Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dzisiaj 9 listopada 2018 roku to dzień szczególny…

Uczniowie i pracownicy naszej szkoły włączyli się w akcję „Rekord dla Niepodległej” w ramach świętowania 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wszyscy zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej, w odświętnych strojach i dokładnie o godzinie 11.11 zaśpiewaliśmy wspólnie cztery zwrotki hymnu narodowego.

Włączyliśmy się również w kampanię #KIEDYMYŻYJEMY, która ma na celu rozpowszechnienie prawidłowych słów „Mazurka Dąbrowskiego”. Wszystko po to, aby kolejne pokolenia dzieci i młodzieży nie powielały błędu, który polega na używaniu w pierwszej zwrotce słowa „póki” zamiast „kiedy”.

W akcji oprócz uczniów naszej szkoły wzięło udział  wiele osobistości ze świata sportu, muzyki, kultury i sztuki.

Renata Opiłka

Czytaj więcej: Dzisiaj 9 listopada 2018 roku to dzień szczególny…

XVIII Dzień Papieski

30 października 2018 r. w Szkole Podstawowej w Dłużcu obchodzono XVIII Dzień Papieski pod hasłem „Promieniowanie Ojcostwa”. W związku z tak doniosłym dniem został zorganizowany konkurs plastyczny dla klas IV- VI oraz konkurs na prezentację multimedialną dla klas VII, VIII i III gimnazjum. Najlepsze dzieła uczniów zostały zaprezentowane na wystawie szkolnej.

Na uroczystym apelu uczniowie z klas IV, V, VI, VIII i III gimnazjum przedstawili montaż słownomuzyczny przybliżając nam postać świętego Jana Pawła II. Przypomnieliśmy sobie wzniosłe i wyjątkowe słowa Ojca Świętego. Uczennice klasy IV zaśpiewały znaną pieśń „Barkę” a uczeń kl. V Kacper Marchajski pieśń „Abba Ojcze”. Następnie zaproszony gość ksiądz proboszcz Andrzej Michniewski skierował kilka słów do zebranych uczniów i nauczycieli.

Zwieńczeniem obchodów Dnia Papieskiego było rozstrzygnięcie konkursu. Pan dyrektor Krzysztof Szczepankiewicz wręczył nagrody i dyplomy. Nagrodzeni uczniowie:
I miejsce: Zofia Trepka, Grzegorz Siejka, Kamila Pietrzak
II miejsce: Kamil Ptak, Kacper Marchajski
III miejsce: Martyna Pawłowska, Gabriela Kuźniak

Barbara Rolka, Agnieszka Koryto

Czytaj więcej: XVIII Dzień Papieski

Wycieczka do Oświęcimia

„To się jednak wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć - oto sedno tego, co mamy do powiedzenia”

Primo Levi     

31 października najstarsi uczniowie naszej szkoły pod opieką  pań: Renaty Opiłki, Anny Świerczek – Mól i Agnieszki Koryto odwiedzili Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau.

Auschwitz – największy z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, milczący symbol terroru i ludobójstwa.

Przechodząc z bloku do bloku, mijając  ludzi różnej narodowości, zaskoczonych, zadumanych, czasami rozmodlonych lub zapłakanych, słuchaliśmy opowiadania pani przewodnik z niedowierzaniem, że takie rzeczy działy się tu naprawdę, że „ Człowiek, człowiekowi zgotował ten los…”.

Chodziliśmy tymi samymi uliczkami, przystawaliśmy na tych samych dziedzińcach, na których „wtedy” rozgrywało się prawdziwe piekło na ziemi i gdzie śmierć stała się normalna codziennością.

Poznaliśmy wiele przejmujących ludzkich historii ….

Birkenau – miejsce masowej eksterminacji, ze specjalnie zaprojektowanymi komorami gazowymi i krematoriami.

To samo okrucieństwo. Ta sama nieczułość. Ta sama nienawiść człowieka do człowieka…

Wizyta w takich miejscach skłania do głębokiej refleksji nad ludzką naturą, nad smutnym faktem, do czego może doprowadzić nienawiść. Niejeden z nas na dłużej zatrzymywał się przed słowami zamieszczonymi na jednej ze ścian w bloku nr 27 Shoa upamiętniającym ofiary holocaustu: „To się jednak wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć…” (Primo Levi).
To my jesteśmy teraz odpowiedzialni za te słowa i my musimy w nie wpisać jeden wyraz „.. a zatem znowu nie może się wydarzyć”.

R. Opiłka, A. Świerczek – Mól, A. Koryto

Czytaj więcej: Wycieczka do Oświęcimia

Rejonowy Konkurs Pieśni Patriotycznej „Ocalić od zapomnienia” w Pilicy

Dzięki uprzejmości Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 1 w Pilicy nasi uczniowie mieli możliwość zaprezentowania się w organizowanym przez tą szkołę Rejonowym Konkursie Pieśni Patriotycznej „Ocalić od zapomnienia”. W gronie 27 wykonawców nasz duet instrumentalno-wokalny w składzie: Oskar Świerczek - akordeon, Kacper Marchajski - śpiew został wyróżniony. W konkursie wystąpili również: zespół wokalny z klasy VII w składzie: Aleksandra Bąchor, Kamila Pietrzak, Emilia Witek oraz solistka Nikola Tabor.

Stanisław Osmenda

Czytaj więcej: Rejonowy Konkurs Pieśni Patriotycznej „Ocalić od zapomnienia” w Pilicy

Samorząd Uczniowski już pracuje…

We wrześniu uczniowie Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu wybrali swoich przedstawicieli w Samorządzie Uczniowskim.

Przewodniczącą szkoły została Zuzanna Rams uczennica klasy III a gimnazjum, jej zastępcą wybrano Jakuba Banasia z klasy 8.

Pozostali członkowie SU to:

Natalia Makowska, Oliwia Palacz, Magdalena Kiwior, Gabriela Gamrat z klasy 8 oraz Angelika Nowak, Katarzyna Janus, Daniel Knap, Sandra Palacz z klasy III a.

Członkowie SU brali czynny udział w ślubowaniu klasy I, przygotowali kartę pamiątkową w Kronice Szkolnej. Pracują również nad uroczystą akademią z okazji 100. Rocznicy odzyskania niepodległości, a to dopiero początek…

Opiekun SU Urszula Latacz

Czytaj więcej: Samorząd Uczniowski już pracuje…

Uczniowie odwiedzili pomnik pomordowanych w Czarnym Lesie

„Gdy zapłonął nagle świat, bezdrożami szli przez śpiący las…
Bo nie wszystkim pomógł los wrócić z leśnych dróg, gdy kwitły bzy…
W szczerym polu biały krzyż nie pamięta już, kto pod nim śpi...”

05.11.2018 r. uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami odwiedzili pomnik pomordowanych przez hitlerowców w pobliskim lesie.

Wycieczka miała duże znaczenie patriotyczne w obliczu tak ważnej, bo 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uczniowie odwiedzają to miejsce kilka razy do roku, dbają o jego estetyczny wygląd i otaczają go czcią i pamięcią.

Pragnę nadmienić, że nasza szkoła należała do grona osób, dzięki którym to miejsce nabrało takiego charakteru jak obecnie.

Renata Opiłka

Czytaj więcej: Uczniowie odwiedzili pomnik pomordowanych w Czarnym Lesie