INFORMACJE ZWIĄZANE Z ORGANIZACJĄ PROFILAKTYCZNEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ NAD UCZNIAMI
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności - szkoła
- 25 Paź
- Odsłony: 168

Informujemy, iż profilaktyczna opieka zdrowotna nad uczniami będzie realizowana zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami.
Świadczeniodawcą realizującym świadczenia jest: WOL–MED WOLBROM ul. Skalska 21.
Zgodnie z treścią nowych przepisów profilaktyczna opieka zdrowotna jest sprawowana nad uczniami w przypadku braku sprzeciwu rodziców albo pełnoletnich uczniów złożonego w formie pisemnej do świadczeniodawcy realizującego opiekę (nie do szkoły).
W przypadku podjęcia decyzji o wyrażeniu sprzeciwu, można go złożyć u pielęgniarki / higienistki szkolnej w godzinach jej pracy w szkole lub w siedzibie podmiotu tj. ul. Dłużec 37A WOL-MED. DŁUŻEC (OŚRODEK ZDROWIA) TEL.: 32-6447010.
Profilaktyczna opieka zdrowotna jest sprawowana nad uczniami do ukończenia 19.roku życia, a w przypadku uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – do ukończenia szkoły ponadpodstawowej.
Profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami w szkole sprawuje pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania albo higienistka szkolna.
Opieka zdrowotna nad uczniami jest sprawowana we współpracy z rodzicami oraz pełnoletnimi uczniami.
Świadczenia pielęgniarki lub higienistki szkolnej obejmują:
1) wykonywanie i interpretowanie testów przesiewowych,
2) kierowanie postępowaniem poprzesiewowym oraz sprawowanie opieki nad uczniami z dodatnimi wynikami testów przesiewowych,
3) czynne poradnictwo dla uczniów z problemami zdrowotnymi,
4) sprawowanie opieki nad uczniami z chorobami przewlekłymi i niepełnosprawnością, w tym realizacja świadczeń pielęgniarskich wyłącznie na podstawie zlecenia lekarskiego i w porozumieniu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, na którego liście świadczeniobiorców znajduje się uczeń, zabiegów i procedur leczniczych koniecznych do wykonania u ucznia w trakcie pobytu w szkole,
5) udzielanie pomocy przedlekarskiej w przypadku nagłych zachorowań, urazów i zatruć,
6) doradztwo dla dyrektora szkoły w sprawie warunków bezpieczeństwa uczniów, organizacji posiłków i warunków sanitarnych w szkole,
7) edukacja w zakresie zdrowia jamy ustnej,
8) udział w planowaniu, realizacji i ocenie edukacji zdrowotnej.
Beata Wypasek