Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Finał konkursu „Ocalić od zapomnienia”

31 maja rozstrzygnięto II edycję konkursu „Ocalić od zapomnienia. W 100-lecie Wielkiej Wojny 1914 – 1918. Śladami walk i nekropolii” dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego w roku szkolnym 2015/2016. Celem konkursu było upamiętnienie ludzi i wydarzeń z okresu I wojny światowej poprzez dokumentowania i inwentaryzowanie miejsc związanych z drogą Polaków do niepodległości w latach 1914-1918, ze szczególnym uwzględnieniem Małopolski. Uczniowie poszukiwali i opisywali miejsca bitew, pomniki, zachowane do dzisiaj elementy architektury, cmentarze, tablice pamiątkowe, obeliski, mogiły, krzyże.

Zespół z klasy II A gimnazjum w składzie: Oliwia Bryzik, Zuzanna Imiołek, Zuzanna Szczepankiewicz i Kamil Kawula, postanowił opisać miejsce, które w świadomości lokalnego społeczeństwa pojawiło się niedawno ale zasługuje na szersze rozpropagowanie. Mowa tutaj o tablicy upamiętniającej pobyt Józefa Piłsudskiego na plebani w Strzegowej 9 listopada 1914 roku.

„Koniec lasu; na horyzoncie szereg pagórków, pod nimi szeroka droga, schodząca do wsi Strzegowa. Na skraju jej widać już kręcących się naszych beliniaków. To jest cel na razie mego marszu. Stąd pójdą we wszystkie strony macki-patrole. Gdy się okaże potrzeba, posunę się jeszcze dalej w stronę Żarnowca. Wydaję rozkazy:

Kwatera moja na plebanii. We wsi zostają dwa bataliony: III i V. III ubezpiecza na północ, V na południe. I maszeruje dalej na wzgórze, ubezpiecza wschód i daje pomoc, jeżeli się okaże potrzeba, kawalerii. Ta wysyła dwa większe patrole pod Żarnowiec: jeden podejdzie od wschodu drugi od południa. Meldunki do I batalionu, stamtąd do mnie. Dwa inne patrole pójdą z Beliną przez Wolbrom- jeden pod Miechów, drugi pod osobistym dowództwem Beliny ze specjalną instrukcją. Belinie zaś na stronie daję instrukcję, by sprawdził moją teorię o korytarzu, idącym na południo-wschód. Idzie o to, by zrobił wywiad na front austriacki możliwie daleko na południe od nas. Czekać ma na mnie z meldunkami w Wolbromiu, gdzie mam nadzieję być wieczorem. Belina otworzył na mnie szeroko oczy. W krótkości wytłumaczyłem mu, o co idzie. Oczy mu się zaiskrzyły i jego zacięta, kozacka twarz nabrała charakteru nieprzezwyciężonego uporu. Paliła mnie jednak niecierpliwość, dodałem więc, że jeżeli nadąży przed wieczorem, ma mi wysłać meldunek tutaj, do Strzegowej...”

Powyższy tekst pochodzi z zapisków samego Komendanta, jest więc pierwszorzędnym źródłem historycznym, na którym oparli się młodzi badacze. Opisali tablicę pamiątkową i związane z nią wydarzenia historyczne ponieważ uważali, że ten obiekt powinien znaleźć się w przewodnikach i informacjach o naszym regionie. Dzięki temu, wydarzenia związane z walkami toczonymi w czasie I wojny światowej i udziałem w nich żołnierzy polskich, stale byłyby przypominane, zwłaszcza młodemu pokoleniu.

Praca, którą wykonali i idea jej przyświecająca znalazła uznanie w oczach komisji konkursowej i wyżej wymieniony zespół gimnazjalistów uzyskał tytuł finalisty. Wręczenie nagród i dyplomów odbyło się w pięknej sali posiedzeń Urzędu Miasta Krakowa. Organizatorzy nie szczędzili słów pochwały, kierowanych do młodych ludzi i ich opiekunów zwracając uwagę, że znajomość historii własnego kraju stanowi podstawę tożsamości narodowej.

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”

Józef Piłsudski

Opiekun naukowy: Mariola Świerczek-Karoń