Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Z wizytą u CZERWONYCH BERETÓW

To już czwarta wizyta w koszarach elitarnej 6 Brygady Powietrznodesantowej. Po raz pierwszy w „zamierzchłej przeszłości” odwiedziliśmy 10. batalion desantowo szturmowy, który stacjonował wtedy w miejscowości Rząska pod Krakowem. Pozostałe wyjazdy prowadziły nas do 16. batalionu. W tym roku na początek wzięliśmy udział w części oficjalnej w trakcie, której m.in. odznaczono wyróżniających się żołnierzy oraz przyznano odznaki spadochroniarza. Uroczysta defilada zakończyła tą część programu. Gdy ostatnie pododdziały opuszały plac apelowy nagle z górnych pięter okalających plac budynków, zaczęli zjeżdżać na linach uzbrojeni komandosi. W mig powalili na ziemię ochronę drugiego budynku i w brawurowej akcji uwolnili zakładnika. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem tej szybkiej, dobrze zorganizowanej akcji. Później mieliśmy do wyboru szereg punktów, gdzie żołnierze demonstrowali sprzęt, techniki posługiwania się bronią czy też inne elementy szkolenia spadochroniarzy. Po drodze wojskowa grochówka dodała nam sił przed wspinaczką w „małpim gaju”. Żegnaliśmy jednostkę z mocnym postanowieniem powrotu w przyszłym roku szkolnym.

Zapraszamy do Galerii zdjęć -> Z wizytą u CZERWONYCH BERETÓW

Stanisław Osmenda