Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

„Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej”

Na ten certyfikat długo czekaliśmy i wreszcie jest. ZS w Dłużcu posiada certyfikat Szkoły Przyjaznej Żywieniu i Aktywności Fizycznej. Na 1600 szkół i przedszkoli z całej Polski 1026 spełniło niezbędne kryteria, w tym MY. Jedyna szkoła w gminie Wolbrom.

W latach 2013/2014 i 2014/2015 nasza szkoła realizowała Polsko – Szwajcarski Program Współpracy, KIK/34: „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”. Celem programu było wdrażanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej u dzieci i młodzieży poprzez kształtowanie prozdrowotnych postaw i, w konsekwencji, zapobieganie rozwojowi nadwagi i otyłości oraz innym chorobom przewlekłym. Program był rekomendowany przez Instytut Żywności i Żywienia we współpracy z partnerami: Instytutem Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka, Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie i Polskim Towarzystwem Dietetyki. Honorowy patronat sprawowała Minister Edukacji Narodowej Pani Krystyna Szumilas.

Wdrażając program wykonywaliśmy różnorodne zadania, przedsięwzięcia i projekty związane z promowaniem zdrowego stylu życia poprzez rozwijanie aktywności fizycznej i odpowiednie odżywianie się dzieci. Uczniowie zdobywali informacje o skutkach nieprawidłowego żywienia na zdrowie i rozwój człowieka. Brali udział w zajęciach, konkursach i rozgrywkach sportowych, które wzmacniały sprawność fizyczną. Wszystkie wykonywane zadnia zostały opisane według wyznaczonych w projekcie kryteriów i przesłane do oceny. Okazało się, że spełniliśmy wszystkie kryteria konieczne do uzyskania certyfikatu. I tak po wielu miesiącach oczekiwania mamy CERTYFIKAT: SZKOŁA PRZYJAZNA ŻYWIENIU I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ.

Lidia Komperda - lider projektu.