Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ostatnio dodane artykuły na naszej stronie

  • 1
  • 2
  • 3

Artykuł dnia

Uczniowie odwiedzili pomnik pomordowanych w Czarnym Lesie

„Gdy zapłonął nagle świat, bezdrożami szli przez śpiący las…
Bo nie wszystkim pomógł los wrócić z leśnych dróg, gdy kwitły bzy…
W szczerym polu biały krzyż nie pamięta już, kto pod nim śpi...”

05.11.2018 r. uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami odwiedzili pomnik pomordowanych przez hitlerowców w pobliskim lesie.

Wycieczka miała duże znaczenie patriotyczne w obliczu tak ważnej, bo 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uczniowie odwiedzają to miejsce kilka razy do roku, dbają o jego estetyczny wygląd i otaczają go czcią i pamięcią.

Pragnę nadmienić, że nasza szkoła należała do grona osób, dzięki którym to miejsce nabrało takiego charakteru jak obecnie.

Renata Opiłka

Czytaj więcej: Uczniowie odwiedzili pomnik pomordowanych w Czarnym Lesie

Uczniowie klasy I i II z wizytą w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach - Szopienicach

30 października 2018 r. uczniowie klasy I i II wzięli udział w zajęciach profilaktyczno–edukacyjnych, które odbyły się w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach – Szopienicach.  Program edukacyjno-informacyjno-prewencyjny prowadzony przez pracowników Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej  jest skierowany do dzieci i młodzieży i polega na ciągłym podnoszeniu wiedzy i świadomości społecznej dotyczącej określonych zagrożeń i propagowaniu podstawowych zasad zachowania w przypadku niebezpieczeństwa. Sympatyczni panowie strażacy: asp. Dawid Kwinta i st. kap. Karol Pałka z jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 1 poświęcili dzieciom dużo czasu i uwagi, zaprezentowali sprzęt ratowniczo–gaśniczy, jak również narzędzia, którymi strażacy posługują się podczas akcji najczęściej. Uczniowie podziwiali ogromne samochody, z wielkim zainteresowaniem oglądali wyposażenie pojazdów. Strażacy udzielili uczniom szczegółowych wskazówek dotyczących tego jak należy zachować się na wypadek powstania pożaru lub innego zagrożenia. Drugim etapem pobytu w siedzibie straży była „Mała strażnica” – miejsce, w którym uczniowie mieli okazję poczuć się jak strażacy, zobaczyć sprzęt, przebrać się w  mundury strażackie, pobawić się miniaturowym wozem  strażackim, obejrzeć cykl filmów edukacyjnych, a także, co było szczególnie dla nich atrakcyjne wejść do pomieszczenia edukacyjnego tzw. „Spalonego pokoju”, w którym mogli zobaczyć skutki prawdziwego pożaru, a także usłyszeć trzaski palącego się drewna, syreny samochodów strażackich, jak również zobaczyć wydobywający się dym imitujący prawdziwy pożar. Na zakończenie każdy z uczestników wycieczki otrzymał książeczkę, której tematyka nawiązywała do wiedzy zdobytej podczas zajęć.

Wychowawcy klas składają na ręce Pana Karola Pałki szczególne podziękowanie za umożliwienie dzieciom wzięcia udziału w profesjonalnych zajęciach edukacyjnych z zakresu upowszechniania wśród najmłodszych wiedzy i umiejętności przydatnych w sytuacjach zagrożenia.

Dziękujemy również bardzo serdecznie Pani Katarzynie Pałce i Pani Marzenie Pipucie za pomoc w sprawowaniu opieki nad dziećmi podczas wycieczki.

Zapraszamy do Galerii zdjęć -> Wycieczka do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

Agata Piwowarczyk, Justyna Żelazna

O zasadach dobrego wychowania…

25 października uczniowie klas IV i V wraz z paniami: Anną Osuch, Anną Osmędą i Urszulą Latacz, odwiedzili gościnne progi Powiatowej Biblioteki w Olkuszu.

Tym razem naszym celem nie było wypożyczenie książek, ale uczestnictwo w zajęciach przygotowanych przez panie pracujące w tym miejscu.

Nasi uczniowie mogli więc dowiedzieć się na czym polega dobre zachowanie, jakie  klucze otwierają wszystkie drzwi (PROSZĘ, DZIĘKUJĘ, PRZEPRASZAM, UŚMIECH) oraz jak zachować się na przyjęciu z królową angielską.

Mamy nadzieję, że spotkanie z Panią z biblioteki przyniosło wiele korzyści dla naszych uczniów, którzy z niesamowitą energią rozwiązywali quiz kończący zajęcia.

Urszula Latacz, Anna Osmęda, Anna Osuch

Czytaj więcej: O zasadach dobrego wychowania…

Wycieczka do Oświęcimia

„To się jednak wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć - oto sedno tego, co mamy do powiedzenia”

Primo Levi     

31 października najstarsi uczniowie naszej szkoły pod opieką  pań: Renaty Opiłki, Anny Świerczek – Mól i Agnieszki Koryto odwiedzili Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau.

Auschwitz – największy z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, milczący symbol terroru i ludobójstwa.

Przechodząc z bloku do bloku, mijając  ludzi różnej narodowości, zaskoczonych, zadumanych, czasami rozmodlonych lub zapłakanych, słuchaliśmy opowiadania pani przewodnik z niedowierzaniem, że takie rzeczy działy się tu naprawdę, że „ Człowiek, człowiekowi zgotował ten los…”.

Chodziliśmy tymi samymi uliczkami, przystawaliśmy na tych samych dziedzińcach, na których „wtedy” rozgrywało się prawdziwe piekło na ziemi i gdzie śmierć stała się normalna codziennością.

Poznaliśmy wiele przejmujących ludzkich historii ….

Birkenau – miejsce masowej eksterminacji, ze specjalnie zaprojektowanymi komorami gazowymi i krematoriami.

To samo okrucieństwo. Ta sama nieczułość. Ta sama nienawiść człowieka do człowieka…

Wizyta w takich miejscach skłania do głębokiej refleksji nad ludzką naturą, nad smutnym faktem, do czego może doprowadzić nienawiść. Niejeden z nas na dłużej zatrzymywał się przed słowami zamieszczonymi na jednej ze ścian w bloku nr 27 Shoa upamiętniającym ofiary holocaustu: „To się jednak wydarzyło, a zatem znowu może się wydarzyć…” (Primo Levi).
To my jesteśmy teraz odpowiedzialni za te słowa i my musimy w nie wpisać jeden wyraz „.. a zatem znowu nie może się wydarzyć”.

R. Opiłka, A. Świerczek – Mól, A. Koryto

Czytaj więcej: Wycieczka do Oświęcimia

Samorząd Uczniowski już pracuje…

We wrześniu uczniowie Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu wybrali swoich przedstawicieli w Samorządzie Uczniowskim.

Przewodniczącą szkoły została Zuzanna Rams uczennica klasy III a gimnazjum, jej zastępcą wybrano Jakuba Banasia z klasy 8.

Pozostali członkowie SU to:

Natalia Makowska, Oliwia Palacz, Magdalena Kiwior, Gabriela Gamrat z klasy 8 oraz Angelika Nowak, Katarzyna Janus, Daniel Knap, Sandra Palacz z klasy III a.

Członkowie SU brali czynny udział w ślubowaniu klasy I, przygotowali kartę pamiątkową w Kronice Szkolnej. Pracują również nad uroczystą akademią z okazji 100. Rocznicy odzyskania niepodległości, a to dopiero początek…

Opiekun SU Urszula Latacz

Czytaj więcej: Samorząd Uczniowski już pracuje…

Ślubowanie uczniów klasy pierwszej

22 października 2018r. w Szkole Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu, odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej. W tej uroczystości wzięli udział:
- Pani Poseł na Sejm Lidia Gądek,
- Pan Piotr Zapart przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu,
- Sołtys wsi Dłużec pan Marian Barczyk,
- Pielęgniarka szkolna pani Beata Wypasek
oraz nauczyciele i rodzice uczniów klasy I.

Uroczystość ślubowania rozpoczęła się od powitania gości oraz przemówień tychże osób. Pierwszoklasiści zostali serdecznie przyjęci do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Dłużcu. Życzono im sukcesów i samych radosnych chwil spędzonych w murach naszej szkoły.

Następnie zebrani na sali mogli podziwiać program artystyczny, przygotowany przez wychowawcę klasy I panią Justyną Żelazną. Uroczystość poprowadziła pani Urszula Latacz. Najmłodsi uczniowie szkoły wyrecytowali piękne wiersze oraz zaśpiewali piosenki, przygotowane specjalnie na tę okazję. W czasie uroczystości panowała podniosła atmosfera. Zdenerwowanie uczniów udzieliło się również ich rodzicom. Wzruszeni wspierali swoje pociechy w tak ważnym dla nich dniu.

Pierwszoklasiści złożyli oficjalną przysięgę na sztandar szkoły. Treść wypowiadanej głośno roty to deklaracja dzieci, pragnących uczyć się, rozwijać swoje talenty, szanować dorosłych oraz siebie nawzajem.

Po złożeniu ślubowania na sztandar szkoły pierwszoklasiści zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu. Aktu pasowania dokonał dyrektor szkoły pan Krzysztof Szczepankiewicz i ubrany w strój szlachecki Pan Piotr Zapart. Kolejno pasowani uczniowie złożyli odciski palców w kronice szkolnej. Dyplomy pamiątkowe wręczył uczniom Pan Dyrektor oraz wychowawca klasy. Od zawsze pamiętających i wspierających Rodziców, dzieci otrzymały okazałe „rogi obfitości”.

Po skończonej akademii nasi bohaterowie uwiecznili ten wspaniały moment podczas sesji zdjęciowej, potem wraz z rodzinami udali się na słodki poczęstunek, zorganizowany przez rodziców.

Jesteśmy przekonani, że ten szczególny dzień na długo pozostanie w pamięci dzieci.

Wszystkim uczniom klas pierwszych życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie.

Zapraszamy do Galerii zdjęć -> Ślubowanie klasy pierwszej

Justyna Żelazna

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Nasze projekty

Realizowane projekty

Ostatnie galerie

Ważne strony

Gościmy

Odwiedza nas 83 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie