Ułatwienia dostępu

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Z wizytą w Chęcinach

W piątek 05.11.2021r. uczniowie klas IV,V i VI  wraz z opiekunami: panią Renatą Opiłką, panią Urszulą Latacz i panem dyrektorem Krzysztofem Szczepankiewiczem byli na ciekawej wycieczce w Chęcinach.

Pierwszym punktem, naszego wyjazdu okazały się zachowane w bardzo dobrym stanie ruiny Zamku Królewskiego.

Potężne baszty dominują nad okolicą i widoczne są już z trasy biegnącej do Krakowa, bo znajduje się  on na grzbiecie skalistego wzgórza (367 m. n.p.m.).

Na zamku można było przenieść się w czasy średniowiecza.

Powitał nas przewodnik w historycznym stroju, na dziedzińcu stały narzędzia tortur, był skarbiec pełen  kosztowności, a na krużgankach i w baszcie można było podziwiać galerię zdjęć. Chętni weszli na wieżę, tam mieści się punkt widokowy, skąd przy ładnej pogodzie widać wierzchołki Tatr.

Następnie udaliśmy się do znajdującego się w niewielkiej odległości Centrum Nauki Leonardo da Vinci, to drugi co do wielkości, po warszawskim Centrum Kopernik, park nauki w Polsce.

To było symboliczne połączenie tradycji z nowoczesnością. Za jednym razem otrzymaliśmy możliwość poznania historii i najnowszych technologii.

W Centrum Leonardo da Vinci wszystkie eksperymenty naukowe można było przeprowadzić samemu, a służyły do tego bardzo ciekawe eksponaty, które zmieniły zdobywanie wiedzy w zabawę np.  kręcąc się na karuzeli Koło Fizyka można poznać działanie siły odśrodkowej, uderzając w Dzwony Rurowe zrozumieć zjawisko fali, a wprawiając w ruch kule na Kołysce Newtona pojąć zasady zachowania pędu i energii. Czas tam spędzony upłynął bardzo szybko.

Ostatnim punktem wycieczki była Jaskinia Raj, która jest jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce.

Długość trasy turystycznej wynosi 180 metrów, a wnętrze zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu.

Po dniu pełnym wrażeń i emocji wróciliśmy bardzo zadowoleni.

Renata Opiłka, Urszula Latacz