Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ostatnio dodane artykuły na naszej stronie

  • 1
  • 2
  • 3

Artykuł dnia

„To drzewo, ten dąb, ten las i mogiła zasłonięta jesiennymi liśćmi jak przemijającym czasem… - dbamy o Miejsca Pamięci Narodowej.

6 listopada 2017 uczniowie klas VII i II gimnazjum pod opieką wychowawców p. A. Świerczek-Mól i p. R. Opiłki udali się do pobliskiego Czarnego Lasu gdzie znajduje się pomnik upamiętniający tragiczne wydarzenia z 4 czerwca 1943 roku. Pomnik powstał w  wiosną 1944 roku z inicjatywy rodzin 11 ofiar zamordowanych tu przez niemieckich żołnierzy. Bohaterską śmiercią zginęli wówczas: Anastazja Kasperczyk, Jan Kasperczyk, Edward Kasperczyk, Piotr Kasperczyk, Maria Gacek, Wanda Gacek, Adam Gacek, Irena Szota oraz troje, których nazwisk nie udało się ustalić.

W 2013 roku, dzięki działaniom podjętym przez naszą szkołę;  zniszczoną już i nie dającą się odczytać tablicę wymieniono na nową i wybudowano nowy pomnik. 23 maja 2013 r. odbyła się uroczystość jego odsłonięcia i poświęcenia.

Kolejne pokolenia naszych uczniów opiekują się tym miejscem, dbając o jego wygląd, odwiedzając je    i zapalając symboliczny znicz u stóp obelisku. „Ta tragiczna historia nadal istnieje i jest przechowywana w naszej pamięci. I oby tak było, gdyż tam, w lesie, choć nie ma już ciał pomordowanych, pozostała ich krew.” – pamiętamy o tych słowach wypowiedzianych na uroczystości odsłonięcia pomnika.

A. Świerczek-Mól, R. Opiłka

Czytaj więcej: „To drzewo, ten dąb, ten las i mogiła zasłonięta jesiennymi liśćmi jak przemijającym czasem… -...

"Trick or Treat, Trick or Treat give me something nice to eat" - szkolne Halloween

Na lekcjach języka angielskiego uczniowie poznają tradycje i zwyczaje różnych świąt obchodzonych w krajach anglojęzycznych. Realizacja lekcji kulturowych wynika z podstawy programowej języka angielskiego. We wtorek 31 października uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Dłużcu zapoznali się ze zwyczajami Halloween. Na lekcjach odbywały się konkursy związane z "All Hallow`s Eve" m.in. zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach owoców. Symbolem tego święta jest lampion - dynia z wyciętymi oczami, nosem i ustami, ze świecą w środku, którą uczniowie mieli okazję zobaczyć.

Na zakończenie Halloween uczniowie udali się do gabinetu Pana Dyrektora Krzysztofa Szczepankiewicza mówiąc: „Trick or Treat”, ale psikusów nie było, gdyż Pan Dyrektor był przygotowany i poczęstował wszystkich uczestników zabawy słodyczami.

Halloween to doskonała okazja do zabawy i nauki nowego słownictwa.

Aneta Osmęda

Czytaj więcej: "Trick or Treat, Trick or Treat give me something nice to eat" - szkolne Halloween

„W 7 dni dookoła bajek”

26 października w murach naszej szkoły zagościł teatrzyk objazdowy „Tak”. Przedstawiał interaktywny spektakl z elementami języka angielskiego pt.: „W 7 dni dookoła bajek”. Sztuka dedykowana była dla uczniów oddziałów przedszkolnych oraz klas najmłodszych.

Głównym bohaterem był Smok Smokowski, który wędrował po najsłynniejszych wierszach Jana Brzechwy. Jego wycieczka trwała 7 dni, podczas których nauczył dzieci zaklęć, tańców, piosenek oraz słówek w języku angielskim. Trafił do Czerwonego Kapturka, Igły i Nitki, Kaczki Dziwaczki, Biedronki i Żuka, oraz Lenia.

Uczniowie spędzili ze Smokiem bardzo zabawne i pouczające chwile. Udało się im także nauczyć nowych wyrazów w języku angielskim oraz przypomnieć utwory Brzechwy. Mamy nadzieję, że takich spotkań będzie jak najwięcej.

Justyna Żelazna

Czytaj więcej: „W 7 dni dookoła bajek”

"Dla tych, którzy odeszli"

Dla tych
Którzy odeszli
W nieznany świat,
Płomień na wietrze
Kołysze wiatr.
Dla nich tyle kwiatów
Pod cmentarnym murem
I niebo jesienne u góry.
D. Gellnerowa

Pierwsze dni listopada w polskiej i chrześcijańskiej tradycji to szczególny czas pamięci o zmarłych.
Tradycyjnie już co roku z okazji Uroczystości Wszystkich Świętych  uczniowie szkoły podstawowej odwiedzili  miejscowy cmentarz parafialny pod  opieką pani  Anny Nawrot i katechetki Barbary Rolki.

Podczas spaceru alejkami cmentarza zatrzymywaliśmy się przy najstarszych grobach i odczytywaliśmy tablice z dawną pisownią imion, a także daty urodzin i śmierci. W zadumie i modlitwie zapalaliśmy znicze na grobach opuszczonych i małych dzieci. Odwiedziliśmy też groby księży pracujących w naszej parafii i dawnych pracowników szkoły. Uczniowie doskonale wiedzieli, jak należy zachowywać się w takim miejscu.
Podczas spaceru zwracaliśmy też uwagę na piękno spóźnionej złotej jesieni, pogodę i krajobraz.

Wizyta na cmentarzu była doskonałą okazją do przybliżenia uczniom historii naszego regionu, kształtowania uczuć patriotycznych oraz szacunku do tradycji i wiary.

Barbara Rolka, Anna Nawrot

Czytaj więcej: "Dla tych, którzy odeszli"

„Idźmy naprzód z nadzieją”- obchody Dnia Papieskiego w Szkole Podstawowej w Dłużcu

23 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji XVII Dnia Papieskiego. Idea tak zwanego „Dnia Papieskiego” narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w 1999 roku. Jego obchody na stałe wpisały się w niedzielę poprzedzającą 16 X, czyli dzień wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Tegoroczny XVII Dzień Papieski obchodzimy pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”.  Jest to cytat z Listu Apostolskiego Novo Millenio Ineunte - święty Jan Paweł II wyraźnie odwołuje się w nim do nadziei- czytamy:
Syn Boży, który z miłości do człowieka przyszedł na świat dwa tysiące lat temu;
 także dzisiaj prowadzi swoje dzieło:
Musimy mieć przenikliwy wzrok, aby je dostrzec, a nade wszystko wielkie serce, abyśmy sami stawali się jego narzędziami. Czyż nie po to właśnie obchodzimy Rok Jubileuszowy, aby na nowo zaczerpnąć z żywego źródła naszej nadziei?
Dzisiaj po 16- tu latach te słowa nic nie straciły na wartości, nadal są aktualne.

Po obejrzeniu prezentacji przypominającej najważniejsze wydarzenia z życia Ojca Świętego uczniowie przypomnieli ukochaną przez papieża „Barkę”.
Na koniec apelu rozstrzygnięto konkurs plastyczny na ramkę do portretu Jana Pawła II. Galeria prac konkursowych stanowiła piękną dekorację sali, w której odbywała się uroczystość.
Dyplomy i nagrody dla laureatów wręczył dyrektor szkoły Pan Krzysztof Szczepankiewicz.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów klas I-III oraz IV-VII, świadczy o tym ilość prac, która wpłynęła na konkurs (39 prac). Wiele z nich to prawdziwe arcydzieła, których pomysłowość i staranność wykonania przerosła oczekiwania organizatorek. Jury konkursowe miało bardzo trudne zadanie.

Czytaj więcej: „Idźmy naprzód z nadzieją”- obchody Dnia Papieskiego w Szkole Podstawowej w Dłużcu

Jesteśmy już uczniami! Ślubowanie uczniów klasy pierwszej

30 października 2017 r. w Szkole Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu, odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej. W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście:
Pani Poseł na Sejm Lidia Gądek,
Pan Piotr Zapart przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu,
Pani Aleksandra Ściańska przedstawiciel Urzędu Miasta i Gminy Wolbrom,
Proboszcz tutejszej parafii ks. Andrzej Michniewski,
Sołtys wsi Dłużec Marian Barczyk,
Pielęgniarka szkolna pani Beata Wypasek, nauczyciele i rodzice uczniów klasy I.

Przybyłych na uroczystość gości powitał dyrektor szkoły Pan Krzysztof Szczepankiewicz, który wygłosił krótkie przemówienie skierowane do uczniów klasy I.

Ceremonia ślubowania, na stałe wpisana do szkolnego kalendarza, stanowi oficjalne potwierdzenie przyjęcia pierwszoklasistów do grona braci uczniowskiej. W tym roku program artystyczny uroczystości przygotowała wychowawczyni klasy I pani Agata Piwowarczyk, a uroczystość poprowadziła Pani Urszula Latacz. Dzieci, w obecności przybyłych na uroczystość gości zaprezentowały krótki program artystyczny, na który składały się wierszyki i piosenki a następnie, złożyły przysięgę na sztandar szkoły. Treść wypowiadanej głośno roty to deklaracja dzieci, pragnących uczyć się, rozwijać swoje talenty, szanować dorosłych oraz siebie nawzajem. Po złożeniu ślubowania na sztandar szkoły pierwszoklasiści zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu. Aktu pasowania dokonał dyrektor szkoły pan Krzysztof Szczepankiewicz i ubrany w strój szlachecki Pan Piotr Zapart. Następnie pasowani na uczniów pierwszoklasiści złożyli  pamiątkowe odciski palców w kronice szkolnej. Dyplomy i prezenty, będące pamiątką uroczystości wręczył uczniom Pan dyrektor Krzysztof Szczepankiewicz i wychowawca klasy, Pani Agata Piwowarczyk. W tym dniu nasze urocze pierwszaki obdarowane zostały hojnie przez swoich rodziców słodkimi „rogami obfitości”. Uwieńczeniem uroczystości były pamiątkowe zdjęcia, po wykonaniu których uczniowie wraz z wychowawcą i zaproszonymi gośćmi udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Wszystkim pierwszoklasistom życzymy dużo siły i wytrwałości w dążeniu do zdobywania wiedzy, jak również wielu radości i szczęśliwych chwil przeżytych
w murach naszej szkoły.

Wychowawca klasy składa również podziękowanie pracownikom obsługi szkoły za udzieloną pomoc w zorganizowaniu uroczystości.

Agata Piwowarczyk

Zapraszamy do Galerii zdjęć -> Ślubowanie klasy pierwszej

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Nasze projekty

Realizowane projekty

Ważne strony

Gościmy

Odwiedza nas 103 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Poprzednia wersja strony Zespołu Szkół w Dłużcu