Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Uczniowie odwiedzili pomnik pomordowanych w Czarnym Lesie

„Gdy zapłonął nagle świat, bezdrożami szli przez śpiący las…
Bo nie wszystkim pomógł los wrócić z leśnych dróg, gdy kwitły bzy…
W szczerym polu biały krzyż nie pamięta już, kto pod nim śpi...”

05.11.2018 r. uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami odwiedzili pomnik pomordowanych przez hitlerowców w pobliskim lesie.

Wycieczka miała duże znaczenie patriotyczne w obliczu tak ważnej, bo 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uczniowie odwiedzają to miejsce kilka razy do roku, dbają o jego estetyczny wygląd i otaczają go czcią i pamięcią.

Pragnę nadmienić, że nasza szkoła należała do grona osób, dzięki którym to miejsce nabrało takiego charakteru jak obecnie.

Renata Opiłka

Czytaj więcej: Uczniowie odwiedzili pomnik pomordowanych w Czarnym Lesie

Wycieczka do Oświęcimia

„To się jednak wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć - oto sedno tego, co mamy do powiedzenia”

Primo Levi     

31 października najstarsi uczniowie naszej szkoły pod opieką  pań: Renaty Opiłki, Anny Świerczek – Mól i Agnieszki Koryto odwiedzili Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau.

Auschwitz – największy z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, milczący symbol terroru i ludobójstwa.

Przechodząc z bloku do bloku, mijając  ludzi różnej narodowości, zaskoczonych, zadumanych, czasami rozmodlonych lub zapłakanych, słuchaliśmy opowiadania pani przewodnik z niedowierzaniem, że takie rzeczy działy się tu naprawdę, że „ Człowiek, człowiekowi zgotował ten los…”.

Chodziliśmy tymi samymi uliczkami, przystawaliśmy na tych samych dziedzińcach, na których „wtedy” rozgrywało się prawdziwe piekło na ziemi i gdzie śmierć stała się normalna codziennością.

Poznaliśmy wiele przejmujących ludzkich historii ….

Birkenau – miejsce masowej eksterminacji, ze specjalnie zaprojektowanymi komorami gazowymi i krematoriami.

To samo okrucieństwo. Ta sama nieczułość. Ta sama nienawiść człowieka do człowieka…

Wizyta w takich miejscach skłania do głębokiej refleksji nad ludzką naturą, nad smutnym faktem, do czego może doprowadzić nienawiść. Niejeden z nas na dłużej zatrzymywał się przed słowami zamieszczonymi na jednej ze ścian w bloku nr 27 Shoa upamiętniającym ofiary holocaustu: „To się jednak wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć…” (Primo Levi).
To my jesteśmy teraz odpowiedzialni za te słowa i my musimy w nie wpisać jeden wyraz „.. a zatem znowu nie może się wydarzyć”.

R. Opiłka, A. Świerczek – Mól, A. Koryto

Czytaj więcej: Wycieczka do Oświęcimia

MY Z NIEGO WSZYSCY...

27 września 2018 r. uczniowie klasy III gimnazjum przygotowali krótki apel poświęcony 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

To już kolejny raz po 1, 12 i 17 września przypominamy ważne wydarzenia z kart historii Polski, wszystko po to, aby młode pokolenie zachowało pamięć o wielkich bohaterach w służbie narodu.

Renata Opiłka

Samorząd Uczniowski już pracuje…

We wrześniu uczniowie Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu wybrali swoich przedstawicieli w Samorządzie Uczniowskim.

Przewodniczącą szkoły została Zuzanna Rams uczennica klasy III a gimnazjum, jej zastępcą wybrano Jakuba Banasia z klasy 8.

Pozostali członkowie SU to:

Natalia Makowska, Oliwia Palacz, Magdalena Kiwior, Gabriela Gamrat z klasy 8 oraz Angelika Nowak, Katarzyna Janus, Daniel Knap, Sandra Palacz z klasy III a.

Członkowie SU brali czynny udział w ślubowaniu klasy I, przygotowali kartę pamiątkową w Kronice Szkolnej. Pracują również nad uroczystą akademią z okazji 100. Rocznicy odzyskania niepodległości, a to dopiero początek…

Opiekun SU Urszula Latacz

Czytaj więcej: Samorząd Uczniowski już pracuje…

Największa w Europie i My

20 września uczniowie klasy VII, VIII i III gimnazjum pod opieką p. A. Świerczek-Mól i dyr. Krzysztofa Szczepankiewicza wzięli udział w rajdzie rowerowym na Pustynię Błędowską.

Pustynia Błędowska według legendy została usypana przez diabła, który niósł wielgachny worek z piaskiem, aż znad Bałtyku aby zasypać olkuskie kopalnie srebra. Niestety worek zahaczył o wieżę Kluczewskiego kościoła i cały piach wysypał się na pobliską okolicę. W rzeczywistości pustynia powstała na skutek działalności człowieka. Dzisiaj zajmuje obszar około 33 km2.

Nasz trasa wiodła od szkoły w Dłużcu poprzez Krzywopłoty, Kwaśniów, Ryczówek, aż do Chechła – punktu widokowego Dąbrówka, celu podróży. Nie tylko my, w tym pięknym słonecznym dniu, zawitaliśmy w tę okolicę. Spotkaliśmy tam w pełni umundurowaną i uzbrojoną jednostkę wojskową, która właśnie wyskakiwała ze swoich wozów i formowała szeregi by udać się na ćwiczenia bojowe. Patrzyliśmy jak  żołnierze rozciągnięci w długą tyralierę schodzą co raz niżej i co raz dalej w głąb pustyni, a ich sylwetki robią się małe, mniejsze i całkiem malutkie ginąc w ciągnących się, aż po horyzont szaro-żółtych piaskach.  Gdy już nasyciliśmy wzrok pustynnymi widokami mogliśmy jeszcze obejrzeć  „cywilne” pojazdy przeznaczone do jazdy po piaskach, w śród których był także quad Rafała Sonika (brał na nim udział w rajdzie Dakar). Po krótkim odpoczynku udaliśmy się w drogę powrotną. W prawdziwie letniej, pięknej pogodzie pokonaliśmy trasę z Chechła przez Golczowice, Cieślin, Bydlin, Załęże, aż do Dłużca.

Czytaj więcej: Największa w Europie i My

„Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci – stara się zobaczyć ich dusze”

Dnia 15 października w Szkole Podstawowej w Dłużcu, odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Oprócz uczniów i pracowników szkoły w uroczystości uczestniczyło wielu znakomitych gości:
Pani Lidia Gądek - Poseł na Sejm RP,
Pan Adam Zielnik - Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom,
Pani Bożena Konieczna - Społeczny Doradca Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom,
Ks. Andrzej Michniewski - proboszcz tutejszej parafii,
Pan Marian Barczyk - sołtys wsi Dłużec
Pan Czesław Gbyliczek - sołtys wsi Strzegowa,
Pani Beata Wypasek - pielęgniarka szkolna,
Pani Małgorzata Przybylik,
Pan Adam Tabor,
emerytowani nauczyciele i przedstawiciele Rady Rodziców.

Jako pierwszy zabrał głos dyrektor szkoły Krzysztof Szczepankiewicz, który przywitał zgromadzonych oraz złożył serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Podkreślając w swoim wystąpieniu, jaki wielki trud i poświęcenie wkładają w wykonywanie swoich codziennych obowiązków.

Następnie przemawiali pani Poseł na Sejm Lidia Gądek, Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Adam Zielnik oraz zaproszeni goście, którzy również złożyli serdeczne życzenia pracownikom szkoły.
Program artystyczny przygotowały panie: Anna Świerczek-Mól i Anna Osmęda wraz z uczniami klasy V i VIII.

W bieżącym roku szkolnym za osiągnięcia w pracy z uczniami zostali wyróżnieni:
dyrektor szkoły Krzysztof Szczepankiewicz, Urszula Latacz, Aneta Osmęda, Agata Piwowarczyk, Stanisław Osmenda – Nagrodą Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom.

Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymali:
Jerzy Zyguła,
Renata Opiłka,
Anna Świerczek-Mól,
Justyna Żelazna,
Anna Osuch,
Małgorzata Głowacka,
Marzena Piputa,
Wioletta Ogonek,
Edyta Madej,
Lucyna Haberka.

Zapraszamy do Galerii zdjęć -> Dzień Edukacji Narodowej

Anna Świerczek Mól i Anna Osmęda