Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ostatnio dodane artykuły na naszej stronie

  • 1
  • 2
  • 3

Artykuł dnia

Mikołajkowa wizyta w Krakowie

3 grudnia w ramach wyprawy mikołajkowej, uczniowie klas: V, VI i VII wraz z wychowawcami: Jerzym Zygułą, Urszulą Latacz i panią Barbarą Rolką oraz panem dyrektorem Krzysztofem Szczepankiewiczem, udali się do krakowskiego Parku Trampolin Go Jump.

Po intensywnej rozgrzewce wszyscy mogli spożytkować swoją energię na zjeżdżalniach i trampolinach.

Następnie udaliśmy się do Multikina, aby obejrzeć najnowszą produkcję nawiązującą do Harrego Pottera czyli film pt. „Zbrodnie Grinewalda”.

Po wyczerpującym seansie :) z ulgą udaliśmy się w stronę naszej ukochanej szkoły, dzieląc się po drodze wrażeniami z mikołajkowej wycieczki.

Mikołajki to nie tylko słodycze, ale i dobra zabawa, która z cała pewnością towarzyszyła naszym uczniom i ich opiekunom.

Zapraszamy do Galerii zdjęć -> Mikołajkowa wizyta w Krakowie

Urszula Latacz

Zabawa andrzejkowa dla klas I-III

Jak od dawna wiadomo, Święto Andrzeja  to święto wyjątkowe, kojarzone z magią i wiarą, że przyszłość w tym dniu zdradzi swoje tajemnice. W czasach obecnych Andrzejki są utożsamiane bardziej z zabawą i spotkaniem towarzyskim, przepełnionym wróżbami, traktowanymi mniej na poważnie, bardziej z przymrużeniem oka…

30 listopada upamiętniając dzień św. Andrzeja w naszej szkole zorganizowano zabawę andrzejkową dla uczniów klas I-III. Uroczystość rozpoczęła się od wróżb…

Pierwsza polegała na mierzeniu butami, kto pierwszy wejdzie w związek małżeński. Następna polegała na wylosowaniu kartki i przeczytaniu kim zostanie się w przyszłości. Kolejno, dzieci wbijały igły w papierowe serca, dzięki czemu poznawały imiona przyszłych żon i mężów. Ostatnia przepowiednia, to losowanie kubeczków z różnymi przedmiotami: autko, pierścionek, moneta, cukierek oraz klucz. Każda rzecz utożsamiana była z konkretną wróżbą na przyszłość. Jedynie pusty kubeczek przewidywał kłopoty.

Po zakończeniu tej części imprezy, dzieci mogły wziąć udział w dyskotece andrzejkowej oraz różnych zabawach typowych dla małych uczniów. Nie zabrakło „lambady”, „kaczuszek”, „pociągu” oraz tańców w różnych konkurencjach. Ten dzień z pewnością był wyjątkowy i magiczny…

Zapraszamy do Galerii zdjęć -> Zabawa andrzejkowa dla klas I-III

Justyna Żelazna

5. finał Konkursu literacko-plastyczno-historycznego upamiętniającego 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz rocznicę bitwy pod Krzywopłotami, Bydlinem i Załężem

Już po raz piąty w Szkole Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego zorganizowano Konkurs literacko-plastyczno-historyczny tym razem upamiętniający 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz rocznicę bitwy pod Krzywopłotami, Bydlinem i Załężem.

Podobnie jak w latach ubiegłych honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objęli: inicjatorka konkursu, Poseł na Sejm RP pani Lidia Gądek, Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom pan Adam Zielnik, Wójt Gminy Klucze pan Norbert Bień oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu pan Krzysztof Szczepankiewicz.

W tym roku jednak ilość prac przerosła wszelkie wyobrażenia organizatorów, bowiem wzięli w nim udział uczniowie aż 16 szkół z powiatu olkuskiego. Jury z składzie: Jerzy Nagawiecki, Wojciech Szota, Renata Opiłka, Anna Osuch, Agata Piwowarczyk, Urszula Latacz, zapoznało się z niemal 150 pracami uczniów w dwóch kategoriach wiekowych. Po trudnych obradach ustalono wyniki konkursów, a nagrodzonych wraz opiekunami i dyrektorami szkół zaproszono na uroczysty finał 27 listopada 2018 roku.

Na uroczystość przybyli również zaproszeni goście:
Poseł na Sejm RP pani Lidia Gądek

Burmistrz Miasta i Gminy pan Adam Zielnik

Pani Bożena Konieczna - społeczny doradca Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom

Ksiądz Andrzej Michniewski

Ksiądz Jacek Kawala

Pan Marcin Grzanka - Radny Rady Miasta i Gminy Wolbrom

Pan Czesław Gbyliczek - Radny Rady Miasta i Gminy i sołtys wsi Strzegowa

Pan Tomasz Bargieł - Radny powiatowy i dyrektor biura poselskiego pani poseł Lidii Gądek

Pan Wojciech Szota - redaktor „Wieści Wolbromskich”

Pan Mieczysław Piputa - prezes OSP Dłużec

Pani Zofia Duch - sołtys wsi Kąpiele Wielkie

Pan Marian Barczyk - sołtys wsi Dłużec

Dyrektorzy szkół, których uczniowie wzięli udział w konkursie.

Finał rozpoczął się piosenką z filmu „Miasto 44” w wykonaniu Nikoli Tabor oraz patriotyczną pantomimą w wykonaniu uczniów klasy III a, przygotowaną przez panie: Anetę Osmędę, Renatę Opiłkę i Urszulę Latacz. Następnie Pani Poseł Lidia Gądek, Pan Burmistrz Adam Zielnik i Pan Dyrektor Krzysztof Szczepankiewicz wręczyli laureatom konkursów nagrody rzeczowe, które zostały przez nich ufundowane. Szczególną nagrodą dla laureatów pierwszych miejsc było zaproszenie do Sejmu RP wystosowane przez panią poseł.

Czytaj więcej: 5. finał Konkursu literacko-plastyczno-historycznego upamiętniającego 100. rocznicę odzyskania...

Etap szkolny XVII edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego dla Edukacji Wczesnoszkolnej - rozstrzygnięty!

30 listopada 2018 r. w naszej szkole przeprowadzony został etap szkolny XVII edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego pt.: „100 lat niepodległej Polski”. W ramach konkursu 12 uczniów z klas I-III zaprezentowało wiersze o tematyce patriotycznej. Celem tegorocznej edycji konkursu, jest promowanie wśród najmłodszych uczniów idei patriotyzmu, kształtowanie poczucia świadomości narodowej i szacunku wobec własnego państwa i narodu, pobudzanie wyobraźni dzieci, rozwijanie zdolności artystycznych, poszerzanie umiejętności obcowania z pięknem zawartym w utworach literackich, wyszukiwanie i promowanie młodych talentów. Ocenie podlegały: dobór tekstu i interpretacja, logiczne odtworzenie słów autora oparte na rozumieniu utworu, umiejętne wydobycie myśli przewodniej, staranna dykcja, bezbłędne pamięciowe opanowanie tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny.

Jury w składzie: pani Anna Osmęda, pani Aneta Osmęda, pani Renata Opiłka i pani Barbara Rolka wyłoniło następujących zwycięzców:

I miejsceLaura Lis uczennica kl. II (opiekun – pani Agata Piwowarczyk)
II miejsceAmelia Piputa uczennica kl. II (opiekun – pani Agata Piwowarczyk)
III miejsceMilena Ogonek uczennica kl. II (opiekun – pani Agata Piwowarczyk)

Jury przyznało również wyróżnienie, które otrzymała:
Maja Gawron – uczennica klasa III (opiekun – pani Anna Nawrot)

Laureaci i uczestnicy konkursu otrzymali z rąk Pana Dyrektora Krzysztofa Szczepankiewicza ufundowane przez niego i Radę Rodziców pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy, a zwycięzcom życzymy sukcesów w kolejnych etapach recytatorskich zmagań.

Organizator etapu szkolnego konkursu, serdecznie dziękuje Radzie Rodziców i Panu Dyrektorowi Krzysztofowi Szczepankiewiczowi za ufundowanie nagród dla uczniów biorących udział w konkursie.

Zapraszamy do Galerii zdjęć -> Etap szkolny XVII edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego dla Edukacji Wczesnoszkolnej - rozstrzygnięty!

Agata Piwowarczyk

„Milutka w malachitowym borze”

Dnia 26.11. 2018 r. gościliśmy w naszej szkole aktorów z Teatru „TAK”. Artyści przedstawili interaktywny spektakl z elementami języka angielskiego pt.: „Milutka w malachitowym borze”. Uczestniczyły w nim przedszkolaki oraz uczniowie z klasy I-III.

Spektakl opowiadał o przygodach Milutki, która nie posłuchała mamy i wpuściła do domu Liska Sadełko. W trakcie wizyty sprytny złodziejaszek ukradł jej korale i uciekł. Pragnąc je odzyskać dziewczynka wyruszyła w podróż. Po drodze spotkała: Babę Jagę, Dziadka Borowego, gąski Sierotki Marysi oraz Krasnala Hałabałę. Przeżyła z nimi wiele wesołych i niezapomnianych przygód. Na szczęście cała historia dobrze się skończyła. A dzieci nauczyły się, że zawsze należy słuchać swoich rodziców.

Było to bardzo zabawne a jednocześnie pouczające przedstawienie, które zapewniło dzieciom dużo wesołej oraz aktywnej zabawy.

Aleksandra Gromadowska

Czytaj więcej: „Milutka w malachitowym borze”

„Saint Andrew's Day, czyli Andrzejki po szkocku”

Nauka języka angielskiego, to nie tylko słówka i gramatyka. To również poznawanie kultury, tradycji i historii krajów, w których językiem ojczystym jest angielski. Dlatego 29 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu, mieli okazję poznać tradycje związane ze szkockim świętem narodowym St. Andrew's Day. Szkoci dokładnie 30 listopada obchodzą swój dzień narodowy, gdyż Święty Andrzej jest patronem ich kraju.

Na wstępie uroczystości pani Aneta Osmęda opowiedziała o różnych ciekawostkach dotyczących Szkocji. W takcie jej przemówienia pojawił się pan dyrektor Krzysztof Szczepankiewicz, który zrobił wszystkim ogromną niespodziankę, prezentując narodowy strój szkocki – kilt. Uczniowie przywitali go gromkimi brawami.

Następnie uczennice klasy VI wyjaśniły kim był Święty Andrzej, przedstawiły prognozę pogody dla Szkocji, opowiedziały o historii kraju, zamku w Edynburgu, potworze z Loch Ness. Zaprezentowały również widowni szkocki akcent, znacznie różniący się od tego jaki spotkamy w Londynie i który należy do najtrudniejszych form angielskiego w całej Wielkiej Brytanii.

Wiele emocji wzbudziła prezentacja strojów szkockich przez naszych uczniów. Kilt najczęściej noszony jest zamiast garnituru podczas formalnych uroczystości. Każdy ze szkockich klanów posiada własny wzór kraty, czyli tartan. Najładniejszy kilt (oprócz pana Dyrektora) przygotował uczeń klasy V Bartosz Sobota.

Cała uroczystość miała odpowiednią oprawę muzyczną. Usłyszeliśmy m.in. tradycyjne szkockie dudy oraz piękną muzykę z filmu „Braveheart”. Na zakończenie naszej podróży po Szkocji, usłyszeliśmy jej tradycyjną pieśnią pt.: „Auld Lang Syne” w wykonaniu uczennicy klasy VIII Nikoli Tobor. Wszyscy uczestnicy imprezy, trzymając się za ręce, kołysali się w takt muzyki,  która daje niesamowite poczucie wspólnoty.

Po takich emocjach przyszedł czas na wręczenie nagród w konkursie plastyczno-językowym „Saint Andrew's Day”.

Nagrody zdobyli:

I miejsce – Magdalena Kiwior

II miejsce ex aequo – Martyna Pawłowska i Kamil Ptak

III miejsce ex aequo – Gabriela Gamrat i Igor Ogonek

Na zakończenie organizatorka uroczystości podzieliła się miłą wiadomością. Kolejny projekt programu unijnego Erasmus +, napisany przez panią Anetę Osmędę, panią Agnieszkę Koryto oraz pana dyrektora Krzysztofa Szczepankiewicza, został zatwierdzony do realizacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Projekt pod tytułem „The show must go on" - rozwijanie umiejętności językowych poprzez teatr będą realizować, oprócz wyżej wymienionych osób również: pani Anna Świerczek-Mól, pani Anna Osmęda oraz pani Justyna Żelazna. Maksymalna przyznana kwota dofinansowania projektu wynosi  81134,04 PLN.

Można powiedzieć, że uroczystość „Saint  Andrew's Day” była pierwszą zrealizowaną w ramach nowego projektu, a przed nami jeszcze wiele innych.
Dziękujemy rodzicom za przygotowanie dla dzieci wspaniałych strojów, które pozwoliły wszystkim poczuć się jak w Szkocji. To była niezapomniana lekcja kultury krajów anglojęzycznych.

Zapraszamy do Galerii zdjęć -> „Saint Andrew's Day, czyli Andrzejki po szkocku”

Aneta Osmęda

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Nasze projekty

Realizowane projekty

Ostatnie galerie

Ważne strony

Gościmy

Odwiedza nas 40 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie