Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

"Dla tych, którzy odeszli"

Dla tych
Którzy odeszli
W nieznany świat,
Płomień na wietrze
Kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów
Pod cmentarnym murem
I niebo jesienne u góry.
D. Gellnerowa

Pierwsze dni listopada w polskiej i chrześcijańskiej tradycji to szczególny czas pamięci o zmarłych.
Tradycyjnie już co roku z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych  uczniowie szkoły podstawowej odwiedzili  miejscowy cmentarz parafialny pod  opieką pani  Anny Nawrot i katechetki Barbary Rolki.

Podczas spaceru alejkami cmentarza zatrzymywaliśmy się przy najstarszych grobach i odczytywaliśmy tablice z dawną pisownią imion, a także daty urodzin i śmierci. W zadumie i modlitwie zapalaliśmy znicze na grobach opuszczonych i małych dzieci. Odwiedziliśmy też groby księży pracujących w naszej parafii i dawnych pracowników szkoły. Uczniowie doskonale wiedzieli, jak należy zachowywać się w takim miejscu.
Podczas spaceru zwracaliśmy też uwagę na piękno spóźnionej złotej jesieni, pogodę i krajobraz.

Wizyta na cmentarzu była doskonałą okazją do przybliżenia uczniom historii naszego regionu, kształtowania uczuć patriotycznych oraz szacunku do tradycji i wiary.

Barbara Rolka, Anna Nawrot