Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

5. finał Konkursu literacko-plastyczno-historycznego upamiętniającego 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz rocznicę bitwy pod Krzywopłotami, Bydlinem i Załężem

Już po raz piąty w Szkole Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego zorganizowano Konkurs literacko-plastyczno-historyczny tym razem upamiętniający 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz rocznicę bitwy pod Krzywopłotami, Bydlinem i Załężem.

Podobnie jak w latach ubiegłych honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objęli: inicjatorka konkursu, Poseł na Sejm RP pani Lidia Gądek, Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom pan Adam Zielnik, Wójt Gminy Klucze pan Norbert Bień oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu pan Krzysztof Szczepankiewicz.

W tym roku jednak ilość prac przerosła wszelkie wyobrażenia organizatorów, bowiem wzięli w nim udział uczniowie aż 16 szkół z powiatu olkuskiego. Jury z składzie: Jerzy Nagawiecki, Wojciech Szota, Renata Opiłka, Anna Osuch, Agata Piwowarczyk, Urszula Latacz, zapoznało się z niemal 150 pracami uczniów w dwóch kategoriach wiekowych. Po trudnych obradach ustalono wyniki konkursów, a nagrodzonych wraz opiekunami i dyrektorami szkół zaproszono na uroczysty finał 27 listopada 2018 roku.

Na uroczystość przybyli również zaproszeni goście:
Poseł na Sejm RP pani Lidia Gądek

Burmistrz Miasta i Gminy pan Adam Zielnik

Pani Bożena Konieczna - społeczny doradca Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom

Ksiądz Andrzej Michniewski

Ksiądz Jacek Kawala

Pan Marcin Grzanka - Radny Rady Miasta i Gminy Wolbrom

Pan Czesław Gbyliczek - Radny Rady Miasta i Gminy i sołtys wsi Strzegowa

Pan Tomasz Bargieł - Radny powiatowy i dyrektor biura poselskiego pani poseł Lidii Gądek

Pan Wojciech Szota - redaktor „Wieści Wolbromskich”

Pan Mieczysław Piputa - prezes OSP Dłużec

Pani Zofia Duch - sołtys wsi Kąpiele Wielkie

Pan Marian Barczyk - sołtys wsi Dłużec

Dyrektorzy szkół, których uczniowie wzięli udział w konkursie.

Finał rozpoczął się piosenką z filmu „Miasto 44” w wykonaniu Nikoli Tabor oraz patriotyczną pantomimą w wykonaniu uczniów klasy III a, przygotowaną przez panie: Anetę Osmędę, Renatę Opiłkę i Urszulę Latacz. Następnie Pani Poseł Lidia Gądek, Pan Burmistrz Adam Zielnik i Pan Dyrektor Krzysztof Szczepankiewicz wręczyli laureatom konkursów nagrody rzeczowe, które zostały przez nich ufundowane. Szczególną nagrodą dla laureatów pierwszych miejsc było zaproszenie do Sejmu RP wystosowane przez panią poseł.

Czytaj więcej: 5. finał Konkursu literacko-plastyczno-historycznego upamiętniającego 100. rocznicę odzyskania...

Zawsze byliśmy wolni… uroczysta akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

W dniu dzisiejszym, w naszej szkole odbył się finał uroczystości związanych z celebrowaniem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

A była to akademia przygotowana przez panie: Anetę Osmędę, Renatę Opiłkę i Urszulę Latacz. Sugerując się hasłem, że odpowiednia muzyka i obraz zastępuje milion słów uczniowie klasy III a: Julita Gawron, Kacper Gorgoń, Karol Graca, Dominika Janosik, Katarzyna Janus, Filip Kiwior, Daniel Knap, Artur Kołodziej, Ewa Konieczna, Amelia Latacz, Szymon Mędrek, Angelika Nowak, Sandra Palacz, Grzegorz, Zuzanna Rams, Justyna Szota, Oskar Świerczek, Wiktoria Ziółkowska zaprezentowali swoją wizję odzyskania niepodległości.

Były rozbiory, powstania, przelana krew naszych przodków, ale i moment, kiedy Polska, nasza ojczyzna odzyskał niepodległość, a 100 gołębi zostało uwolnionych z uścisku czarnego materiału symbolizującego 123- letnią niewolę….

Skupienie aktorów, niecodzienna dekoracja, nad którą pracowali uczniowie naszej szkoły, sprawiły, że dzisiejsza akademia wywarła na zebranych niesamowite wrażenie. Nawet nasi najmłodsi uczniowie przedszkola obserwowali w skupieniu co działo się na  szkolnej scenie.

Serdeczne podziękowania organizatorki akademii składają na ręce pana dyrektora Krzysztofa Szczepankiewicza, bez pomocy którego dzisiejszy dzień, dekoracja i uroczystość nie miałaby takiego wyglądu.

Po akademii mogliśmy usłyszeć śpiew naszych uczniów, którzy przygotowali na dzień dzisiejszy pieśni patriotyczne, a byli to:
Ariadna Kyć
Maja Grabowska, Maja Pacia przy grze na skrzypcach w wykonaniu Zofii Trepki
Filip Dachowski
Kacper Marchajski, Joanna Pasich, Wiktoria Latacz, Wiktoria Barczyk, Karolina Żurek, Magdalena Szcześniak
Kamila Pietrzak, Aleksandra Bąchor, Emilia Witek
Nikola Tabor.

Żyjemy w wyjątkowych czasach, w wolnym pięknym kraju i co najważniejsze potrafimy się z tego cieszyć.

Zapraszamy do Galerii zdjęć -> Akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Urszula Latacz

XVIII Dzień Papieski

30 października 2018 r. w Szkole Podstawowej w Dłużcu obchodzono XVIII Dzień Papieski pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa”. W związku z tak doniosłym dniem został zorganizowany konkurs plastyczny dla klas IV- VI oraz konkurs na prezentację multimedialną dla klas VII, VIII i III gimnazjum. Najlepsze dzieła uczniów zostały zaprezentowane na wystawie szkolnej.

Na uroczystym apelu uczniowie z klas IV, V, VI, VIII i III gimnazjum przedstawili montaż słownomuzyczny przybliżając nam postać świętego Jana Pawła II. Przypomnieliśmy sobie wzniosłe i wyjątkowe słowa Ojca Świętego. Uczennice klasy IV zaśpiewały znaną pieśń „Barkę” a uczeń kl. V Kacper Marchajski pieśń „Abba Ojcze”. Następnie zaproszony gość ksiądz proboszcz Andrzej Michniewski skierował kilka słów do zebranych uczniów i nauczycieli.

Zwieńczeniem obchodów Dnia Papieskiego było rozstrzygnięcie konkursu. Pan dyrektor Krzysztof Szczepankiewicz wręczył nagrody i dyplomy. Nagrodzeni uczniowie:
I miejsce: Zofia Trepka, Grzegorz Siejka, Kamila Pietrzak
II miejsce: Kamil Ptak, Kacper Marchajski
III miejsce: Martyna Pawłowska, Gabriela Kuźniak

Barbara Rolka, Agnieszka Koryto

Czytaj więcej: XVIII Dzień Papieski

Celebrowanie 100.rocznicy odzyskania niepodległości

11 listopada 2018 roku.. kulminacja obchodów niezwykłej dla naszego kraju rocznicy. Właśnie tego dnia nasz poczet sztandarowy w składzie: Oskar Świerczek, Angelika Nowak i Zuzanna Rams wziął udział w uroczystej mszy za ojczyznę w parafii św. Katarzyny w Wolbromiu. Po mszy przedstawiciele naszego grona pedagogicznego w osobach: pani Anety Osmędy, pani Agnieszki Koryto i pana Jerzego Zyguły złożyli wiązankę kwiatów pod pamiątkową płytą z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego.

Tegoroczne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości w naszej szkole świętowaliśmy na różne sposoby. Były gazetki, śpiewanie hymnu, udział w konkursach pieśni patriotycznych, udział w konkursach literackich, dekorowanie okien w szkole, uczestnictwo we mszy za ojczyznę, a także uczestnictwo naszego pana dyrektora Krzysztofa Szczepankiewicza w Biegu Niepodległości w Poznaniu. Każdy z nas pokazał jak bardzo kocha Polskę, a finałem będzie uroczysta akademia 13 listopada o godz. 12.00. Jesteśmy Polakami i jesteśmy z tego dumni, a wolność cenimy nade wszystko.

Urszula Latacz

Czytaj więcej: Celebrowanie 100.rocznicy odzyskania niepodległości

Rejonowy Konkurs Pieśni Patriotycznej „Ocalić od zapomnienia” w Pilicy

Dzięki uprzejmości Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 w Pilicy nasi uczniowie mieli możliwość zaprezentowania się w organizowanym przez tą szkołę Rejonowym Konkursie Pieśni Patriotycznej „Ocalić od zapomnienia”. W gronie 27 wykonawców nasz duet instrumentalno-wokalny w składzie: Oskar Świerczek - akordeon, Kacper Marchajski - śpiew został wyróżniony. W konkursie wystąpili również: zespół wokalny z klasy VII w składzie: Aleksandra Bąchor, Kamila Pietrzak, Emilia Witek oraz solistka Nikola Tabor.

Stanisław Osmenda

Czytaj więcej: Rejonowy Konkurs Pieśni Patriotycznej „Ocalić od zapomnienia” w Pilicy

Dzisiaj 9 listopada 2018 roku to dzień szczególny…

Uczniowie i pracownicy naszej szkoły włączyli się w akcję „Rekord dla Niepodległej” w ramach świętowania 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wszyscy zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej, w odświętnych strojach i dokładnie o godzinie 11.11 zaśpiewaliśmy wspólnie cztery zwrotki hymnu narodowego.

Włączyliśmy się również w kampanię #KIEDYMYŻYJEMY, która ma na celu rozpowszechnienie prawidłowych słów „Mazurka Dąbrowskiego”. Wszystko po to, aby kolejne pokolenia dzieci i młodzieży nie powielały błędu, który polega na używaniu w pierwszej zwrotce słowa „póki” zamiast „kiedy”.

W akcji oprócz uczniów naszej szkoły wzięło udział  wiele osobistości ze świata sportu, muzyki, kultury i sztuki.

Renata Opiłka

Czytaj więcej: Dzisiaj 9 listopada 2018 roku to dzień szczególny…