Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wyjazd do krakowskiego oddziału Telewizji Polskiej

8 lutego uczniowie naszej szkoły, a dokładniej klasy III a mogli odebrać ostatnią część nagrody, którą wywalczyła dla nich Marta Ogonek. Była nią wizyta w TVP Kraków. Wspólnie z panem dyrektorem Krzysztofem Szczepankiewiczem i nauczycielką języka polskiego panią Urszulą Latacz gimnazjaliści mogli zwiedzić wiele ciekawych miejsc w budynku telewizji, m. in.: rekwizytornię, reżyserkę dźwięku, reżyserkę światła. Dodatkowym atutem naszej wizyty był udział w nagraniu kolejnych odcinków teleturnieju „Postaw na milion”. To było niezwykłe doświadczenie znaleźć się z profesjonalnym studiu telewizyjnym i dzielić się emocjami z grającymi i publicznością.

Ta niezwykłą podróż i kolejne doświadczenia na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci.

Urszula Latacz

Czytaj więcej: Wyjazd do krakowskiego oddziału Telewizji Polskiej

Sukces naszych uczniów w gminnej grze historycznej

Dnia 16.01.2018 r. w Zespole Szkół w Wolbromiu zorganizowano Grę historyczną dla uczniów  szkół  podstawowych i gimnazjów z terenu Miasta i Gminy Wolbrom. Na miejscu okazało się, że do rywalizacji przystąpi  sześć czteroosobowych drużyn reprezentujących szkoły w Dłużcu, Wierzchowisku, Wolbromiu i Zarzeczu.

Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie:
Zuzanna Rams
Wiktoria Kubat
Emilia Świerczek
Oskar Świerczek.

Drużyny zmagały się z różnymi zadaniami sprawdzającymi ich wiedzę,  spostrzegawczość oraz sprawność fizyczną. Przydała się znajomość faktów z powstania styczniowego i historii wolbromskiej szkoły, umiejętność rozszyfrowywania wiadomości, a także znajomość zasad musztry.

Gracze musieli również stworzyć tzw. żywy obraz inspirując się dziełem Artura Grottgera „Pożegnanie powstańca”.  
Na zakończenie licealiści zaprezentowali oczekującym na wyniki grupom,  etiudę w stylu manekin challenge nawiązującą do obrazu Artura Grottgera Kucie kos.
I niespodzianka -  selfie z dyrektorem szkoły!

Nasi uczniowie bardzo dobrze przygotowali się do rywalizacji, bo zajęli I miejsce!

Gratuluję!
Renata Opiłka

Czytaj więcej: Sukces naszych uczniów w gminnej grze historycznej

Historia, niezwykłe wnętrza i …”To”… czyli o wyjeździe do Krakowa

14 września uczniowie klas gimnazjalnych naszej szkoły odpowiedzieli na zaproszenie pana dr. hab. Jarosława Stolickiego i odwiedzili Wydział Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przez chwilę mogliśmy poczuć się jak studenci, bowiem pan doktor wygłosił w naszej obecności wykład dotyczący ważnych wydarzeń z życia naszego patrona Króla Jana III Sobieskiego. Następnie dzięki uprzejmości gospodarza mogliśmy zwiedzić zabytkowa aulę Collegium Novum, przejść przez Ogród Profesorski i zawitać w Muzeum Uniwersyteckim.

To była niezwykła podróż w przeszłość, pełna niespodzianek, nowych wiadomości i miejsc. Z całą pewnością pozostanie ona w naszej pamięci na długo.

Odwiedzenie tych magicznych miejsc, możliwe było dzięki zaangażowaniu i ufundowaniu przejazdu dla uczestników przez pana dyrektora naszej szkoły Krzysztofa Szczepankiewicza.

Po magicznej podróży w przeszłość wróciliśmy do współczesności, czyli do Multikina, gdzie większość z uczestników wybrała film pt. „To”… O wartości produkcji rozważań toczyć nie będziemy, ale wniosek jest jeden… należy walczyć ze swoim strachem, a do jego pokonania potrzebni są przyjaciele.

To był niezwykły, wręcz magiczny dzień i kolejna okazja to poznania życiorysu i ciekawostek z życia Jana III Sobieskiego tuż przed naszym Dniem Patrona.

Urszula Latacz, Renata Opiłka

Zapraszamy do Galerii zdjęć -> Wycieczka do Krakowa

XI Powiatowy Konkurs Muzyczno-Recytatorski

30 listopada uczniowie naszej szkoły pod opieką pana dyrektora Krzysztofa Szczepankiewicza i pani Urszuli Latacz, udali się do I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu. Właśnie tam odbyła się kolejna edycja konkursu pod hasłem „Swój czas weź w garść, swój czas”.

Filip Nowak wziął udział w części recytatorskiej i otrzymał wyróżnienie.

W części muzycznej zaprezentowały się: Klaudia Rozmus, Wiktoria Ziółkowska i Nikola Tabor.

Ciekawy temat utworów muzycznych i poetyckich zgromadził bardzo dużo uczestników z całego powiatu olkuskiego oraz dostarczył słuchającym niesamowitych wrażeń.

Urszula Latacz

Czytaj więcej: XI Powiatowy Konkurs Muzyczno-Recytatorski

II miejsce Angeliki Nowak w konkursie poetyckim - Godka Krakowska

Kolejnym sukcesem naszej uczennicy Angeliki Nowak, tym razem w konkursie poetyckim jest jej II miejsce.

W ramach Festiwalu Godki Krakowskiej ogłoszono konkurs poetycki na fraszkę lub życzenia z okazji urodzin lub narodzin dziecka. Nie jest łatwo pisać, a co dopiero tworzyć w gwarze. Dlatego też Angelika najpierw napisała wiersz piękną polszczyzną, a potem dopiero powstała wersja w gwarze krakowskiej.

Utwór dotyczył ta zwanej „małej ojczyzny” czyli dokładnie Kąpiel Wielkich i to zachwyciło jury konkursowe. Dodatkową wartością tego miejsca naszej uczennicy jest fakt, że w tym konkursie nie było kategorii wiekowej. Dlatego też utwór Angeliki rywalizował z wierszami osób dorosłych.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Podobnie jak działania teatralne i filmowe tak i udział Angeliki w konkursie możliwy był dzięki temu, że w naszej szkole Edukację regionalną prowadzi pani Halina Duda - folklorysta, regionalista pod patronatem instytucji kultury województwa małopolskiego- Małopolskiego Centrum Kultury w Nowym Sączu oraz Fundacji Inicjatywy Społeczne i Dziedzictwo Kulturowe.

Urszula Latacz

Czytaj więcej: II miejsce Angeliki Nowak w konkursie poetyckim - Godka Krakowska

Rowerem na Podzamcze

29 września 2017 roku odbył się już tradycyjnie w naszej szkole jesienny rajd rowerowy. W tym roku  trasa Dłużec – Ryczów – Podzamcze – Kocikowa – Złożeniec – Dłużec wymagała od uczestników dobrej kondycji lub wielkiego samozaparcia i niezachwianej wiary w pokonywaniu kolejnych wzniesień. Różnica wysokości pomiędzy najwyższym punktem trasy, a najniższym wynosiła około 136 m. Uczniowie klasy VII SP i III Gimnazjum wraz z opiekunami p. A. Świerczek-Mól, p. U. Latacz, dyr. K. Szczepankiewiczem przy pięknej pogodzie wyruszyli na trasę około godziny 9.30.

A na trasie…

Najpierw spotkaliśmy „leśnych chłopców”. Przy pomniku AK w lesie za Krzywopłotami jakby przeniesieni z lat 40 trzej żołnierze Hardego w pełnym umundurowaniu i uzbrojeniu wyłonili się z za drzew. Zastanowiło nas czy przypadkiem nie przejechaliśmy przez jakiś portal czasowy. Żołnierze jednak okazali się zupełnie współcześni, a tylko przebrani za „leśnych chłopców”, którzy biorą udział w rekonstrukcji wydarzeń historycznych organizowanych w Wolbromiu (Akcja na Wolbrom 1944).

Później,  na trasie (która wiodła częściowo przez las) pojawiły się „mordercze piaski”. Nawet nasi najwytrawniejsi kolarze musieli zejść z rowerów i posapując od czasu do czasu pchać je pod górę piaszczystymi duktami. Kuba, Kacper i Antek przy okazji wypatrywali grzybów, a znalezione przez nich „maślaki” okazały się pięknymi borowikami, które zostały uznane za łup wyprawy i zapakowane do plecaka.

A potem było już tylko pod górę…. Dłuuugi podjazd asfaltem, aż na Górę Zamkową.

Oddech – głęboki i wzmacniający z widokiem na ruiny zamku.

Czytaj więcej: Rowerem na Podzamcze