmęda i Agnieszka Koryto – Nagrodą Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom.

  Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymali:
  Jerzy Zyguła
  Elżbieta Kalarus
  Renata Opiłka
  Agata Piwowarczyk
  Justyna Żelazna
  Stanisław Osmenda
  Ks. Jacek Kawala
  Małgorzata Głowacka
  Wioletta Ogonek
  Edyta Madej

  Renata Opiłka, Urszula Latacz

  Zapraszamy do Galerii zdjęć - Dzień Edukacji Narodowej

 • 4. finał Konkursu literacko-plastyczno-historycznego upamiętniającego rocznicę bitwy pod Krzywopłotami, Bydlinem i Załężem

  Już po raz czwarty w Szkole Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego zorganizowano Konkurs literacko-plastyczno-historyczny upamiętniający rocznicę bitwy pod Krzywopłotami, Bydlinem i Załężem. Podobnie jak w latach ubiegłych honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objęli: inicjatorka konkursu, Poseł na Sejm RP pani Lidia Gądek, Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom pan Adam Zielnik, Wójt Gminy Klucze pan Norbert Bień oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu pan Krzysztof Szczepankiewicz.

  W tym roku jednak ilość prac przerosła wszelkie wyobrażenia organizatorów, bowiem wzięli w nim udział uczniowie aż 16 szkół z powiatu olkuskiego. Jury z składzie: Jerzy Nagawiecki, Wojciech Szota, Renata Opiłka, Anna Osuch, Agata Piwowarczyk, Urszula Latacz, obejrzało 107 prac plastycznych, 15 prezentacji multimedialnych oraz przeczytało 41 prac literackich. Po trudnych obradach ustalono wyniki konkursów, a nagrodzonych wraz opiekunami i dyrektorami szkół zaproszono na uroczysty finał 21 listopada 2017 roku.

  Na uroczystość przybyli również zaproszeni goście:
  Poseł na Sejm RP pani Lidia Gądek
  Burmistrz Miasta i Gminy pan Adam Zielnik
  Wójt Gminy Klucze pan Norbert Bień
  Pani Bożena Konieczna - społeczny doradca Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom
  Ksiądz Jacek Kawala
  Radny Rady Miasta i Gminy Wolbrom pan Marcin Grzanka
  Pan Czesław Gbyliczek - sołtys wsi Strzegowa
  Pan Tomasz Smętek - sołtys wsi Załęże
  Pan Tomasz Bargieł - dyrektor biura poselskiego pani poseł Lidii Gądek
  Pan Jerzy Nagawiecki - redaktor „Serwisu Jurajskiego”
  Pan Wojciech Szota - redaktor „Wieści Wolbromskich”
  Pan Mieczysław Piputa - prezes OSP Dłużec
  Dyrektorzy szkół, których uczniowie wzięli udział w konkursie.

  Finał rozpoczął się piosenką „Taki to kraj” w wykonaniu Nikoli Tabor oraz patriotyczną pantomimą w wykonaniu uczniów klasy III a. Następnie Pani Poseł Lidia Gądek, Pan Burmistrz Adam Zielnik, Pan Wójt Norbert Bień i Pan Dyrektor Krzysztof Szczepankiewicz wręczyli laureatom konkursów nagrody rzeczowe, które zostały przez nich ufundowane. Szczególną nagrodą dla laureatów pierwszych miejsc było zaproszenie do Sejmu RP wystosowane przez panią poseł.

 • Festiwal Godki Krakowskiej - konkurs teatralny

  Już od czerwca tego roku nasza szkoła dzięki współpracy z panią Haliną Dudą - regionalistą i folklorystą otrzymała patronat dla swoich działań związanych z gwarą i regionalizmem i kulturą Krakowiaków. Honorowym patronatem naszą szkołę objęli: Małopolskie Centrum Kultury w Nowym Sączu oraz Fundacja Inicjatyw Społecznych i Dziedzictwa Kulturowego.

  W związku z tym po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu wzięli udział w szeregu konkursów organizowanych w ramach Festiwalu Godki Krakowskiej.

  Jednym z nich był konkurs teatralny: Godka w scenach z „Wesela” Wyspiańskiego. Wzięli w nim udział: Paulina Krzysztoforska jako Panna Młoda, Filip Nowak jako Czepiec, Angelika Nowak jako Isia oraz Oskar Świerczek jako Jasiek.

  Mimo że tym razem nie odnieśliśmy w tej kategorii większego sukcesu, dla młodych aktorów było to olbrzymie przeżycie: współpracować na scenie z profesjonalnymi aktorami teatrów krakowskich oraz być ocenianym przez Annę Dymną czy Dariusza Gnatowskiego, a także konkurować z licealistami z Krakowa.

 • Historia, niezwykłe wnętrza i …”To”… czyli o wyjeździe do Krakowa

  14 września uczniowie klas gimnazjalnych naszej szkoły odpowiedzieli na zaproszenie pana dr. hab. Jarosława Stolickiego i odwiedzili Wydział Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  Przez chwilę mogliśmy poczuć się jak studenci, bowiem pan doktor wygłosił w naszej obecności wykład dotyczący ważnych wydarzeń z życia naszego patrona Króla Jana III Sobieskiego. Następnie dzięki uprzejmości gospodarza mogliśmy zwiedzić zabytkowa aulę Collegium Novum, przejść przez Ogród Profesorski i zawitać w Muzeum Uniwersyteckim.

  To była niezwykła podróż w przeszłość, pełna niespodzianek, nowych wiadomości i miejsc. Z całą pewnością pozostanie ona w naszej pamięci na długo.

  Odwiedzenie tych magicznych miejsc, możliwe było dzięki zaangażowaniu i ufundowaniu przejazdu dla uczestników przez pana dyrektora naszej szkoły Krzysztofa Szczepankiewicza.

  Po magicznej podróży w przeszłość wróciliśmy do współczesności, czyli do Multikina, gdzie większość z uczestników wybrała film pt. „To”… O wartości produkcji rozważań toczyć nie będziemy, ale wniosek jest jeden… należy walczyć ze swoim strachem, a do jego pokonania potrzebni są przyjaciele.

  To był niezwykły, wręcz magiczny dzień i kolejna okazja to poznania życiorysu i ciekawostek z życia Jana III Sobieskiego tuż przed naszym Dniem Patrona.

  Urszula Latacz, Renata Opiłka

  Zapraszamy do Galerii zdjęć -> Wycieczka do Krakowa

 • I miejsce Marty Ogonek w konkursie na Notację - Festiwal Godka Krakowska

  Już w czerwcu nasza uczennica Marta Ogonek, nagrała wspólnie ze swoją polonistką - Urszulą Latacz film konkursowy w ramach Festiwalu Godka Krakowska 2017.

  Film nosił tytuł: Ło tym, ze łojców cza sanuwać i cinyzko pracuwać”  (zapis fonetyczny).

  Miło nam poinformować, że 10 września w Modlnicy podczas finału konkursu, Marta zajęła I miejsce. Jury, w skład którego wchodzili językoznawcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i pracownicy TVP Kraków doceniło fabułę filmu i wartości językowe. Młoda dziewczyna kłóci się z rodzicami i podąża polem pełnym maków do cioci Haliny (w tej roli niezastąpiona pani Halina Pieklak). To właśnie ona opowiada jej o swoim dzieciństwie, ciężkiej pracy i o tym na jaki szacunek zasługują rodzice… a wszystko to piękną gwarą krakowską.

  Marta otrzymała bardzo cenne nagrody, ale chyba najbardziej nas cieszy, że jej klasa III a w lutym będzie miała okazję zwiedzić TVP Kraków oraz wziąć udział w nagraniu teleturnieju „Postaw na milion”.

  Gratulujemy naszej uczennicy i dziękujemy osobom, które przyczyniły się do jej sukcesu czyli pani Halinie Dudzie i pani Halinie Pieklak oraz panu Jerzemu Zygule, który zajął się montażem filmu.

 • II miejsce Angeliki Nowak w konkursie poetyckim - Godka Krakowska

  Kolejnym sukcesem naszej uczennicy Angeliki Nowak, tym razem w konkursie poetyckim jest jej II miejsce.

  W ramach Festiwalu Godki Krakowskiej ogłoszono konkurs poetycki na fraszkę lub życzenia z okazji urodzin lub narodzin dziecka. Nie jest łatwo pisać, a co dopiero tworzyć w gwarze. Dlatego też Angelika najpierw napisała wiersz piękną polszczyzną, a potem dopiero powstała wersja w gwarze krakowskiej.

  Utwór dotyczył ta zwanej „małej ojczyzny” czyli dokładnie Kąpiel Wielkich i to zachwyciło jury konkursowe. Dodatkową wartością tego miejsca naszej uczennicy jest fakt, że w tym konkursie nie było kategorii wiekowej. Dlatego też utwór Angeliki rywalizował z wierszami osób dorosłych.

  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  Podobnie jak działania teatralne i filmowe tak i udział Angeliki w konkursie możliwy był dzięki temu, że w naszej szkole Edukację regionalną prowadzi pani Halina Duda - folklorysta, regionalista pod patronatem instytucji kultury województwa małopolskiego- Małopolskiego Centrum Kultury w Nowym Sączu oraz Fundacji Inicjatywy Społeczne i Dziedzictwo Kulturowe.

  Urszula Latacz

 • Jasełkowy występ dla rodziców i gości

  25 stycznia w naszej szkole odbyło się zebranie z rodzicami podsumowujące pracę ich dzieci w pierwszym okresie roku szkolnego 2017/2018. Tradycyjnie już, z tej okazji, zaprezentowaliśmy nasze przedstawienie jasełkowe pt. „Dobro dziel bez końca”.

  Wspólnie z rodzicami na widowni zasiedli zaproszeni na występ goście w osobach:
  Pani poseł Lidii Gądek,
  Pani Lidii Malinowskiej - radnej Miasta i Gminy Wolbrom
  Pana Mieczysława Piputy - prezesa OSP Dłużec
  Pani Beaty Wypasek - pielęgniarki szkolnej
  Pani Żanety Zielnik-Kyć - przewodniczącej Rady Rodziców.

  Po raz kolejny nasi uczniowie udowodnili, że są profesjonalistami, bowiem niektórzy zjawili się w szkole mimo choroby. Widzowie mogli podziwiać nie tylko ich wspaniałą grę aktorską, ale i umiejętności wokalne. Było wzruszająco i magicznie. Na szczęście o rejestrację foto i video zadbał pan Stanisław Osmenda :), dlatego też możemy wracać do naszego przedstawienia wielokrotnie.

  Również po raz kolejny organizatorki przedstawienia, czyli panie: Urszula Latacz i Renata Opiłka dziękują:

  Panu dyrektorowi Krzysztofowi Szepankiewiczowi - za nieocenioną pomoc w realizacji wszelkich pomysłów reżyserskich,
  Panu Marianowi Barczykowi - za wykonanie elementów dekoracji,
  Pani Renacie Szczęśniak - za pomoc i wykonanie elementów strojów scenicznych,
  Natalii Krzysztofowicz - naszej absolwentce za udostępnienie wiersza,
  Wiktorii Kiecy – naszej absolwentce za pomoc w zdobyciu muzyki,
  wszystkim kolegom i koleżankom nauczycielom z naszej szkoły za wyrozumiałość i dobre słowo.

 • Lekcja patriotyzmu

  Tradycyjnie już 11 listopada poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu, uczestniczył w uroczystej mszy za ojczyznę, która odbyła się w Kościele św. Katarzyny w Wolbromiu. Reprezentanci Samorządu Uczniowskiego: Kacper Piąty, Marta Ogonek i Anna Pacia, mogli wysłuchać homilii księdza proboszcza, który wielokrotnie nawiązywał to poezji naszych romantyków. Po mszy i odśpiewaniu hymnu narodowego mogli również wysłuchać przemówienia Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom pana Adama Zielnika.

  Młodym ludziom na lekcji patriotyzmu towarzyszyli: dyrektor szkoły pan Krzysztof Szczepankiewicz, pani Aneta Osmęda i pani Urszula Latacz. Delegacja nauczycieli złożyła wiązankę kwiatów pod pamiątkową płytą poświęconą bohaterowi tamtych pamiętnych dni czyli marszałkowi Piłsudskiemu.

  Urszula Latacz

 • Niezwykły wykład dr. hab. Jarosława Stolickiego

  Jak już pisaliśmy wcześniej w ramach wyjazdu do Austrii nasza delegacja mogła uczestniczyć w spotkaniu, podczas którego wykład wygłosił pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego – dr hab. Jarosław Stolicki. Dzięki jego uprzejmości możemy podzielić się treścią tej ciekawej rozprawy historycznej dotyczącej naszego wspaniałego patrona Jana III Sobieskiego. Zapraszamy do zapoznania się z treścią wykładu.

  Pobierz wykład -> Jarosław Stolicki, Narada wojenna w Stetteldorf

  Urszula Latacz

 • O mitologii z humorem… czyli wyjazd uczniów szkoły podstawowej na spektakl

  24 listopada uczniowie klas IV, V i VI naszej szkoły, pod opieką pana dyrektora Krzysztofa Szczepankiewicza, pani Aleksandry Głowackiej i pani Urszuli Latacz, wyruszyli w pozornie niedaleką podróż do Domu Kultury w Olkuszu na spektakl Teatru Współczesnego w Krakowie.

  Po przebyciu 23 kilometrów autobusem uczniowie w sposób magiczny mogli przenieść się w czasy starożytności i poznać najważniejsze mity Greków. Aktorzy w sposób humorystyczny i przystępny dla uczniów przekazali mnóstwo informacji i wiedzy, która zawarta jest w podstawie programowej języka polskiego. Rytmiczne piosenki, ciekawe kostiumy i miejsce akcji bliskie uczniom spowodowały, że wszyscy bawili się doskonale.

  Nasza wyprawa na spektakl to kolejny dowód na to, że uczyć się można również przez dobrą zabawę.

  Urszula Latacz

 • OBCHODY DNIA PATRONA LEKCJĄ PATRIOTYZMU

  Obchody Dnia Patrona w naszej szkoły na dobre wpisały się do szkolnego kalendarza. To swoiste imieniny naszej szkoły, obchodzone są zawsze bardzo nastrojowo. Święto to ma propagować znajomość najważniejszych faktów z życia patrona, przypominać o wartościach przez niego wyznawanych oraz promować je wśród młodzieży.

  Każdego roku stajemy do tego zadania jak do wielkiego wyzwania. Przyznajemy, że trudno wymyślić coś nowego i przede wszystkim atrakcyjnego, kiedy w poprzednim roku wydawało się nam, że to już koniec naszej kreatywności. Jednak co trzy głowy – to nie jedna i jakoś się to udało paniom Renacie Opiłka, Urszuli Latacz  i Agacie Piwowarczyk.

  Uroczystość Dnia Patrona odbyła się na sali gimnastycznej 18.09.2017 r. Po raz pierwszy zorganizowano akcję szkolną „Przerwa z patronem”.

  Na dwóch długich przerwach uczniowie II i III klasy gimnazjum przygotowali  krótką prezentację oraz referat, przybliżający postać króla Jana III Sobieskiego,  które zaprezentowali na forum szkolnym.

  Jak w każdym roku ogłoszone zostały różnorodne konkursy.

  Zaangażowanie uczniów przerosło oczekiwania wszystkich. Wiemy, że jeśli dziecko samodzielnie coś wykona, dotknie, zobaczy czuje się szczęśliwe, a jednocześnie wynosi z tego naukę. Osiągnęliśmy zatem założony cel – nasze wspólne działania dały uczniom satysfakcję i  pozwoliły  bliżej poznać czasy, w których żył nasz patron król Jan III Sobieski. Pan dyrektor mgr Krzysztof Szczepankiewicz wręczył zwycięzcom dyplomy i nagrody rzeczowe.

  Na Jego ręce składamy w imieniu nagrodzonych i organizatorek serdeczne podziękowania za te upominki, które sprawiły dużo radości obdarowanym.

 • Świąteczny czas - z wizytą u seniorów

  „Jezus przychodzi też pod postacią ludzi, którzy nam samym wiele dają.
  Czy myślimy o tym, ile otrzymaliśmy od naszych rodziców, dziadków, nauczycieli, przyjaciół, od każdego, kto się nad nami pochylił?
  A czy przeze mnie Jezus przychodzi na świat?
  Czy daję ludziom ciepło, światło, zrozumienie, przebaczenie, wiarę?”

  Nad tymi pytaniami zastanawialiśmy się w dniu dzisiejszym wspólnie z uczniami z klas III a, II a i VII,  gdy trafiliśmy w gościnne progi Niepublicznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego „Pomorzany”.

  Świąteczny czas nastraja do tego, aby dzielić się dobrem, uśmiechem i radością czyli tym czego młodym ludziom nie brakuje. Przybyli oni więc z kolędą i świątecznymi wierszami do seniorów.
  Nie zabrakło wzruszających momentów i wspólnego śpiewania kolęd. Ten piękny obraz na długo pozostanie w naszej pamięci.

  Jestem niezmiernie dumna z moich uczniów, którzy potrafią się odpowiednio zachować, przygotowali program artystyczny w ciągu czterech dni, są otwarci, empatyczni, potrafią się dzielić.

  Życzeniom świątecznym nie było końca, podarunkom również. Nasi uczniowie przygotowali pamiątkowe, świąteczne kartki z życzeniami, a gospodarze uraczyli ich słodkim upominkiem.

  Warto, naprawdę warto pracować z tak wartościowymi, młodymi ludźmi, bo ich postawa godna jest naśladowania.

  Dziękujemy panu dyrektorowi Krzysztofowi Szczepankiewiczowi za wsparcie naszego projektu i niespodziankę dla uczestników wyjazdu.

  W występie wzięli udział:
  Wiktoria Kubat, Emilia Świerczek, Marta Ogonek, Ania Siejka, Kacper Piąty, Kacper Janik, Paulina Krzysztoforska, Filip Nowak, Karina Pietrzak, Paulina Zamorowska, Justyna Straszak, Magda Imiołek, Ola Straszak, Nikola Tabor, Oskar Świerczek, Klaudia Rozmus, Anna Pacia, Wiktoria Ziółkowska, Szymon Mędrek, Agnieszka Płowiec, Kasia Janus, Kamila Karolczyk, Paweł Świerczek, Kinga Skorupka.

  Urszula Latacz

 • Świąteczny prezent dla przedszkolaków, czyli przedstawienie kukiełkowe w wykonaniu klasy piątej

  19 grudnia uczniowie klasy piątej pod opieką nauczycielki języka polskiego pani Urszuli Latacz, zaprezentowali dwóm grupom przedszkolnym swoje przedstawienie kukiełkowe. Występ poprzedziły oczywiście przygotowania mające na celu stworzenie kukiełek. I w tym momencie z pomocą każdemu uczniowi przyszli rodzice i dziadkowie - za co serdecznie dziękujemy.

  Występ bardzo podobał się zebranym na sali przedszkolakom, o czym świadczy ich uwaga i skupienie, a także aktywność podczas odpowiadania na pytania zadawane po przedstawieniu.

  Wszyscy byli w stanie wymienić bohaterów z „Królewny Śnieżki” i podać główne wątki bajki.

  Na zakończenie nasi najmłodsi uczniowie otrzymali słodkie upominki i przyjęli świąteczne życzenia.

  Bardzo serdecznie dziękujemy paniom: Justynie Żelaznej, Izabeli Ławik i Aleksandrze Głowackiej za odpowiednie przygotowanie przedszkolaków i opiekę nad nimi.

  Szczególne podziękowania kierujemy do naszych aktorów, a w przedstawieniu wystąpili:

  Król - Piotr Michnikowski
  Królowa - Magdalena Szczęśniak
  Śnieżka - Wiktoria Latacz
  Lustro - Wiktoria Barczyk
  Książę - Kacper Latacz
  Sługa - Karol Krężel
  Las - Joanna Pasich
  Gburek - Kamil Imiołek
  Śpioszek - Piotr Kieca
  Apsik - Dominik Posyłek
  Mędrek - Karolina Żurek
  Wesołek - Kuba Witek
  Nieśmiałek - Michał Haberka
  Gapcio - Jan Żaczkowski

 • Wyjątkowa rocznica odzyskania niepodległości… akademia szkolna

  „Jest w każdym naszym słowie,
  a słowa są najprostsze -
  chleb, mama, dom gościnny,
  i Wisła, i Mazowsze.
  I jest w czerwieni maków,
  i w białych kwiatach wiśni,
  w piosenkach wszystkich ptaków
  i w każdej naszej myśli,
  W mazurku chopinowskim,
  i w czarnym węglu Śląska,
  i tu, gdzie serce mówi,
  że to jest właśnie Polska”.

  W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Program artystyczny przygotowały wraz z uczniami klasy III a panie: Urszula Latacz i Renata Opiłka.

  Całość występu uświetniła swym śpiewem Nikola Tabor, która wykonała piosenki „Taki kraj” i „Niepodległość”.

  Oprócz tradycyjnych wierszy mówiących o pięknie Polski i miłości do ojczyzny, zebrani na sali mogli obejrzeć niezwykłą pantomimę, która przedstawiała tragizm rozbiorów, trudy powstań i radość niepodległości. Ta część zrobiła na zebranych największe wrażenie ze względu na niezwykłą muzykę i efekty specjalne.

  Aby to co przygotowała najstarsza klasa w naszej szkole na dłużej pozostało w pamięci uczniów, zorganizowano również konkurs międzyklasowy, w którym padły pytania o ważne daty z historii Polski. Wszystkie drużyny poradziły sobie doskonale a w klasyfikacji generalnej w grupie młodszej I miejsce zajęła klasa V, drugie miejsce klasa IV, trzecie miejsce klasa III; w grupie starszej pierwsze miejsce przypadło bezkonkurencyjnej klasie II a, drugie klasie VII a trzecie klasie VI. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni słodkimi upominkami.

  Dzisiejsza uroczystość po raz kolejny pokazała, że młodym ludziom nieobca jest historia naszego kraju, a ich postawa i skupienie podczas programu artystycznego jest godna uznania i świadczy o ich szacunku dla starszych kolegów z klasy III a, którzy pięknie pokazali swoją miłość do ojczyzny.

  Zapraszamy do Galerii zdjęć -> Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

  Urszula Latacz, Renata Opiłka

 • Wyjazd do krakowskiego oddziału Telewizji Polskiej

  8 lutego uczniowie naszej szkoły, a dokładniej klasy III a mogli odebrać ostatnią część nagrody, którą wywalczyła dla nich Marta Ogonek. Była nią wizyta w TVP Kraków. Wspólnie z panem dyrektorem Krzysztofem Szczepankiewiczem i nauczycielką języka polskiego panią Urszulą Latacz gimnazjaliści mogli zwiedzić wiele ciekawych miejsc w budynku telewizji, m. in.: rekwizytornię, reżyserkę dźwięku, reżyserkę światła. Dodatkowym atutem naszej wizyty był udział w nagraniu kolejnych odcinków teleturnieju „Postaw na milion”. To było niezwykłe doświadczenie znaleźć się z profesjonalnym studiu telewizyjnym i dzielić się emocjami z grającymi i publicznością.

  Ta niezwykłą podróż i kolejne doświadczenia na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci.

  Urszula Latacz

 • XI Powiatowy Konkurs Muzyczno-Recytatorski

  30 listopada uczniowie naszej szkoły pod opieką pana dyrektora Krzysztofa Szczepankiewicza i pani Urszuli Latacz, udali się do I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu. Właśnie tam odbyła się kolejna edycja konkursu pod hasłem „Swój czas weź w garść, swój czas”.

  Filip Nowak wziął udział w części recytatorskiej i otrzymał wyróżnienie.

  W części muzycznej zaprezentowały się: Klaudia Rozmus, Wiktoria Ziółkowska i Nikola Tabor.

  Ciekawy temat utworów muzycznych i poetyckich zgromadził bardzo dużo uczestników z całego powiatu olkuskiego oraz dostarczył słuchającym niesamowitych wrażeń.

  Urszula Latacz