Ułatwienia dostępu

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ostatnio dodane artykuły na naszej stronie

  • 1
  • 2
  • 3

Artykuł dnia

Norbert Przybylik, absolwent Szkoły Podstawowej w Dłużcu z wizytą w Parlamencie Europejskim…

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Dłużcu już od kilku lat biorą licznie udział w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym  „PRZYWRÓCIĆ GŁOS NIEZŁOMNYM, NIEOBECNYM NA LEKCJACH HISTORII”.
Jako szkoła mamy tu licznych laureatów oraz wyróżnionych uczniów.

W tym roku szkolnym w konkursie wzięło udział 14 uczniów, a wyróżnienia uzyskali:
Julia Grojec – praca plastyczna
Maja Cebo – praca plastyczna
Amelia Madej – praca plastyczna
Zofia Trepka – praca plastyczna
Kacper Marchajski – praca plastyczna

W roku szkolnym 2020/2021 troje uczniów naszej szkoły zostało laureatami:
Norbert Przybylik, który zajął jedno z czołowych miejsc
Martyna Pawłowska
Kacper Marchajski
Mieliśmy również uczniów wyróżnionych:
Amelię Madej i Kamila Ptak.
Ze względu na obostrzenia pandemiczne nie odbyła się gala finałowa, a laureaci otrzymali nagrody książkowe i upominki.

Czytaj więcej: Norbert Przybylik, absolwent Szkoły Podstawowej w Dłużcu z wizytą w Parlamencie Europejskim…

Pożegnanie absolwentów 2022

24 czerwca w Szkole Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022 oraz pożegnanie absolwentów, czyli uczniów klasy VIII.

W tym szczególnym dniu naszą szkołę odwiedzili:
Ksiądz Andrzej Michaniewski
Pani Dorota Świerczek – przedstawiciel organu prowadzącego
Pani Beata Wypasek – pielęgniarka szkolna
Pan Mieczysław Piputa – prezes OSP Dłużec
Pan Marian Barczyk – były sołtys wsi Dłużec, przyjaciel szkoły
Pani Żaneta Zielnik-Kyć – przewodnicząca Rady Rodziców
oraz zaproszeni na uroczystość rodzice.

Rozpoczęliśmy tradycyjnie odtańczeniem poloneza, do którego układ przygotowała pani Marzena Krężel.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiło przekazanie sztandaru szkoły nowemu pocztowi: Dawid Trawiński, Maja Grabowska, Zofia Trepka.

Pan dyrektor podczas swojego przemówienia dziękował wszystkim za intensywny rok pracy oraz życzył, przede wszystkim uczniom, zdrowego i bezpiecznego wypoczynku, prezentując przy tym prawidłowy strój na wycieczki rowerowe.

W tym  momencie wychowawca klasy VIII pan Jerzy Zyguła oraz pan dyrektor Krzysztof Szczepankiewicz wręczyli absolwentom pamiątkowe dyplomy.

Następnie wychowawcy klas wspólnie z panem dyrektorem przekazali uczniom z poszczególnych klas, świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe.

Czytaj więcej: Pożegnanie absolwentów 2022

Wycieczka do Krakowa w ramach programu "Poznaj Polskę"

Dnia 22 czerwca 2022 roku w ramach programu „Poznaj Polskę” odbyła się wycieczka do Krakowa.

Uczestniczyli w niej uczniowie klasy 4, 5 i 6 pod opieką pani Renaty Opiłki, Katarzyny Posyłek i Jerzego Zyguły.

Program wycieczki obejmował dwa miejsca do zwiedzania.

Pierwszym punktem, który odwiedziliśmy było Muzeum Lotnictwa Polskiego, które jest jednym z największych europejskich muzeów tego typu. Zbiory liczą ponad 240 samolotów, szybowców, śmigłowców, ponad 140 silników lotniczych i zestawy rakietowe.

Na początek odwiedziliśmy modelarnię, gdzie pod opieką instruktora, złożyliśmy model samolotu. Zadanie nie było specjalnie trudne.

Zwiedzanie obiektów z przewodnikiem rozpoczęliśmy od Małego Hangaru, w którym na wystawie „Skrzydła Wielkiej Wojny" prezentowana jest kolekcja unikatowych samolotów z czasów I wojny światowej. Niemal wszystkie samoloty z tej kolekcji są jedynymi zachowanymi egzemplarzami tych typów na świecie. To głównie samoloty niemieckie. Kilka z nich  związanych jest  z początkami lotnictwa polskiego, ponieważ samoloty te, zdobyte na zaborcach, stanowiły pierwsze jego wyposażenie i były używane bojowo w walkach z bolszewikami tuż po odzyskaniu niepodległości. Na skutek zniszczeń wojennych większość z nich nie jest kompletna.

Najważniejsza część zbiorów prezentowana jest w Hangarze Głównym na wystawie „Skrzydła i Ludzie XX wieku” i obejmuje tło historyczne rozwoju lotnictwa wojskowego od lat 20. do drugiej połowy lat 50. XX w. Najcenniejszymi eksponatami są polskie samoloty przedwojenne oraz samoloty z okresu II wojny światowej. Ekspozycja przedstawia nie tylko same statki powietrzne, ale również skomplikowane losy polskich lotników i inżynierów lotniczych, którzy wnieśli wkład w rozwój światowego lotnictwa. Tam mieliśmy możliwość nie tylko zobaczenia z zewnątrz, ale także zajrzenia do środka Junkersa Ju 52/3m, a właściwie Amiot AAC.1 Toucan, czyli Junkersa wyprodukowanego po wojnie we Francji. Mogliśmy zobaczyć jego wnętrze i wyobrazić sobie, jak czuli się niemieccy spadochroniarze przed desantem. Drugim samolotem, którego wnętrze jest udostępniane i, do którego zajrzeliśmy był transportowy Lisunow Li-2.

Czytaj więcej: Wycieczka do Krakowa w ramach programu "Poznaj Polskę"

Uroczyste zakończenie młodszych uczniów naszej szkoły

24 czerwca 2022 punktualnie o godzinie 8.00 najmłodsi uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki z obu grup uroczyście zakończyli zajęcia dydaktyczne w roku szkolnym 2021/2022.

Wspólnie ze swoimi wychowawcami odśpiewali hymn państwowy a następnie wysłuchali przemówienia pana dyrektora Krzysztofa Szczepankiewicza. Oprócz życzeń i gratulacji, jakie wystosował do uczniów, zaznaczył jak ważne jest bezpieczne spędzanie wolnego czasu.

Doskonałym pomysłem podczas przemówienia była prezentacja założonej kamizelki odblaskowej oraz kasku.

Następnie przedszkolaki udały się na spotkanie z wychowawcami, aby odebrać swoje dyplomy ukończenia oddziału przedszkolnego w bieżącym roku szkolny.

Na sali zaś pan dyrektor Krzysztof Szczepankiewicz wręczył wszystkim uczniom nagrody książkowe. Niektórzy otrzymali je za bardzo dobre wyniki w nauce, niektórzy na pamiątkę ukończenia klasy.

W klasie I a, gdzie wychowawcą jest pani Anna Barczyk nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie otrzymali:
Alan Latacz
Karolina Reszka
Maja Opiłka
Oliwia Dudek
Joanna Mendak
Natalia Piputa
Zofia Sapiechowska
Maksymilian Witek
Oskar Ziółkowski
Wiktor Emil
Maciej Gbyl

Pamiątki ukończenia:
Bielatowicz Kaja
Bielatowicz Sara
Krystian Nocoń
Bąchor Kamil
Krzysztof Imiołek

Czytaj więcej: Uroczyste zakończenie młodszych uczniów naszej szkoły

Poznajemy Polskę - Warszawa

W dniach 13-15 czerwca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Wycieczka dofinansowana była z programu  Ministerstwa Edukacji i Nauki “Poznaj Polskę”.

Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od najbardziej znanego, nowoczesnego i ważnego dla  Polaków miejsca, Muzeum Powstania Warszawskiego. To miejsce jest hołdem pamięci dla wszystkich walczących w powstaniu oraz  jego ofiar. Muzeum mieści się w dawnej, zabytkowej elektrowni tramwajowej. Jeżeli komuś pawilon wystawowy kojarzy się ze szklanymi gablotami, w których przechowywane są eksponaty, z ciszą i jasnymi przestronnymi muzealnymi salami, gdzie przechodzi się grzecznym krokiem od biblioteczki do biblioteczki, tutaj na pewno będzie zaskoczony. Muzeum oddziaływuje na nas światłem, dźwiękiem i filmem przybliżają powstańczą rzeczywistość. Trasa przejścia ułożona jest chronologicznie, prowadzą nas strzałki i kartki z kalendarza, które można zbierać i zabrać ze sobą. Sześćdziesiąt trzy dni walki. Cały czas słyszymy rytmiczne brzmienie, to odgłos bijącego serca Warszawy. Największe wrażenie robi na nas zawieszony pod sufitem Liberator VI, replika samolotu w skali rzeczywistej. Jest to rekonstrukcja maszyny, na której w nocy z 14 na 15 sierpnia 1944 r. podczas lotu ze zrzutem zaopatrzenia dla powstańczej Warszawy poległa polska siedmioosobowa załoga. W przyciemnionej sali wydaje się, że jego śmigła jeszcze się kręcą,  w tle ciągle słychać bijące serce umęczonego miasta. Powstanie upada. W sali poniżej możemy poczuć się jak powstańcy, którzy przedzierali się kanałami prowadzącymi pod miastem. Koniec zwiedzania to widok doszczętnie zburzonego miasta, ulic zrównanych z ziemią, połamanych mostów, których fragmenty wystają z Wisły.

Po wyjściu z muzeum widok nowoczesnych budynków i pięknych ogrodów uniwersyteckich, gdzie przejeżdżamy autokarem uświadamia nam, że serce Warszawy bije dalej, już nie w muzeum, ale w żywym  mieście.Ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Jest też ulubionym miejscem spotkań studentów. Z ogrodów wypędza nas drobny deszczyk, kierujemy się więc do Centrum Nauki Kopernika. Centrum nauki i zabawy, centrum poznawania i odkrywania. Dotknij, zobacz, zadaj pytanie, zrozum. Sam poszukaj odpowiedzi. Tymi słowami najlepiej można opisać ekspozycje, a właściwie miejsca doświadczeń, czyli strefę eksperymentowania, majsternię, teatr wysokich napięć, teatr robotyczny i wiele innych. Zabawa i nauka łączą się tutaj nierozerwalnie, a czas przeznaczony na tę część wycieczki mija zbyt szybko.

Czytaj więcej: Poznajemy Polskę - Warszawa

Sukcesy naszych uczniów w ogólnopolskich zawodach w programowaniu robotów

W Szkole Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu już drugi rok realizowany jest projekt "Centrum Mistrzostwa Informatycznego" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020. Partnerem wiodącym CMI jest Politechnika Łódzka, a partnerami projektu: Politechnika Wrocławska, Politechnika Warszawska, Politechnika Gdańska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Grantobiorcą i realizatorem zajęć w postaci dwóch kół zainteresowań jest nauczyciel informatyki Jerzy Zyguła. Na pierwsze koło algorytmiczno-programistyczne uczęszczało 11 uczniów klasy IV, którzy w ramach 48 godzin zajęć rozwijali swoje kompetencje informatyczne.

Drugi grant przeznaczony był na realizację koła projektowego na które uczęszczało 13 chłopców z klasy V i VI. Na zajęciach uczniowie łączyli zagadnienia algorytmiki i programowania z robotyką. Dzięki zestawom robotycznym MBot nasi młodzi programiści poprzez oprogramowanie mBlock 5, które zawiera blokowe środowisko programistyczne oparte na Scratch, umożliwia również programowanie w językach tekstowych Arduino C i Python, tworzyli programy do komunikacji i sterowania robotem. Poznali MBota poprzez złożenie platformy jezdnej i zamontowanie podstawowych i dodatkowych czujników. Na zajęciach nauczyli się programować roboty poruszające się po określonych torach, omijające przeszkody, komunikujące się z komputerem i autonomiczne, wykorzystywali wyświetlacz, diody LED, czujniki i moduły z zestawu światło i dźwięk. Sporą cześć zajęć poświęciliśmy na programowanie robotów jeżdżących po linii (linefollower) wykorzystując zakupione maty i tory przygotowane samodzielnie. Wiedza ta była niezbędna do udziału w zawodach robotycznych, które są organizowane dla uczniów kół projektowych.

Zawody odbywają się w trzech etapach: lokalnym, regionalnym i finałowym. Uczniowie współzawodniczą ze sobą w 3 kategoriach, w zależności od poziomu edukacyjnego:
- "Miniboty" – poziom podstawowy, dla uczniów szkół podstawowych z klas IV - VI,
- "Raptory" – poziom średniozaawansowany, dla uczniów z klas VII - VIII szkół podstawowych,
- "Predatory" – poziom zaawansowany, dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Zawody Projektowe – to możliwość sprawdzenia kreatywności, umiejętności rozwiązywania praktycznych problemów oraz pracy w grupie uczniów kół projektowych CMI.

W marcu 2022 roku ogłoszono regulamin i zadanie projektowe etapu lokalnego. Do rywalizacji z naszej szkoły w kategorii „Miniboty” przystąpiły dwie drużyny. W pierwszej byli: Maksymilian Borowiec, Maciej Koryto, Hubert Przybylik, Szymon Straszak i Oliwier Ziółkowski, w drugiej: Jakub Biały, Jakub Nocoń, Jakub Pałka, Jakub Rolka i Wiktor Wydymus. Zadaniem konkursowym pierwszego etapu było przygotowanie robota pokonującego tor, który zatrzymuje się w określonym miejscach na określony czas. Im szybciej robot pokona drogę i wykona wszystkie zadania tym lepszy będzie wynik punktowy.

Czytaj więcej: Sukcesy naszych uczniów w ogólnopolskich zawodach w programowaniu robotów

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Nasze projekty

Realizowane projekty

Ostatnie galerie

Ważne strony

Gościmy

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

Szukaj na stronie