Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ostatnio dodane artykuły na naszej stronie

  • 1
  • 2
  • 3

Artykuł dnia

O mitologii z humorem… czyli wyjazd uczniów szkoły podstawowej na spektakl

24 listopada uczniowie klas IV, V i VI naszej szkoły, pod opieką pana dyrektora Krzysztofa Szczepankiewicza, pani Aleksandry Głowackiej i pani Urszuli Latacz, wyruszyli w pozornie niedaleką podróż do Domu Kultury w Olkuszu na spektakl Teatru Współczesnego w Krakowie.

Po przebyciu 23 kilometrów autobusem uczniowie w sposób magiczny mogli przenieść się w czasy starożytności i poznać najważniejsze mity Greków. Aktorzy w sposób humorystyczny i przystępny dla uczniów przekazali mnóstwo informacji i wiedzy, która zawarta jest w podstawie programowej języka polskiego. Rytmiczne piosenki, ciekawe kostiumy i miejsce akcji bliskie uczniom spowodowały, że wszyscy bawili się doskonale.

Nasza wyprawa na spektakl to kolejny dowód na to, że uczyć się można również przez dobrą zabawę.

Urszula Latacz

Czytaj więcej: O mitologii z humorem… czyli wyjazd uczniów szkoły podstawowej na spektakl

Niezwykły wykład dr. hab. Jarosława Stolickiego

Jak już pisaliśmy wcześniej w ramach wyjazdu do Austrii nasza delegacja mogła uczestniczyć w spotkaniu, podczas którego wykład wygłosił pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego – dr hab. Jarosław Stolicki. Dzięki jego uprzejmości możemy podzielić się treścią tej ciekawej rozprawy historycznej dotyczącej naszego wspaniałego patrona Jana III Sobieskiego. Zapraszamy do zapoznania się z treścią wykładu.

Pobierz wykład -> Jarosław Stolicki, Narada wojenna w Stetteldorf

Urszula Latacz

Wyśpiewana niepodległość

 

 

9 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej w Wierzchowisku odbył się I Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej „Wyśpiewana niepodległość”. Honorowy patronat nad konkursem sprawowali: Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom - Adam Zielnik, Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki w Krakowie oraz dyrektor SP w Wierzchowisku, Ewa Przyjemska-Kondziołka. Konkurs cieszył się  dużym zainteresowaniem. Wystąpiło w nim ponad 70 wykonawców. Naszą szkołę reprezentowali Kacper Machajski kl. IV, Nikola Tabor kl. VII oraz zespół instrumentalno-wokalny z kl. VI w składzie: Aleksandra Bąchor, Kamila Pietrzak, Emilia Witek, Sebastian Wydymus, Filip Gorgoń. Kacper został doceniony przez komisję konkursową i zajął II miejsce w kategorii klas I-IV SP.

Czytaj więcej: Wyśpiewana niepodległość

4. finał Konkursu literacko-plastyczno-historycznego upamiętniającego rocznicę bitwy pod Krzywopłotami, Bydlinem i Załężem

Już po raz czwarty w Szkole Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego zorganizowano Konkurs literacko-plastyczno-historyczny upamiętniający rocznicę bitwy pod Krzywopłotami, Bydlinem i Załężem. Podobnie jak w latach ubiegłych honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objęli: inicjatorka konkursu, Poseł na Sejm RP pani Lidia Gądek, Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom pan Adam Zielnik, Wójt Gminy Klucze pan Norbert Bień oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu pan Krzysztof Szczepankiewicz.

W tym roku jednak ilość prac przerosła wszelkie wyobrażenia organizatorów, bowiem wzięli w nim udział uczniowie aż 16 szkół z powiatu olkuskiego. Jury z składzie: Jerzy Nagawiecki, Wojciech Szota, Renata Opiłka, Anna Osuch, Agata Piwowarczyk, Urszula Latacz, obejrzało 107 prac plastycznych, 15 prezentacji multimedialnych oraz przeczytało 41 prac literackich. Po trudnych obradach ustalono wyniki konkursów, a nagrodzonych wraz opiekunami i dyrektorami szkół zaproszono na uroczysty finał 21 listopada 2017 roku.

Na uroczystość przybyli również zaproszeni goście:
Poseł na Sejm RP pani Lidia Gądek
Burmistrz Miasta i Gminy pan Adam Zielnik
Wójt Gminy Klucze pan Norbert Bień
Pani Bożena Konieczna - społeczny doradca Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom
Ksiądz Jacek Kawala
Radny Rady Miasta i Gminy Wolbrom pan Marcin Grzanka
Pan Czesław Gbyliczek - sołtys wsi Strzegowa
Pan Tomasz Smętek - sołtys wsi Załęże
Pan Tomasz Bargieł - dyrektor biura poselskiego pani poseł Lidii Gądek
Pan Jerzy Nagawiecki - redaktor „Serwisu Jurajskiego”
Pan Wojciech Szota - redaktor „Wieści Wolbromskich”
Pan Mieczysław Piputa - prezes OSP Dłużec
Dyrektorzy szkół, których uczniowie wzięli udział w konkursie.

Finał rozpoczął się piosenką „Taki to kraj” w wykonaniu Nikoli Tabor oraz patriotyczną pantomimą w wykonaniu uczniów klasy III a. Następnie Pani Poseł Lidia Gądek, Pan Burmistrz Adam Zielnik, Pan Wójt Norbert Bień i Pan Dyrektor Krzysztof Szczepankiewicz wręczyli laureatom konkursów nagrody rzeczowe, które zostały przez nich ufundowane. Szczególną nagrodą dla laureatów pierwszych miejsc było zaproszenie do Sejmu RP wystosowane przez panią poseł.

Czytaj więcej: 4. finał Konkursu literacko-plastyczno-historycznego upamiętniającego rocznicę bitwy pod...

Lekcja patriotyzmu

Tradycyjnie już 11 listopada poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu, uczestniczył w uroczystej mszy za ojczyznę, która odbyła się w Kościele św. Katarzyny w Wolbromiu. Reprezentanci Samorządu Uczniowskiego: Kacper Piąty, Marta Ogonek i Anna Pacia, mogli wysłuchać homilii księdza proboszcza, który wielokrotnie nawiązywał to poezji naszych romantyków. Po mszy i odśpiewaniu hymnu narodowego mogli również wysłuchać przemówienia Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom pana Adama Zielnika.

Młodym ludziom na lekcji patriotyzmu towarzyszyli: dyrektor szkoły pan Krzysztof Szczepankiewicz, pani Aneta Osmęda i pani Urszula Latacz. Delegacja nauczycieli złożyła wiązankę kwiatów pod pamiątkową płytą poświęconą bohaterowi tamtych pamiętnych dni czyli marszałkowi Piłsudskiemu.

Urszula Latacz

Czytaj więcej: Lekcja patriotyzmu

Wyjątkowa rocznica odzyskania niepodległości… akademia szkolna

„Jest w każdym naszym słowie,
a słowa są najprostsze -
chleb, mama, dom gościnny,
i Wisła, i Mazowsze.
I jest w czerwieni maków,
i w białych kwiatach wiśni,
w piosenkach wszystkich ptaków
i w każdej naszej myśli,
W mazurku chopinowskim,
i w czarnym węglu Śląska,
i tu, gdzie serce mówi,
że to jest właśnie Polska”.

W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Program artystyczny przygotowały wraz z uczniami klasy III a panie: Urszula Latacz i Renata Opiłka.

Całość występu uświetniła swym śpiewem Nikola Tabor, która wykonała piosenki „Taki kraj” i „Niepodległość”.

Oprócz tradycyjnych wierszy mówiących o pięknie Polski i miłości do ojczyzny, zebrani na sali mogli obejrzeć niezwykłą pantomimę, która przedstawiała tragizm rozbiorów, trudy powstań i radość niepodległości. Ta część zrobiła na zebranych największe wrażenie ze względu na niezwykłą muzykę i efekty specjalne.

Aby to co przygotowała najstarsza klasa w naszej szkole na dłużej pozostało w pamięci uczniów, zorganizowano również konkurs międzyklasowy, w którym padły pytania o ważne daty z historii Polski. Wszystkie drużyny poradziły sobie doskonale a w klasyfikacji generalnej w grupie młodszej I miejsce zajęła klasa V, drugie miejsce klasa IV, trzecie miejsce klasa III; w grupie starszej pierwsze miejsce przypadło bezkonkurencyjnej klasie II a, drugie klasie VII a trzecie klasie VI. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni słodkimi upominkami.

Dzisiejsza uroczystość po raz kolejny pokazała, że młodym ludziom nieobca jest historia naszego kraju, a ich postawa i skupienie podczas programu artystycznego jest godna uznania i świadczy o ich szacunku dla starszych kolegów z klasy III a, którzy pięknie pokazali swoją miłość do ojczyzny.

Zapraszamy do Galerii zdjęć -> Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Urszula Latacz, Renata Opiłka

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Nasze projekty

Realizowane projekty

Ważne strony

Gościmy

Odwiedza nas 110 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Poprzednia wersja strony Zespołu Szkół w Dłużcu