Ułatwienia dostępu

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice

Nasza szkoła po raz pierwszy włącza się w akcję charytatywną „Zbieram to w szkole”, prowadzoną przez Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego.

Ideą projektu jest zachęcenie uczniów, aby rozpoczęli swój udział  w całym systemie różnego rodzaju zbiórek, które nazywane są “pomocą bez pieniędzy”. Można zbierać: telefony komórkowe, baterie, stare srebro, znaczki pocztowe, zegarki tarczowe, puszki aluminiowe oraz “dobre monety”.

My skupimy się na zbieraniu: zużytych baterii, drobnych monet oraz starych uszkodzonych telefonów komórkowych, tabletów i laptopów. W ten sposób, wspieramy polskich sercańskich misjonarzy pracujących w Czadzie, na Filipinach, w Urugwaju i na Ukrainie, którzy swoją działalność duszpasterską, z dala od ojczyzny, łączą z pracą na rzecz poprawy warunków życia miejscowej ludności, wśród której głoszą Dobrą Nowinę.

Zapotrzebowanie jest duże, zwłaszcza teraz po wybuchu wojny na Ukrainie, ale wierzymy, że razem damy radę.

Akcja trwać będzie do końca maja 2022 roku. Za zbiórkę wyżej wymienionych przedmiotów szkoła uzyska punkty, wymienialne na nagrody.

Otrzymane nagrody trafią do uczniów i klas, które włączą się w akcję i przyniosą najwięcej telefonów komórkowych, tabletów i laptopów.

Prosimy was drodzy uczniowie o przynoszenie w tym okresie do szkoły takich przedmiotów jak:
•    zużyte baterie,
•    drobne monety,
    - aktualne polskie grosze – wszystkie nominały,
    - zagraniczne monety – również wycofane z obiegu,
    - monety i banknoty z okresu PRL,
•    stare, uszkodzone telefony komórkowe, tablety i laptopy.

Czytaj więcej: Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice

„Witaj Maj, Trzeci Maj! U Polaków błogi raj!”

Przed nami trzy dni majowych świąt: 1 V  – Święto Pracy, 2 V – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, 3 V  – Święto Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji w klasie VI odbył się turniej wiedzy związany z nadchodzącymi świętami narodowymi. Klasa została podzielona na cztery zespoły, każdy z nich miał do wykonania kilka zadań. Po pierwsze rozwiązać działanie matematyczne, którego wynik związany był z jednym z majowych świąt. W drugim etapie należało odgadnąć hasła krzyżówki, wykazując się wiedzą historyczno-patriotyczną i z zaznaczonych liter ułożyć hasło: konstytucja, godło, flaga lub kotylion. Na koniec zaś, odnaleźć przedmiot (odczytany z krzyżówkowego hasła), ukryty w budynku szkoły. Najszybciej swoje zadania wykonali Julka Bratek, Amelka Madej i Stanisław Pasich, wygrywając całość konkurencji. Gratulacje należą się jednak wszystkim, gdyż każdej grupie udało się odnaleźć odczytaną z krzyżówki rzecz.

Szczególne podziękowania dla Pani Marzeny Piputy, która ukryła w budynku szkoły poszukiwane przedmioty.

Anna Świerczek-Mól

Czytaj więcej: „Witaj Maj, Trzeci Maj! U Polaków błogi raj!”

SUKCES UCZNIÓW W POWIATOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM

W czwartek 31 marca w siedzibie Powiatowej Stacji Epidemiologicznej w Olkuszu odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów i nagród laureatom w konkursie plastycznym „Jesień w lesie grzyby niesie". Jego głównym celem było pogłębienie wiedzy na temat najbardziej popularnych grzybów występujących w lasach naszego powiatu, jak również nabycie umiejętności rozpoznawania grzybów jadalnych od niejadalnych i trujących.

Jury doceniło i nagrodziło również uczniów naszej szkoły. Natalia Krukowiecka, uczennica klasy 3, zajęła 2 miejsce w kategorii praca przestrzenna. Wyróżnienie, w kategorii plakat, zdobył Krzysztof Imiołek, który jest uczniem klasy 1 a.

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów.

Anna Osmęda

Czytaj więcej: SUKCES UCZNIÓW W POWIATOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM

Program „Poznaj Polskę” w naszej szkole

Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”  jest częścią "Polskiego Ładu".
Przedmiotem projektu jest wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.
Przyznawane w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych.
W programie „Poznaj Polskę” dofinansowaniu w 80% podlegają wycieczki:
•    jednodniowe - do kwoty 5 tys. zł,
•    dwudniowe - do kwoty 10 tys. zł,
•    trzydniowe – do kwoty 15 tys. zł.
W ramach przedsięwzięcia "Poznaj Polskę" w naszej szkole odbędą się dwie wycieczki:
- klasy IV-VI - jednodniowa wycieczka do Krakowa,
- klasy VI-VIII – trzydniowa wycieczka do Warszawy.
Gmina Wolbrom uzyskała dofinansowanie do wycieczek w wysokości 80% całkowitego kosztu wycieczek, natomiast 20% pochodzić będzie z wpłat rodziców dzieci, które będą uczestniczyć w wycieczkach.

Jerzy Zyguła

 

„Wiosenne sprzątanie małopolskich szlaków”

Sołectwo miejscowości Dłużec oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Dłużcu dołączyli do akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę!”, zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

Wiosenne sprzątanie małopolskich szlaków objęło ponad 80 gmin i powiatów, 30 stowarzyszeń i około 35 000 wolontariuszy. Przedsięwzięcie ma zwrócić uwagę na problem pozostawiania śmieci na terenach rekreacyjnych i turystycznych: w lasach, parkach krajobrazowych i na szlakach zielonej Małopolski.

W akcji wzięli udział uczniowie klasy 7. Zaopatrzeni w specjalne rękawiczki i worki na śmieci posprzątali fragment lasu w Dłużcu. Worki szybko zapełniły się plastikowymi i szklanymi butelkami, puszkami, papierami, folią i innymi odpadami. Pozostawione w lesie śmieci nie tylko szpeciły krajobraz, ale także stanowiły realne zagrożenie dla zwierząt, roślin i gleby. Uczniowie odbyli lekcję poszanowania środowiska, kształtowania odpowiedzialności za niego, empatii oraz poczucia sprawczości.  Umiejętności te w przyszłości pozwolą im zmierzyć się z globalnymi wyzwaniami związanymi ze środowiskiem naturalnym. 

Dobry humor uczniów oraz wiosenna pogoda sprzyjały leśnym porządkom. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Agnieszka Koryto

Czytaj więcej: „Wiosenne sprzątanie małopolskich szlaków”

Życzenia Świąteczne

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice, tegoroczna Wielkanoc po raz kolejny przychodzi w trudnym czasie. Pomimo tego, że pandemia koronawirusa wydaje się ustępować, z niepokojem obserwujemy sytuację u naszych wschodnich sąsiadów, którzy mierzą się z wojenną rzeczywistością.

Życzymy Wam, by nadchodzące święta pozwoliły, choć na chwilę, oderwać myśli od chaosu świata i skupić się na celebracji Wielkiej Nocy, najważniejszego święta chrześcijańskiego. Życzymy również dużo spokoju i zdrowia. Przede wszystkim jednak życzymy nadziei i pogody ducha. W tym roku, po raz pierwszy od dwóch lat, możemy cieszyć się Wielkanocą bez ograniczeń sanitarnych i restrykcji. Niech więc będzie to czas spotkań z rodziną, bliskimi oraz ludźmi, którzy są Wam życzliwi.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu