Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ostatnio dodane artykuły na naszej stronie

  • 1
  • 2
  • 3

Artykuł dnia

Wycieczka do Oświęcimia

„To się jednak wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć - oto sedno tego, co mamy do powiedzenia”

Primo Levi     

31 października najstarsi uczniowie naszej szkoły pod opieką  pań: Renaty Opiłki, Anny Świerczek – Mól i Agnieszki Koryto odwiedzili Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau.

Auschwitz – największy z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, milczący symbol terroru i ludobójstwa.

Przechodząc z bloku do bloku, mijając  ludzi różnej narodowości, zaskoczonych, zadumanych, czasami rozmodlonych lub zapłakanych, słuchaliśmy opowiadania pani przewodnik z niedowierzaniem, że takie rzeczy działy się tu naprawdę, że „ Człowiek, człowiekowi zgotował ten los…”.

Chodziliśmy tymi samymi uliczkami, przystawaliśmy na tych samych dziedzińcach, na których „wtedy” rozgrywało się prawdziwe piekło na ziemi i gdzie śmierć stała się normalna codziennością.

Poznaliśmy wiele przejmujących ludzkich historii ….

Birkenau – miejsce masowej eksterminacji, ze specjalnie zaprojektowanymi komorami gazowymi i krematoriami.

To samo okrucieństwo. Ta sama nieczułość. Ta sama nienawiść człowieka do człowieka…

Wizyta w takich miejscach skłania do głębokiej refleksji nad ludzką naturą, nad smutnym faktem, do czego może doprowadzić nienawiść. Niejeden z nas na dłużej zatrzymywał się przed słowami zamieszczonymi na jednej ze ścian w bloku nr 27 Shoa upamiętniającym ofiary holocaustu: „To się jednak wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć…” (Primo Levi).
To my jesteśmy teraz odpowiedzialni za te słowa i my musimy w nie wpisać jeden wyraz „.. a zatem znowu nie może się wydarzyć”.

R. Opiłka, A. Świerczek – Mól, A. Koryto

Czytaj więcej: Wycieczka do Oświęcimia

Ślubowanie uczniów klasy pierwszej

22 października 2018r. w Szkole Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu, odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej. W tej uroczystości wzięli udział:
- Pani Poseł na Sejm Lidia Gądek,
- Pan Piotr Zapart przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu,
- Sołtys wsi Dłużec pan Marian Barczyk,
- Pielęgniarka szkolna pani Beata Wypasek
oraz nauczyciele i rodzice uczniów klasy I.

Uroczystość ślubowania rozpoczęła się od powitania gości oraz przemówień tychże osób. Pierwszoklasiści zostali serdecznie przyjęci do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Dłużcu. Życzono im sukcesów i samych radosnych chwil spędzonych w murach naszej szkoły.

Następnie zebrani na sali mogli podziwiać program artystyczny, przygotowany przez wychowawcę klasy I panią Justyną Żelazną. Uroczystość poprowadziła pani Urszula Latacz. Najmłodsi uczniowie szkoły wyrecytowali piękne wiersze oraz zaśpiewali piosenki, przygotowane specjalnie na tę okazję. W czasie uroczystości panowała podniosła atmosfera. Zdenerwowanie uczniów udzieliło się również ich rodzicom. Wzruszeni wspierali swoje pociechy w tak ważnym dla nich dniu.

Pierwszoklasiści złożyli oficjalną przysięgę na sztandar szkoły. Treść wypowiadanej głośno roty to deklaracja dzieci, pragnących uczyć się, rozwijać swoje talenty, szanować dorosłych oraz siebie nawzajem.

Po złożeniu ślubowania na sztandar szkoły pierwszoklasiści zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu. Aktu pasowania dokonał dyrektor szkoły pan Krzysztof Szczepankiewicz i ubrany w strój szlachecki Pan Piotr Zapart. Kolejno pasowani uczniowie złożyli odciski palców w kronice szkolnej. Dyplomy pamiątkowe wręczył uczniom Pan Dyrektor oraz wychowawca klasy. Od zawsze pamiętających i wspierających Rodziców, dzieci otrzymały okazałe „rogi obfitości”.

Po skończonej akademii nasi bohaterowie uwiecznili ten wspaniały moment podczas sesji zdjęciowej, potem wraz z rodzinami udali się na słodki poczęstunek, zorganizowany przez rodziców.

Jesteśmy przekonani, że ten szczególny dzień na długo pozostanie w pamięci dzieci.

Wszystkim uczniom klas pierwszych życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie.

Zapraszamy do Galerii zdjęć -> Ślubowanie klasy pierwszej

Justyna Żelazna

„Nauczyciel widzi więcej niż tylko twarze dzieci – stara się zobaczyć ich dusze”

Dnia 15 października w Szkole Podstawowej w Dłużcu, odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Oprócz uczniów i pracowników szkoły w uroczystości uczestniczyło wielu znakomitych gości:
Pani Lidia Gądek - Poseł na Sejm RP,
Pan Adam Zielnik - Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom,
Pani Bożena Konieczna - Społeczny Doradca Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom,
Ks. Andrzej Michniewski - proboszcz tutejszej parafii,
Pan Marian Barczyk - sołtys wsi Dłużec
Pan Czesław Gbyliczek - sołtys wsi Strzegowa,
Pani Beata Wypasek - pielęgniarka szkolna,
Pani Małgorzata Przybylik,
Pan Adam Tabor,
emerytowani nauczyciele i przedstawiciele Rady Rodziców.

Jako pierwszy zabrał głos dyrektor szkoły Krzysztof Szczepankiewicz, który przywitał zgromadzonych oraz złożył serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Podkreślając w swoim wystąpieniu, jaki wielki trud i poświęcenie wkładają w wykonywanie swoich codziennych obowiązków.

Następnie przemawiali pani Poseł na Sejm Lidia Gądek, Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Adam Zielnik oraz zaproszeni goście, którzy również złożyli serdeczne życzenia pracownikom szkoły.
Program artystyczny przygotowały panie: Anna Świerczek-Mól i Anna Osmęda wraz z uczniami klasy V i VIII.

W bieżącym roku szkolnym za osiągnięcia w pracy z uczniami zostali wyróżnieni:
dyrektor szkoły Krzysztof Szczepankiewicz, Urszula Latacz, Aneta Osmęda, Agata Piwowarczyk, Stanisław Osmenda – Nagrodą Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom.

Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymali:
Jerzy Zyguła,
Renata Opiłka,
Anna Świerczek-Mól,
Justyna Żelazna,
Anna Osuch,
Małgorzata Głowacka,
Marzena Piputa,
Wioletta Ogonek,
Edyta Madej,
Lucyna Haberka.

Zapraszamy do Galerii zdjęć -> Dzień Edukacji Narodowej

Anna Świerczek Mól i Anna Osmęda

O zasadach dobrego wychowania…

25 października uczniowie klas IV i V wraz z paniami: Anną Osuch, Anną Osmędą i Urszulą Latacz, odwiedzili gościnne progi Powiatowej Biblioteki w Olkuszu.

Tym razem naszym celem nie było wypożyczenie książek, ale uczestnictwo w zajęciach przygotowanych przez panie pracujące w tym miejscu.

Nasi uczniowie mogli więc dowiedzieć się na czym polega dobre zachowanie, jakie  klucze otwierają wszystkie drzwi (PROSZĘ, DZIĘKUJĘ, PRZEPRASZAM, UŚMIECH) oraz jak zachować się na przyjęciu z królową angielską.

Mamy nadzieję, że spotkanie z Panią z biblioteki przyniosło wiele korzyści dla naszych uczniów, którzy z niesamowitą energią rozwiązywali quiz kończący zajęcia.

Urszula Latacz, Anna Osmęda, Anna Osuch

Czytaj więcej: O zasadach dobrego wychowania…

Wycieczka do Krakowa

Dnia 28 września uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Krakowa. Grupa liczyła 52 uczniów z klas IV- VII.

W pierwszej kolejności uczniowie zwiedzili Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila", które jest jedyną tego rodzaju instytucją w Polsce upowszechniającą wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego siłach zbrojnych. Obecnie znajduje się w nim ponad 16 tysięcy pamiątek historycznych - głównie darów Żołnierzy AK i ich rodzin rozsianych po całym świecie. Kolejnym  punktem programu było miejsce, gdzie kształtowała się historia Polski czyli Wawel. Uczniowie mogli podziwiać Zamek Królewski oraz Katedrę Wawelską, a w szczególności kaplicę Zygmuntowską- perłę renesansu Europy Środkowej. Następną atrakcją wycieczki był pomnik legendarnego, ziejącego ogniem, smoka wawelskiego. Po krótkim odpoczynku nad Wisłą uczniowie udali się do prawdziwego skarbca wiedzy o przeszłości Krakowa, którym jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Pod płytą Rynku zwiedzili unikatowy na skalę europejską rezerwat archeologiczny, który daje możliwość podziwiania odnalezionych skarbów i poznania burzliwych dziejów średniowiecznego Krakowa.  Na koniec obejrzeli mechaniczny teatrzyk „Legenda” o dawnym Krakowie.

Niewątpliwie wycieczka do Krakowa była wspaniałą lekcją historii i równocześnie niezapomnianą przygodą.

Agnieszka Koryto

Czytaj więcej: Wycieczka do Krakowa

Samorząd Uczniowski już pracuje…

We wrześniu uczniowie Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu wybrali swoich przedstawicieli w Samorządzie Uczniowskim.

Przewodniczącą szkoły została Zuzanna Rams uczennica klasy III a gimnazjum, jej zastępcą wybrano Jakuba Banasia z klasy 8.

Pozostali członkowie SU to:

Natalia Makowska, Oliwia Palacz, Magdalena Kiwior, Gabriela Gamrat z klasy 8 oraz Angelika Nowak, Katarzyna Janus, Daniel Knap, Sandra Palacz z klasy III a.

Członkowie SU brali czynny udział w ślubowaniu klasy I, przygotowali kartę pamiątkową w Kronice Szkolnej. Pracują również nad uroczystą akademią z okazji 100. Rocznicy odzyskania niepodległości, a to dopiero początek…

Opiekun SU Urszula Latacz

Czytaj więcej: Samorząd Uczniowski już pracuje…

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nasze projekty

Realizowane projekty

Ostatnie galerie

Ważne strony

Gościmy

Odwiedza nas 22 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie

Poprzednia wersja strony Zespołu Szkół w Dłużcu