Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

„Ta noc to wszystko zmieni…” spotkanie opłatkowe w naszej szkole

Tradycyjnie, jak co roku uczniowie naszej szkoły tym razem pod opieką pań: Urszuli Latacz i Barbary Rolki przygotowali przedstawienie jasełkowe. Byli więc:

Maryja - Emilia Witek
Józef - Sebastian Wydymus
Aniołowie: Wiktoria Latacz, Karolina Żurek, Aleksandra Bąchor
Pasterze: Michał Pasich, Kacper Graca, Szymon Bomba, Maciej Bomba, Michał Haberka, Filip Gorgoń
Królowie: Piotr Kieca, Karol Krężel, Jan Żaczkowski
Herod: Jakub Banasiewicz
Diabeł: Krystian Latacz
Dzieci diabła: Mateusz Kowal i Radosław Dybkowski
Jagna: Magdalena Szczęśniak
Śmierć: Piotr Michnikowski
Narratorzy: Kamila Pietrzak, Klaudia Pluta, Joanna Pasich, Natalia Kuś, Wiktoria Barczyk

Przedstawienie swą grą na instrumentach i śpiewem uświetnili: Nikola Tabor, Wiktoria Ziółkowska, Zofia Trepka, Amanda Witek, Maja Grabowska, Maja Pacia, Emilia Witek, Magdalena Krzysztoforska oraz Katarzyna Janus i Szymon Mędrek.

Różnorodność i dynamika scen, muzyka oraz wspaniałą gra aktorska bardzo podobała się publiczności, która nagrodziła aktorów gromkimi brawami.

Dzisiejsze przedstawienie to przedsmak tego, co nasi uczniowie przygotowali na występ styczniowy w Domu Kultury, bo przecież i tam trzeba się pokazać.

Wszystkim życzymy Spokoju i Zdrowia na Święta Bożego Narodzenia oraz szczęścia i sukcesów w Nowym 2019 roku :)

Zapraszamy do Galerii zdjęć -> „Ta noc to wszystko zmieni…” spotkanie opłatkowe w naszej szkole

Urszula Latacz

Na lodowisku

W dn.20.12.2018 uczniowie klas IV, VIII i III gimnazjum wraz z wychowawcami p. Agnieszką Koryto, p. Anną Świerczek-Mól i p. Renatą Opiłką uczestniczyli w wyjeździe na lodowisko.

W zimowej scenerii mogliśmy uprawiać jeden z sezonowych sportów jakim jest łyżwiarstwo. Dla niektórych uczniów było to pierwsze spotkanie z łyżwami i oni najchętniej korzystali ze wsparcia „polarnych misiów” próbując jazdy na gładkiej tafli lodu. Inni zapamiętale ćwiczyli nabyte już umiejętności, a niektórzy równie niestrudzenie ćwiczyli wstawanie z lodu. Dla wszystkich brawa za wytrwałość.

Wycieczka była formą zachęcenia dzieci i młodzieży do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Anna Świerczek-Mól

Czytaj więcej: Na lodowisku

Zabawa andrzejkowa dla klas I-III

Jak od dawna wiadomo, Święto Andrzeja  to święto wyjątkowe, kojarzone z magią i wiarą, że przyszłość w tym dniu zdradzi swoje tajemnice. W czasach obecnych Andrzejki są utożsamiane bardziej z zabawą i spotkaniem towarzyskim, przepełnionym wróżbami, traktowanymi mniej na poważnie, bardziej z przymrużeniem oka…

30 listopada upamiętniając dzień św. Andrzeja w naszej szkole zorganizowano zabawę andrzejkową dla uczniów klas I-III. Uroczystość rozpoczęła się od wróżb…

Pierwsza polegała na mierzeniu butami, kto pierwszy wejdzie w związek małżeński. Następna polegała na wylosowaniu kartki i przeczytaniu kim zostanie się w przyszłości. Kolejno, dzieci wbijały igły w papierowe serca, dzięki czemu poznawały imiona przyszłych żon i mężów. Ostatnia przepowiednia, to losowanie kubeczków z różnymi przedmiotami: autko, pierścionek, moneta, cukierek oraz klucz. Każda rzecz utożsamiana była z konkretną wróżbą na przyszłość. Jedynie pusty kubeczek przewidywał kłopoty.

Po zakończeniu tej części imprezy, dzieci mogły wziąć udział w dyskotece andrzejkowej oraz różnych zabawach typowych dla małych uczniów. Nie zabrakło „lambady”, „kaczuszek”, „pociągu” oraz tańców w różnych konkurencjach. Ten dzień z pewnością był wyjątkowy i magiczny…

Zapraszamy do Galerii zdjęć -> Zabawa andrzejkowa dla klas I-III

Justyna Żelazna

Samorząd Uczniowski dla przedszkolaków - Mikołajki dla najmłodszych

6 grudnia na zaproszenie Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole pojawił się niezwykły gość… umiejący grać na gitarze Mikołaj.

Na początku odwiedził najmłodszą grupę przedszkolaków, aby wręczyć im upominki. Następnie zaprosił na występ artystyczny i wspólne śpiewanie kolęd.

Najmłodsi uczniowie mogli zobaczyć jak ciężka jest praca Mikołaja, któremu pomagają Aniołki. Po występie wszystkim udzieliła się świąteczna atmosfera i wspólnie odśpiewaliśmy najbardziej znane kolędy.
Pani Anna Osmęda - nauczyciel w najmłodszym oddziale przedszkolnym na chwilę zamieniła się w Mikołaja i obdarowała uczniów klasy VIII i III gimnazjum własnoręcznie przygotowanymi pierniczkami.

Cudowna atmosfera świąt.. miłość, uśmiech i zrozumienie na dobre zagościły od tego dnia w naszej szkole.

Program artystyczny przygotowała pani Urszula Latacz - opiekun SU.

Urszula Latacz

Czytaj więcej: Samorząd Uczniowski dla przedszkolaków - Mikołajki dla najmłodszych

„Saint Andrew's Day, czyli Andrzejki po szkocku”

Nauka języka angielskiego, to nie tylko słówka i gramatyka. To również poznawanie kultury, tradycji i historii krajów, w których językiem ojczystym jest angielski. Dlatego 29 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu, mieli okazję poznać tradycje związane ze szkockim świętem narodowym St. Andrew's Day. Szkoci dokładnie 30 listopada obchodzą swój dzień narodowy, gdyż Święty Andrzej jest patronem ich kraju.

Na wstępie uroczystości pani Aneta Osmęda opowiedziała o różnych ciekawostkach dotyczących Szkocji. W takcie jej przemówienia pojawił się pan dyrektor Krzysztof Szczepankiewicz, który zrobił wszystkim ogromną niespodziankę, prezentując narodowy strój szkocki – kilt. Uczniowie przywitali go gromkimi brawami.

Następnie uczennice klasy VI wyjaśniły kim był Święty Andrzej, przedstawiły prognozę pogody dla Szkocji, opowiedziały o historii kraju, zamku w Edynburgu, potworze z Loch Ness. Zaprezentowały również widowni szkocki akcent, znacznie różniący się od tego jaki spotkamy w Londynie i który należy do najtrudniejszych form angielskiego w całej Wielkiej Brytanii.

Wiele emocji wzbudziła prezentacja strojów szkockich przez naszych uczniów. Kilt najczęściej noszony jest zamiast garnituru podczas formalnych uroczystości. Każdy ze szkockich klanów posiada własny wzór kraty, czyli tartan. Najładniejszy kilt (oprócz pana Dyrektora) przygotował uczeń klasy V Bartosz Sobota.

Cała uroczystość miała odpowiednią oprawę muzyczną. Usłyszeliśmy m.in. tradycyjne szkockie dudy oraz piękną muzykę z filmu „Braveheart”. Na zakończenie naszej podróży po Szkocji, usłyszeliśmy jej tradycyjną pieśnią pt.: „Auld Lang Syne” w wykonaniu uczennicy klasy VIII Nikoli Tobor. Wszyscy uczestnicy imprezy, trzymając się za ręce, kołysali się w takt muzyki,  która daje niesamowite poczucie wspólnoty.

Po takich emocjach przyszedł czas na wręczenie nagród w konkursie plastyczno-językowym „Saint Andrew's Day”.

Nagrody zdobyli:

I miejsce – Magdalena Kiwior

II miejsce ex aequo – Martyna Pawłowska i Kamil Ptak

III miejsce ex aequo – Gabriela Gamrat i Igor Ogonek

Na zakończenie organizatorka uroczystości podzieliła się miłą wiadomością. Kolejny projekt programu unijnego Erasmus +, napisany przez panią Anetę Osmędę, panią Agnieszkę Koryto oraz pana dyrektora Krzysztofa Szczepankiewicza, został zatwierdzony do realizacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Projekt pod tytułem „The show must go on" - rozwijanie umiejętności językowych poprzez teatr będą realizować, oprócz wyżej wymienionych osób również: pani Anna Świerczek-Mól, pani Anna Osmęda oraz pani Justyna Żelazna. Maksymalna przyznana kwota dofinansowania projektu wynosi  81134,04 PLN.

Można powiedzieć, że uroczystość „Saint  Andrew's Day” była pierwszą zrealizowaną w ramach nowego projektu, a przed nami jeszcze wiele innych.
Dziękujemy rodzicom za przygotowanie dla dzieci wspaniałych strojów, które pozwoliły wszystkim poczuć się jak w Szkocji. To była niezapomniana lekcja kultury krajów anglojęzycznych.

Zapraszamy do Galerii zdjęć -> „Saint Andrew's Day, czyli Andrzejki po szkocku”

Aneta Osmęda

Uczniowie z Mikołajem w OREW Wolbrom

5 grudnia 2018 roku uczniowie klasy VIII i III a pod opieką pań: Urszuli Latacz i Anny Świerczek-Mól oraz pana dyrektora Krzysztofa Szczepankiewicza udali się po raz kolejny do Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Wolbromiu.

Podobnie jak w latach ubiegłych przygotowywaliśmy się do tego wyjazdu dużo wcześniej wykonując własnoręcznie prezenty, ćwicząc kolędy i trenując scenkę wraz ze świętym Mikołajem.

I podobnie jak w latach ubiegłych dyrekcja, pracownicy i podopieczni ośrodka przyjęli nas bardzo serdecznie oklaskując gromko występy  uczniów.

Po występie asystenci świętego Mikołaja otrzymali pamiątkowe upominki od naszych gospodarzy.

Każdego roku czekamy na wizytę w OREW Wolbrom mając świadomość, że przynosimy tam odrobinę radości, ciepła i rozpoczynamy tak zwany sezon świąteczny ;), a wspólna zabawa i taniec jeszcze bardziej pokazują jak niewiele trzeba, by dzielić się uśmiechem.

Dziękuję wszystkim moim uczniom z najstarszych klas naszej szkoły, którzy na jedno hasło wyrazili gorącą chęć udziału w projekcie, paniom: Annie Świerczek-Mól i Renacie Opiłce za pomoc. A przede wszystkim panu dyrektorowi Krzysztofowi Szczepankiewiczowi za wsparcie działań, nieocenioną pomoc i wyrozumiałość, gdy coś idzie „nie tak”.

Urszula Latacz

Czytaj więcej: Uczniowie z Mikołajem w OREW Wolbrom