Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

„Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” czyli o wizycie w Teatrze Ludowym

29 stycznia uczniowie klas III a, II a i VI, pod opieką pani Urszuli Latacz, pani Renaty Opiłki i pana dyrektora Krzysztofa Szczepankiewicza, odwiedzili Teatr Ludowy w Krakowie. Celem szczególnym tej wizyty było przedstawienie teatralne pt. „Mały Książę”.

Spektakl przygotowany z myślą o młodym widzu zawierał oprócz oryginalnego tekstu A. de Saint Exupery’ ego wiele efektów specjalnych, jakimi były pokazy żonglerki, jazdy na rowerze jednokołowym czy też świetlne miecze. Wszystko po to, aby przekazać widzom prawdę o życiu… przede wszystkim o tym, żeby pozostawić w sobie chociażby odrobinę dziecka, patrzeć sercem, starać się zrozumieć drugiego człowieka, szukać przyjaciół, doceniać to co się ma…

Młodzi ludzie w rozmowach po spektaklu zwrócili szczególną uwagę na uniwersalne prawdy zawarte w tekście lektury… współczesny świat nie ma na nic czasu, dorośli nie mają prawdziwych przyjaciół i jak mawiał Mały Książę „są zdecydowanie śmieszni”.

Tak więc czasami zatrzymajmy się na chwilę…spędźmy ze sobą czas… „spróbujmy dać się oswoić” :)

Urszula Latacz, Renata Opiłka

Czytaj więcej: „Dobrze widzi się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” czyli o wizycie w Teatrze...

Jasełkowy występ dla rodziców i gości

25 stycznia w naszej szkole odbyło się zebranie z rodzicami podsumowujące pracę ich dzieci w pierwszym okresie roku szkolnego 2017/2018. Tradycyjnie już, z tej okazji, zaprezentowaliśmy nasze przedstawienie jasełkowe pt. „Dobro dziel bez końca”.

Wspólnie z rodzicami na widowni zasiedli zaproszeni na występ goście w osobach:
Pani poseł Lidii Gądek,
Pani Lidii Malinowskiej - radnej Miasta i Gminy Wolbrom
Pana Mieczysława Piputy - prezesa OSP Dłużec
Pani Beaty Wypasek - pielęgniarki szkolnej
Pani Żanety Zielnik-Kyć - przewodniczącej Rady Rodziców.

Po raz kolejny nasi uczniowie udowodnili, że są profesjonalistami, bowiem niektórzy zjawili się w szkole mimo choroby. Widzowie mogli podziwiać nie tylko ich wspaniałą grę aktorską, ale i umiejętności wokalne. Było wzruszająco i magicznie. Na szczęście o rejestrację foto i video zadbał pan Stanisław Osmenda :), dlatego też możemy wracać do naszego przedstawienia wielokrotnie.

Również po raz kolejny organizatorki przedstawienia, czyli panie: Urszula Latacz i Renata Opiłka dziękują:

Panu dyrektorowi Krzysztofowi Szepankiewiczowi - za nieocenioną pomoc w realizacji wszelkich pomysłów reżyserskich,
Panu Marianowi Barczykowi - za wykonanie elementów dekoracji,
Pani Renacie Szczęśniak - za pomoc i wykonanie elementów strojów scenicznych,
Natalii Krzysztofowicz - naszej absolwentce za udostępnienie wiersza,
Wiktorii Kiecy – naszej absolwentce za pomoc w zdobyciu muzyki,
wszystkim kolegom i koleżankom nauczycielom z naszej szkoły za wyrozumiałość i dobre słowo.

Czytaj więcej: Jasełkowy występ dla rodziców i gości

WIGILIJNE SPOTKANIE

W dniu 22 grudnia 2017 roku odbyło się w szkole Podstawowej w Dłużcu spotkanie opłatkowe. Każdy, kto się na nim pojawił został ciepło przyjęty i od razu mógł poczuć radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się ks. Andrzej Michniewski, ks. Jacek Kawala, Pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Chełmie Barbara Marchajska, również w charakterze rodzica oraz nauczyciele, rodzice i uczniowie.

Kiedy rozpoczęła się część artystyczna  na scenę wkroczyli młodzi aktorzy, którzy odkrywali swoje talenty i z wielkim zaangażowaniem wczuwali się w swoje role. Ich wystąpienie nie tylko wzruszyło, ale i rozbawiło każdego z obecnych gości. Rozmowy pasterzy oraz scenka z Królem Herodem i diabłami wywołały salwy śmiechu. Pomiędzy zabawne dialogi i scenki, wplecione były słowa wzruszające i religijne, oddające prawdę o niezwykłości grudniowych Świąt.
Goście z radością wpatrywali się w taneczne talenty aniołów i wsłuchiwali w śpiewy kolęd. Również prawdziwą ucztą dla oczu były tańce naszych najmłodszych przedszkolaków, ich spontaniczność wzbudziła wielki zachwyt. Całość dopełniły wyjątkowo piękne stroje aktorów i scenografia.

Po zakończeniu części artystycznej dyrektor szkoły pan Krzysztof Szczepankiewicz złożył życzenia świąteczne wszystkim zgromadzonym na sali gościom. Następnie zabrał głos proboszcz parafii w Dłużcu ks. Andrzej Michniewski, który przypomniał o duchowym charakterze tego wielkiego święta. Do życzeń dołączył się także przedstawiciel samorządu uczniowskiego Kacper Piąty.

Szczególne podziękowania należą się Rodzicom występujących aktorów za wielkie wsparcie, zaangażowanie, poświęcony czas oraz przygotowanie bogatych strojów. Dla pani Justyny Żelaznej i pani Aleksandry Głowackiej za przygotowanie do występu naszych maleńkich aniołków.

Zapraszamy do Galerii zdjęć -> Jasełka wigilijne

Barbara Rolka

 

„Dobro dziel bez końca…”, czyli o sukcesie przedstawienia jasełkowego naszych uczniów

Tradycyjnie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnym Miejsko-Gminnym Przeglądzie Grup Jasełkowych organizowanym przez Dom Kultury w Wolbromiu.

Tegoroczny scenariusz, w całości napisany przez panią Urszulę Latacz, dotyczył akceptacji decyzji jakie podejmują dzieci oraz walki z ciężką chorobą. Oprócz tego w trakcie przedstawienia mogliśmy usłyszeć wiersz naszej absolwentki Natalii Krzysztofowicz. Realizacją przedstawienia zajęły się panie Urszula Latacz i Renata Opiłka.

Historia miłości bogatego chłopca i dziewczyny z biednej rodziny, którą dotyka ciężka choroba wywołała wzruszenie u niejednego widza. Uświadamianie widzom tego, że każdy z nas może zostać dawcą szpiku, było dla naszych aktorów doskonała nauką. Bo czyż nie temu ma służyć sztuka i teatr.. wzruszeniu? Czyż nie każda okazja jest dobra, aby przekazywać ważne wartości (nie zawsze zgodnie z tradycyjną konwencją jasełek)?

„Gdy dzielisz dobro bez końca jest Boże Narodzenie” - takie było przesłanie naszego przedstawienia, które zajęło w tegorocznym przeglądzie drugie miejsce (pierwszego nie przyznano). Gratulujemy naszym młodym aktorom a byli to:

Filip Nowak, Nikola Tabor, Kinga Graca, Marta Ogonek, Kacper Piąty, Paulina Krzysztoforska, Kacper Janik, Emilia Świerczek, Daniel Knap, Anna Siejka, Aleksandra Straszak, Karina Pietrzak, Magdalena Szczęśniak, Wiktoria Latacz, Wiktoria Barczyk, Joanna Pasich, Karolina Żurek, Wiktoria Kubat, Paweł Świerczek, Agnieszka Płowiec, Magdalena Imiołek, Justyna Straszak, Szymon Mędrek, Katarzyna Janus, Amelia Latacz, Julita Gawron, Sandra Palacz, Zuzanna Rams, Kinga Skorupka, Anna Pacia, Paulina Zamorowska.

Czytaj więcej: „Dobro dziel bez końca…”, czyli o sukcesie przedstawienia jasełkowego naszych uczniów

Życzenia świąteczne

Szanowni Państwo!
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego 2018 Roku życzymy, wielu niezapomnianych przeżyć, pokrzepiających spotkań spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze, odrobiny wyciszenia, zadumy i odpoczynku.
Niech Rok 2018 będzie bogaty w sukcesy zawodowe, szczęście osobiste i przyniesie spełnienie wielu marzeń.
Dyrekcja wraz z Gronem Pedagogicznym Zespołu Szkół w Dłużcu

Mistrzostwa Szkoły w Sportach Umysłowych

Rozpoczęła się czwarta edycja Mistrzostw Szkoły w Sportach Umysłowych. Tym razem walka odbywa się na planszach szachownicy w warcaby z pionami ustawionymi w dwóch rzędach, przy czym możliwe jest bicie pionów „do tyłu”. Wspomniane zasady gry są spowodowane koniecznością szybkich rozstrzygnięć, ze względu na liczną grupę uczniów i uczennic zainteresowanych rozgrywkami. Z kronikarskiego obowiązku należy podać kilka danych statystycznych. Do rozgrywek zgłosiło się 60% dzieci naszej szkoły. Do rekordzistów należą klasy:

VII SP - 100%
V SP – 71%
VI SP – 67%

Nieco martwi słabsze zainteresowanie uczniów klas gimnazjalnych, szczególnie w kontekście egzaminu gimnazjalnego, kiedy to umiejętność logicznego myślenia w bloku przedmiotów matematyczno-przyrodniczych jest bardzo ważnym elementem. W obecnej edycji mistrzostw w pierwszej fazie rozgrywane są eliminacje w ramach klas systemem „do dwóch przegranych”. Do drugiego etapu awansują dwaj najlepsi gracze z klas.

Stanisław Osmenda

Czytaj więcej: Mistrzostwa Szkoły w Sportach Umysłowych